U organizaciji Ekonomske škole iz Čačka, od 12. do 14. maja, u Domu kulture biće održan Republički sajam virtuelnih preduzeća sa međunarodnim učešćem. Уčenici će predstaviti stečena praktična znanja i veštine iz oblasti preduzetništva, računovodstva, kancelarijskog poslovanja, marketinga i drugih stručnih predmeta. Sajam omogućava razvijanje stručnih i praktičnih kompetencija učenika i jačanje saradnje sa privredom, što dovodi do jačanja preduzetničkog duha kod mladih, rekla je Snežana Gostiljac, PR Ekonomske škole, na konferenciji za novinare, održanoj u sredu.
Učešće na Sajmu potvrdilo je 26 virtuelnih preduzeća iz Srbije, kao i gosti iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Slovenije. Prema rečima direktor Ekonomske škole Vladana Nicovića, sajmovi su mesta gde učenici pokazuju sva znanja koja su stekli u trogodišnjem ili četvorogodišnjem školovanju:
– Sajmovi su istovremeno i trenutak kada se pokazuje šta su nastavnici preneli na učenike, a šta su poslodavci, odnosno vlasnici proizvodnih i uslužnih firmi u našem gradu, koji primaju decu na praksu, uspeli da “utkaju” u đake. Godinama imamo dobru saradnju sa privrednicima Čačka, jer naši učenici imaju praksu u realnim preduzećima, gde uspevaju da pokažu znanje stečeno u školi, ali i da vide šta je to što u realnom poslovanju iz domena ekonomije treba da nauče. Zahvaljujući dobroj saradnji sa poslodavcima uspevamo da školujemo veoma kvalitetan kadar.
Direktor Nicović je podsetio da će takmičare na Sajmu, u deset kategorija, ocenjivati žiri u čijem sastavu će biti predstavnici Privredne komore, poslodavaca, ekonomskih fakulteta iz Beograda i Kragujevca, Univerziteta Singidunum i predmetni nastavnici.
U sklopu reforme srednjeg stručnog obrazovanja, koja je počela u školama u Srbiji od 2004. godine, uveden je nastavni predmet obuka u birou, u okviru koga učenici osnivaju svoja virtuelna preduzeća, banke i osiguravajuća društva, kroz koja simuliraju rad realnih preduzeća i institucija. U okviru srednjeg stručnog obrazovanja funkcioniše Servisni centar virtuelnih preduzeća Srbije koji se nalazi u Ekonomskoj školi u Sopotu, a u Ekonomskoj školi u Čačku je Centralna virtuelna banka koja predstavlja poslovnu banku preko koje virtuelna preduzeća i osiguravajuća društva obavljaju poslove platnog prometa. Centralna virtuelna banka koristi bankarski softver koji obezbeđuje elektronsko plaćanje za sva virtuelna preduzeća registrovana kod Servisnog centra u Sopotu, objašnjava Dragana Jakovljević, profesorka stručnih predmeta i članica Organizacionog odbora Sajma. Profesorka naglašava da je banka povezana sa međunarodnim softverom koji preduzećima iz Srbije omogućava poslovanje sa virtuelnim preduzećima iz celog sveta.
– Sajamsko poslovanje je jedna od aktivnosti učenika predviđena nastavnim planom i programom. Republički sajam virtuelnih preduzeća se organizuje svake druge godine prema kalendaru takmičenja i smotri učenika srednjih škola koji objavljuje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Ekonomska škola se može pohvaliti da je od 2012. godine sedište Centralne virtruelne banke. Naša škola je bila jedan od organizatora svih dosadašnjih republičkih sajmova, a ove godine smo i u ulozi škole domaćina i koordinatora Centralne virtuelne banke. Zvanično otvaranje će biti u subotu, 13. maja, u 10,30 časova, u Domu kulture, a u nedelju, 14. maja, proglašenje pobednika. Pozivamo građane da narednog vikenda posete Sajam i vide kako učenici posluju i razvijaju preduzetnički duh – rekla je profesorka Jakovljević.
Učenice 3/6 odeljenja Jelena Knežević i Jovana Petković na Sajmu će predstaviti virtuelno privredno društvo koje se bavi trgovinom na veliko čokoladnim proizvodima. Preduzeće je osnovano 1. septembra 2015. godine i ima sve podatke, kao realna privredna društva, poput PIB-a, matičnog broja, tekućeg računa, objašnjava Jelena, a Jovana podseća da je njihovo odeljenje prošle godine učestvovalo na Okružnom sajmu virtuelnih preduzeća.
– Prošle godine smo osvojili drugo mesto za najbolju prodaju, odnosno plasiranje proizvoda kupcima. Drago nam je što ćemo imati i priliku da se predstavimo ljudima koji su stručni u svom poslu, što možemo da pokažemo kako smo započeli poslovanje, gde se sada nalazimo, kao i strategijski razvoj, odnosno čime ćemo se baviti dalje – izjavila je Jovana Petković.
Snežana Gosтiljac, PR Ekonomske škole, najavila je da će tokom Sajma biti organizovane posete đaka osmih razreda osnovnih škola, kako bi videli čime se bave učenici Ekonomske škole i informisali o obrazovnim profilima.
N.R.
USPEŠNI MATEMATIČARI
Ekonomska škola je 29. aprila učestvovala na Republičkom takmičenju iz matematike, gde je učenik druge godine Jovan Stević osvojio prvo mesto, a učenica prvog razreda Kristina Vesković četvrto.
PODRŠKA PRIVREDNIKA
Podršku uspešnoj organizaciji Sajma pružila su privredna društva iz našeg grada, posebno “Unipromet” koji je donirao štandove, jer su zahvaljujući tome stvoreni uslovi da se Sajam u kontinuitetu održava i narednih godina.
- Osim “Uniprometu” zahvaljujemo i “AutoČačku”, KMN-u, “Dinamik lajnu”, “P. S. Fashion”-u, “Trgojugu”, “Elsatu”, “Tifaniju” i drugim čačanskim preduzećima. Međunarodni karakter Sajma je prilika da promovišemo ne samo Ekonomsku školu, već pre svega Čačak i sve ono što grad nudi u privrednom, turističkom i obrazovnom pogledu – rekla je Danijela Rvović, profesorka stručnih predmeta i članica Organizacionog odbora Sajma.