ГОДИНА НА ИЗМАКУ – ИЗУЗЕТНО УСПЕШНА ЗА ТУРИСТИЧКУ ОРГАНИЗАЦИЈУ ЧАЧКА
Година на измаку је за Туристичку организацију Чачка била изузетно успешна, још боља него 2021, када је ова јавна установа добила награду “Туристички цвет” за постигнуте резултате. Током ове године се, такође, доста улагало у туристичку инфраструктуру, свечано је отворен Природњачки центар у Овчарско-кабларској клисури и настављен је развој Овчар Бање. Захваљујући рекордној посећености, а према подацима Републичког завода за статистику о броју ноћења туриста у Чачку, од почетка ове године, закључно са 31. октобром, наш град је међу десет најбољих и најпосећенијих дестинацијау Србији. Чињеница да је град на Морави на деветом месту, што је заиста велики успех, потврда је да Чачак убрзано постаје важна дестинација у Србији и да је већ у друштву традиционалних туристичких центара, попут Београда, Новог Сада, Златибора, Врњачке Бање, Копаоника…, рекао је за наш лист директор ТОЧ-а Војин Јаковљевић, сумирајући овогодишње резултате.
СЈАЈАН НОВОГОДИШЊИ ПРОГРАМ
Поред поменутих активности и добрих резултата, Туристичка организација Чачка је током ове године учествовала и у реализацији многих манифестација, неколико великих концерата, рок спектакла групе “Смак” на Градском тргу, у коме је уживало више од 25.000 људи.
– Спектакл “Смака” је званично проглашен за један од најбољих концерата у овој години на нивоу целе Србије. Такође, имали смо атрактивно “Културно лето Чачка” и у оквиру овог програма су наступали многи извођачи, попут Лене Ковачевић, Бојана Суђића и Симфонијског оркестра, Данице Црногорчевић, браће Теофиловић, Дејана Петровића… А богат програм за новогодишње празнике смо већ најављивали. За новогодишњу ноћ (сутра, 31. децембра), Чачани, као и многи гости, уживаће уз песме поп певача, композитора и текстописца Жељка Васића. За дочек Српске нове године, 13. јануара, љубитељи поп-фолк музике моћи ће да уживају у песмама нашег познатог певача Аца Пејовића. Оба концерта ће почети у 23 часа – подсетио је Војин Јаковљевић, директор Туристичке организације Чачка, напоменувши да су сви хотелски капацитети готово попуњени за предстојеће празнике:
– Долази много организованих група из региона, пре свега, из Бугарске и Руминије, као и из земаља окружења, из Босне и Херцеговине и Црне Горе. Попуњености хотелских капацитета допринела је добра сарадња коју имамо са агенцијама из региона и сјајан програм за Нову годину. Наравно, на предстојећим концертима очекујемо и велику посету грађана из читаве Србије, што ће бити сјајан увод у следећу годину, када ће Чачак бити прва престоница културе, када ће наш град бити програмски још атрактивнији, а посете туриста још веће.
Наш саговорник наглашава да је ову годину крунисао избор Чачка за прву националну престоницу културе, подсетивши да су у граду већ започете велике припреме:
– Туристичка организација Чачка ће учествовати са пет програма: “Етно фест”, “ПРиЧА”, “Дани патријарха Павла”, “Сабор фрулаша” и “Карусел”. Иначе, Фестивал “Етно фест” је проглашен за манифестацију од значаја за Град Чачак. Реч је о манифестацији која ће следеће године угостити 300 међународних учесника, што ће допринети сјајној карневалској атмосфери у граду.
НЕВЕРОВАТАН ПОТЕНЦИЈАЛ – ТРИ БАЊЕ, ЈЕЗЕРО, ДВЕ ПЛАНИНЕ, МАЛА СРПСКА СВЕТА ГОРА…
Ова јавна установа је учествовала и на инвестиционој конференцији у Дубаију, на позив Владе Републике Србије и Развојне агенције Србије, где је презентован потенцијал Града Чачка.
– Сматрамо да туризам може бити одлична област у којој Чачак може да се развија, као у осталим привредним гранама, јер има невероватан потенцијал: три бање, језеро, две планине, Малу српску Свету Гору и остале манастире, културно-историјско наслеђе, све што привлачи туристе. Следеће године, изградњом Музеја кошарке и Етнографског музеја, Чачак ће бити још атрактивнија дестинација, како за туристе, тако и за екскурзије – каже директор ТОЧ-а Јаковљевић.
Поред тога, урађен је елаборат који ће помоћи да се што брже и ефикасније утврди статус Слатинске Бање, а којој ће Туристичка организација посветити доста пажње у наредној години. Такође, међу приоритетима ће бити и додатни развој Атомске Бање, која већ сада бележи око 150.000 ноћења. Према речима Јаковљевића, томе је допринела, не само добра промоција, већ и Влада Републике Србије која је пласирала дупли број ваучера за одмор у Србији.
– У року од неколико дана добићемо грађевинску дозволу за изградњу дуго најављиваног видиковца на Каблару. Наравно, бавићемо се развојем читавог Каблара, што подразумева и очување животне средине, као и боље услове живота за мештане. Радује нас податак да има доста повратника и да је отворено неколико етно домаћинстава. На врху Каблара смо већ изградили саобраћајницу са два паркинга, а у току следеће године ће бити завршена и саобраћајница која ће повезати Овчар Бању и Каблар, што ће омогућити бржи и безбеднији долазак на врх ове планине. Развијањем додатних капацитета, Каблар ће бити сјајно место за уживање у природи, а уколико буде заинтересованих за развој еко насеља, Туристичка организација и Град Чачак ће помоћи – нагласио је Јаковљевић.
Туристичка организација је, на основу нове уредбе, ове године била ангажована и на обележавању још 2.500 хектара, додатног дела клисуре, која је под заштитом државе као предео изузетних одлика прве категорије.
– У плану је и набавка првог еколошког тримарана (на соларну енергију) у Србији, који ће превозити путнике на води. Набавку тримарана ће финансирати Министарство туризма, а биће права атракција и продужиће сезону, јер ће и у најхладнијим данима, наравно, када временски услови буду дозвољавали, моћи да плови језером Међувршје – најавио је директор ТОЧ-а.
Н. Р.
Фото: В. Ј.