Privreda

У ЧАЧКУ ОДРЖАН ЈАВНО-ПРИВАТНИ ДИЈАЛОГ ПОВОДОМ ИЗРАДЕ НОВЕ СТРАТЕГИЈЕ РАЗВОЈА МСПП

ЦИЉ – МАПИРАЊЕ ГЛАВНИХ ПРОБЛЕМА И ПРИОРИТЕТА

У сарадњи Министарства привреде Републике Србије и Привредне коморе Србије – Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа, у Чачку је недавно организован јавно-приватни дијалог поводом израде нове Стратегије развоја малих и средњих предузећа и предузетника (МСПП) у периоду од 2023. до 2027. године. Наш град је један од 11 градова у Србији укључених у јавно-приватни дијалог привредника и представника ресорног министарства и ГИЗ-а, који иначе и финансира овај пројекат, у циљу израде новог стратешког документа који је изузетно важан за развој домаћег предузетништва.

Због значаја који мала и средња предузећа и предузетници имају за српску привреду и настојања да се пуни потенцијали овог сектора искористе, укључујући и обезбеђивање одговарајуће помоћи у превазилажењу различитих препрека и криза, Министарство привреде је кренуло у процес израде нове Стратегије. Покренуло је и јавно-приватни дијалог, како би привредна друштва из овог сектора од самог почетка била укључена у тај процес и учествовала у одређивању приоритета и мера у циљу правовременог реаговања и пружања доприноса креирању овог важног планског документа. Серија округлих столова на ову актуелну тему је организована у 11 градова у Републици Србији, у сарадњи са Привредном комором Србије и регионалним привредним коморама, укључујући и представнике ГИЗ-а.

Како је истакла Славица Нинковић из Министарства привреде, анализом ефеката Стратегије развоја МСПП у претходних пет година добијени су резултати који указају на значај укључивања представника микро, малих и средњих предузећа у поступак израде новог стратешког документа.

Славица Нинковић, Министарство привреде

– Израђена је аналитичка основа за период од 2015. до 2020. године, која се налази у извештају за 2020. годину, као и анализа ефеката претходне Стратегије. На основу добијених резултата, утврђено је да је за спровођење овог важног документа било много боље да су микро, мала и средња предузећа и друга заинтересована лица била укључна на самом почетку у процес његове израде. Управо због тога смо, уз помоћ ГИЗ-а, Привредне коморе Србије и регионалних привредних комора, организовали јавно-приватни дијалог у 11 градова Србије. Након тога следи израда извештаја и наставак израде Стратегије која би требало да буде завршена до краја 2022, тако да би њена реализација требало да отпочне у 2023. години. Овај јавно-приватни дијалог се одржава да би привредници имали могућност да искажу своје потребе и да дају своје предлоге, што би било веома корисно за израду Стратегије и утврђивање политике развоја микро, малих и средњих предузећа. Када се сачини комплетан извештај са свих 11 округлих столова биће познати приоритети – објаснила је Славица Нинковић из Министарства привреде и додала да се већ сада зна да је недостатак кадрова велики проблем са којим се суочавају микро, мала и средња предузећа.

Чачански привредници су подржали иницијативу Министарства привреде да се укључе у јавно-приватни дијалог и предоче проблеме са којима се тренутно суочавају због светске економске кризе проузроковане ратом у Украјини. Како су нагласили приликом учешћа на округлом столу, још увек нису пребродили ни све потешкоће проузроковане пандемијом короне, а већ се суочавају са новом кризом и изазовима.

Пандемија короне, али и актуелни рат у Украјини, фактори су који су неминовно утицали и утичу на пословање микро, малих и средњих предузећа, нагласио је Слободан Спасојевић, власник фирме „Цини“.

Слободан Спасојевић, власник фирме „Цини“

– Прво су покидани ланци снабдевања. Није могло нормално да се путује, а ко је радио и извозио док је била корона није могао нигде да крене, јер није знао шта га чека на којој граници. Сада, због рата у Украјини, поново имамо покидане ланце снабдевања, посебно у сегменту металних и хемијских материјала. То је нешто што се дешава и што слушамо свакодневно, али просто нема правила. Можемо једни другима да помажемо саветима и да слушамо шта кажу надлежни државни органи. Овде, у нашој држави, нисмо навикли да нам дуго година буде нешто нормално, па због тога много мање  падамо у депресију него што је то случај у неким другим земљама у којима је све било стабилно. Постоје увек неке ствари, неки проблеми који су свима нама заједнички и добро је што сада причамо о томе. Има и специфичних проблема, некима су то финансије, другима радна снага, затим, локација и слично и то је нешто што морамо индивидуално решавати. За разлику од тога, проблеме који су заједнички можемо решавати системски и због тога је добро што данас разговарамо о томе. Сматрам да треба да развијамо предузетнички дух, јер то је основа за све – рекао је Спасојевић.

Микро, мала и средња предузећа у Чачку покривају све гране привреде и значајне делатности и пружају релевантне податке за израду Стратегије развоја МСПП, нагласила је Горана Танасковић, руководилац ОЈ у Чачку РПК Моравичког и Рашког округа.

Горана Танасковић, руководилац ОЈ у Чачку РПК Моравичког и Рашког округа

– Када је реч о регистрованим привредним субјектима, препознато је да су микро, мала и средња предузећа носиоци развоја српске привреде. Ова предузећа чине 99 одсто регистрованих привредних субјеката, имају изузетно велики бруто друштвени производ, а такође и запошљавају велики број радника. Специфичност њиховог пословања и немогућност да одговоре на сваку ситуацију и изазове који се дешавају и дешавали су се ранијих година, али посебно у последње три године, представљају повод за разговор, како бисмо директно од привредника чули са којим се проблемима сусрећу, како је утицала корона, а како рат у Украјини, како ће ова најновија светска дешавања тек утицати на њихово даље пословање и шта је то на шта треба посебно обратити пажњу када је реч о микро, малим и средњим предузећима, који су то проблеми, законске процедуре, како би се све то разрешило и како би сви скупа боље пословали, јер буквално постају носиоци привредног развоја – рекла је Горана Танасковић и додала да МСПП покрива област конфекције, металопрераде, дрвопрераде, саобраћаја, угоститељства и свих оних делатности које су потребне и морају да опстану у овим тешким временима, што јавно-приватни дијалог у процесу израде новог стратешког документа чини још важнијим, како би се евидентирали сви проблеми са којима се суочавају привредници, што ће представљати добар путоказ за доносиоце одлука у изналажењу адекватних решења.

Привредници који нису присуствовали округлом столу своје предлоге могу дати посредством сајта еКонсултације.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.