Društvo ПУТ ДЕМОГРАФСКОГ ОПОРАВКА ГРАДА ЧАЧКА, ИЗАЗОВИ И ПЕРСПЕКТИВЕ

У ЦРВЕНОМ КРСТУ ОДРЖАНА РАДИОНИЦА О МЕРАМА ПОРОДИЧНО-ПРАВНЕ ЗАШТИТЕ У ЛОКАЛНОЈ ЗАЈЕДНИЦИ

У ЦРВЕНОМ КРСТУ ОДРЖАНА РАДИОНИЦА О МЕРАМА ПОРОДИЧНО-ПРАВНЕ ЗАШТИТЕ У ЛОКАЛНОЈ ЗАЈЕДНИЦИ

ДА НАС ИМА ВИШЕ!

У оквиру пројекта „ИМАШ ПРАВО – мере породично-правне заштите у локалној заједници“, који се реализује уз подршку Министарства за бригу о породици и демографију, у уторак, 8. октобра, у Црвеном крсту у Чачку организована је радионица из области популационе политике. Носилац пројекта је Центар за подстицање дијалога и толеранције из Чачка (ЦПДТ), а зацртани циљеви: подизање јавне свести о популационим мерама породично-правне заштите, унапређење сарадње институција и грађана, увођење иновативних метода које доприносе информисаности, мобилизацији и мотивацији становништва у остварењу помака у популационој политици. 

Реализација пројекта „ИМАШ ПРАВО – мере породично-правне заштите у локалној заједници“ почела је  још у априлу и трајаће до краја ове године. Пројекат је фокусиран на млађе генерације, јер се показало да се млади претежно информишу преко друштвених мрежа и самим тим и не знају много о мерама популационе политике, а решавање демографског проблема није ни брз, а ни једноставан процес. Да би се остварио жељени помак у подизању стопе наталитета, како наводи Светлана Јанковић, председница Удружења за подстицање дијалога и толеранције из Чачка, у тај процес треба укључити и грађане, пре свих, родитеље и педагоге, децу и младе, као и институције ради развоја популационе културе и унапређења мера породично-правне заштите и подршке породици. Све мере, материјалне и структурне, имају за циљ да се побољша демографска слика Србије и због тога их треба константно пратити, мењати и унапређивати, како би се помоћу њих остварили очекивани резултати.

– Пројекат се реализује кроз фокус групе са млађим генерацијама – трудницама, породиљама, студентима, ученицима, младим брачним паровима, као и кроз радионице, панеле и семинаре заједно са институцијама, где покушавамо да спојимо представнике надлежних институција и активисте цивилног сектора да се боље чују. До сада смо реализовали више од пола пројекта и стекли утисак да је проблем одсуство њихове комуникације и наша улога се и састоји у томе да све релевантне актере за решавање овог проблема повежемо, како би нам млади остајали у својим местима, да не морају да чекају ковид или нешто друго да би се вратили у родни град. Не треба да забораве своје порекло, а и претходна фокус група је потврдила да су сви учесници истакли да им је основни стандард и највеће богатство породица. Сматрам да то већ даје неку наду за бољитак – истакла је Јанковић. 

У циљу поспешивања рађања, како је навела Милка Владисављевић, градска већница за бригу о породици и спровођење мера популационе политике, Град Чачак је исплаћује једнократну новчану помоћ родитељима за новорођену децу. Висина ове новчане помоћи у 2024. години за прво и друго дете износи 20.000, за треће 30.000, а за четврто и свако наредно 40.000 динара. Поред тога, Чачак сваке године опредељује значајна средства за вантелесну оплодњу и не постоје ограничења у годинама, нити у броју покушаја. Из градског буџета се издвајају средства и за: незапослене породиље, субвенционисање дела трошкова комуналних услуга породицама са троје и више деце, регресирање трошкова летовања основаца и предшколаца у одмаралишту „Овчар“ у Улцињу, исхране у школској кухињи ученика основне школе, као и превоза ученика до школе (деце корисника права на новчану социјалну помоћ и деце без родитељског старања). Град негује и лепу праксу уручивања новчане честитке за прворођено дете у Новој години, као и увођења посебног месечног родитељског додатка мајци која роди тројке, односно, више деце у једном порођају. Уручују се и награде ученицима који су остварили најбоље резултате у школовању или на различитим врстама такмичења.  

– Субвенционисање боравка деце и у приватним вртићима је мера која се прочула шире од Чачка и просто можемо да се похвалимо да код нас ниједно дете неће остати неуписано. Државни и приватни јавно-партнерски однос и издвајање субвенција омогућиће нам да сва деца расту у истом окружењу и истим условима – рекла је Владисављевић.

Далиборка Несторовић, потпредседница Покрета за децу ТРИ ПЛУС је нагласила да је Чачак увек био пример другима како треба изаћи у сусрет породици и оснажити родитељство. 

–  Покрет за децу је од самог почетка, а стартовао је 2017, имао својих 15 мера, које је предлагао и Влади Републике Србије и Министарству за демографију и популациону политику. Нису све предложене мере усвојене, али су све препознате као јако добре и важне. Задовољни смо што смо успели да пробудимо свест грађана да треба да имају више деце да би нас било више. Породице су дочекале да уживају неке привилегије, али не можемо рећи да је то довољно да их оснажи, али је битно да се о томе прича, како би се брачни парови одлучивали за више деце – навела је Несторовић. 

Како је истакла Наташа Цвијовић, секретар ЦК у Чачку, млади су на одржаним радионицама имали прилику да се упознају са локалним и државним мерама популационе политике.  

МАРКИЦА ДЕМОГРАФИЈА
МАРКИЦА ДЕМОГРАФИЈА

– Искористили смо прилику да младима укажемо која су то права и закони који њих подстичу, шта то чини Град Чачак, а шта Република Србија, као и одређене невладине организације, да нас има више, да млади људи не мисле само о каријерама, већ да размишљају и о заснивању породица и свом остваривању у улози родитеља  – објаснила је Цвијовић. 

Осим у Чачку, пројекат се спроводи у Ужицу, Пожеги и Ариљу. 

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.