НАЈТРАЖЕНИЈЕ САДНИЦЕ ШЉИВЕ
Институт за воћарство је за предстојећу продајну сезону, као и претходних година, произвео довољну количину сопственог садног материјала и тржишту ће понудити сертификоване и стандардне категорије јабучастих, коштичавих и језграстих дрвенастих садница, као и јагодастих врста воћака. Када је реч о структури сортимента заступљене су сорте за којима постоји дугогодишња тражња на тржишту. Данас, 1. новембра, у чачанском Институту почиње продаја садница свих врста воћака, потврдио је за наш лист директор др Дарко Јевремовић.
МЕСТО ГДЕ СЕ РАЂАЈУ НАЈБОЉЕ СОРТЕ ВОЋАКА
Продајна сезона (јесен 2024/ пролеће 2025.) садног материјала чачанског Института за воћарство почиње данас, 1. новембра, а директор ове научно-истраживачке институције др Дарко Јевремовић каже да, стандардно, у понуди имају саднице дрвенастих и јагодастих врста воћака. Директор напомиње да ће једино саднице малине бити доступне половином новембра. Углавном, производња се увек планира на бази потражње из претходне године.
– Институт за воћарство, традиционално, већ више од века производи саднице у расаднику, који је подигнут 1906. године. Касније, када је основан Институт, настављена је производња садног материјала. На овај начин, с једне стране, додатно зарађујемо новац, а с друге стране, промовишемо сорте које су овде створене. За ову продајну сезону имамо око 100.000 садница различитих биљних врста, од јабуке, крушке, дуње, до мушмуле, коју смо поново вратили у понуду. Наравно, у понуди су шљива, кајсија, бресква, вишња, трешња. Од јагодастих воћних врста на располагању су малина и купина, а од орашастих леска и орах. Од укупно произведеног садног материјала, око 70 одсто су саднице шљива, а на другом месту саднице малина. Велика је потражња за садницама шљиве, по којима је чачански Институт познат. Годинама уназад је посебно интересовање воћара за сорту – чачанска родна, а по заступљености следе чачанска лепотица, стенлеј и нова сорта – Нада, која је призната 2012. године и све више се шири у засадима, не само у околини Чачка, него читавом Србијом. У Институту се традиционално купују саднице од најранијих сорти, трешње, вишње, јабуке и крушке, до најкаснијих сорти, шљиве и леске, углавном за мање засаде, за окућнице и викендице. А када говоримо о већим плантажним засадима, купци долазе због шљиве, леске и ораха – каже за наш лист Дарко Јевремовић.
ИЗУЗЕТАН КВАЛИТЕТ САДНИЦА
Запослени у овој институцији могу се похвалити добрим садним материјалом, изузетног квалитета. Саднице се производе под противградним мрежама, уз примену савремених технолошких решења, које задовољавају строге захтеве домаћег и иностраног тржишта, подсећа директор.
Поред стандардног начина продаје садног материјала, у малопродајном објекту Института, саднице се могу купити и путем сајта, односно, онлајн наручивањем. Око 15 до 20 процената укупног садног материјала се прода путем интернета.
Поред тога што на сајту Института сви заинтересовани купци могу онлајн да поруче одговарајуће сорте, сви произвођачи за било коју информацију у вези са заснивањем засада могу се јавити сарадницима ове научно-истраживачке институције, а препорука је да се заснивају током јесени. Такође, у Институту се може урадити и анализа земљишта, која се као корисна мера, препоручује при заснивању свих засада.
– Саднице се могу садити већ крајем октобра и почетком новембра, па до пролећа. Увек саветујем јесењу садњу због бољег пријема садног материјала, па произвођачи не морају да страхују да ли ће на пролеће бити суша. Такође, саднице се могу садити и у децембру и јануару, само ако су температуре у току дана изнад нуле. Међутим, ко није припремио земљиште, може заснивати засад и у марту, априлу. Али, тада мора да се води рачуна о заливању садница, поготову ако је сушно пролеће. То је једини ризик пролећне садње. Наравно, касаније, током маја, саднице треба редовно обилазити и поново залити уколико не буде кише. Потом, саветујемо и да се саднице адекватно орежу и да се примени одређена количина минералног ђубрива – објашњава др Јевремовић.
Све информације у вези садног материјала и заснивања засада, заинтересовани, осим на сајту, могу добити и позивом на телефон Института: 032/322-625, 321-375 и 321-413.
Н. Р.
ЦЕНЕ САДНИЦА
Ове продајне сезоне цене садница су повећане за око десет одсто у односу на претходну годину, због повећања свих трошкова производње. Саднице јабуке су од 300 до 400 динара, крушке 330, дуње 350, шљиве, кајсије, брескве, трешње, вишње и мушмуле 400 динара, купине 150, малине 100, леске 300 и ораха 2.000 динара. При куповини садног материјала, сходно одабраној врсти воћака, купци ће добити информације за адекватну припрему земљишта, правилно извођење и растојање садње, као и за све остале неопходне мере усмерене ка интензивном гајењу воћака, наглашава директор Јевремовић.