Privreda

У ЧАЧКУ ПРЕДСТАВЉЕНИ ПРОГРАМИ ПОДРШКЕ МАЛОЈ ПРИВРЕДИ

У ЧАЧКУ ПРЕДСТАВЉЕНИ ПРОГРАМИ ПОДРШКЕ МАЛОЈ ПРИВРЕДИ

ЗА ОЗБИЉНИЈИ ИСКОРАК У ПОСЛОВАЊУ

У организацији Развојне агенције Србије, у просторијама Регионалне привредне коморе у Чачку, прошле седмице је одржана презентација ProStandardigrama подршке МСП сектору. Реч је о представљању актуелних програма и јавних позива Министарства привреде, Развојне агенције Србије и Фонда за развој за доделу субвенција намењених сектору микро, малих и средњих предузећа, предузетницима и задругама у 2024. години.

До сада је ресорно министарство у сарадњи са Фондом за развој и пословним банкама расписало укупно осам програма подршке намењених МСП сектору, а очекује се да ће наредних дана бити расписана још два. На презентацији је посебан акценат стављен на програме подршке за развој предузетништва жена на селу, старих и уметничких заната и послова домаће радиности, затим предузетништва кроз финансијску подршку за почетнике у пословању и младе, као и програме подстицаја развоја лова, рибарства, производње вина, пива и дестилата и кредитне линије Европске инвестиционе банке (ЕИБ).

Kатарина Марковић, саветница за регинални развој и међународну сарадњу у Развојној агенцији за Рашки и Моравички округ

Оно што је карактеристично за ову годину јесте богат сет програма за сектор микро, малих и средњих предузећа (МСП), задруге, предузетнике и предузетнице. Према речима Kатарине Марковић, саветнице за регинални развој и међународну сарадњу у Развојној агенцији за Рашки и Моравички округ, програми су намењени женама предузетницама,  самохраним мајкама, женама на селу, предузећима и предузезничким радњама за набавку нове или половне опреме, као и за усклађивање пословања привредних субјекта са еколошким захтевима и стандардима попут набавке додатне процесне опреме за енергетску ефикасност или заштиту животне средине. У понуди су и програми за доделу бесповратних средстава за подстицање развоја предузетништва кроз финансијску подршку за почетнике у пословању и младе до 35 година за опремање пословног простора или подизање производње на виши ниво, за набавку возила или оперативне трошкове.  

– Значај ових програма намењених сектору МСП састоји се у томе што се обезбеђује подршка пословању, јер постоји значајан удео бесповратних средстава, а остатак се, у зависности од програма, финансира било из кредита Фонда за развој или средстава корисника који уз минимално издвајање учествује у комплетној инвестицији. Бесповратна средства су значајна зато што поједини програми подразумевају од 40 до 60, па чак и 100 одсто бесповратних средстава. Програми пружају широк распон могућности, тако да су погодни за привреднике различитих категорија и различитог степена развоја, што им обезбеђује да направе значајан искорак у свом пословању у наредним годинама – навела је Марковић. 

За спровођење подстицајних мера привреди у 2024. години предвиђено је десет програма подршке, кроз које ће Министарство привреде пласирати две милијарде динара бесповратних средстава, а заједно са кредитним средствима укупни подстицаји ће износити четири милијарде динара, објављено је на званичном сајту Привредне коморе Србије.
Програм развојна шанса – линија за прерађивачку индустрију намењен је прерађивачкој индустрији и реализује се у сарадњи са Развојном агенцијом Србије (РАС) и банком. Износ бесповратних средстава је 600 милиона динара. За програм за подстицај развоја прерађивачких капацитета у области лова, риболова, производње вина, пива и јаких алкохолних пића, који се реализује у сарадњи са Фондом за развој, бесповратна средстава износе 160 милиона динара. За програм подршке развоју старих и уметничких заната и послова домаће радиности, биће издвојено 10 милиона динара бесповратних средстава, док ће за програм подстицања развоја предузетништва жена и жена самохраних родитеља у овој години бити издвојено 100 милиона динара бесповратних средстава. Исти износ је издвојен и за програм подстицања развоја предузетништва кроз финансијску подршку за почетнике у пословању, док је за развој предузетништва жена на селу обезбеђено 30 милиона динара. 
Послодавцима укљученим у дуално образовање први пут ове године биће додељено 50 милиона динара бесповратних средстава како то предвиђа Програм подршке јачању капацитета послодаваца укључених у дуално образовање у 2024. години.

Овакви програми подршке посебно су значајни за почетнике у послу, али и за све остале привредне субјекте, а посебно из сектора малих и средњих предузећа. Велику новину представља програм подршке женама на селу које су покренуле сопствену производњу. Данијела Мунитлаковић, власница бренда „Плодови Србије“, бави се већ неколико година пчеларством, а сада планира и да прошири породични бизнис. 

Пчеларка и апитерапеут Данијела Мунитлаковић из Јежевице, власница бренда „Плодови Србије“

– Корисник сам програма за покретања стартапа, што је и допринело оснивању предузећа. Имам позитивно искуство. Живимо на селу и од ових програма одабраћемо онај који најбоље одговара нашим потребама. Наши приоритети су реконструкција објекта, паковање и складиштење меда, јер нам је пчеларсво примарни програм – објашњава Данијела, пчеларка и апитерапеут из  Јежевице. 

У наредних неколико дана очекују се расписивање још два програма за привреду који се реализују преко пословних банака. Највећи број јавних позива је отворен до краја године, док су програми подршке пословању жена предузетница на селу и развоју старих и уметничких заната и послова домаће радиности отворени до 10. и 12. септембра. Средства обезбеђења су приступачна чак и почетницима. Потенцијални корисници ових субвенција немају разлога за било какав страх, јер постоји могућност комбиновања различитих средстава обезбеђења за различите програме. 

Сви заинтересовани за коришћење средстава подршке која се додељују по презентираним програмима могу да се јаве Развојној агенцији за Рашки и Моравочки округ, како би добили детаљне информације.

В. С.


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.