ПОЛОЖЕНИ ВЕНАЦИ НА СПОМЕНИК РАТНИЦИМА 1912-1918.
Представници Завичајног друштво „Чачани“, Града Чачка на челу са градоначелником Милуном Тодоровићем, Полицијске управе Чачак, Организације цивилног друштва за неговање традиција ослободилачких ратова Србије,Удружења за неговање ослободилачких ратова Србије до 1918. и Удружења потомака ратника, у четвртак, 11. новембра, на Дан примирја у Првом светском рату, који се обележава као државни празник последњих десет година, положили су венце на Споменик ратницима 1912-1918, познатији као Споменик четири вере.
Градоначелник Тодоровић је том приликом подсетио на улогу и значај Србије у Првом светском рату и посебно истакао улогу жена, Кола српских сестара и чланица Помоћне женске секције организације ФИДАК, као и Удружења резервних официра и ратника Краљевине Југославије, који су били иницијатори изградње овог спомен-обележја свим жртвама ових ратова.
Споменик свим жртвама ратова од 1912. до 1918. подигнут је 1934. године и јединствени је симбол толеранције и страдања. О овој иницијативи је више говорио историчар Слободан Невољица у име Завичајног друштва „Чачани“, подсетивши на огромне жртве које је Србија поднела у Првом светском рату изгубивши трећину становништва. У крипти Споменика похрањени су остаци 920 ратника идентификованих уменом и презименом, од тога 658 из Србије и 262 припадника држава Централних сила, изгинулих у Чачку и чачанском крају током балканских и Првог светског рата. Због различите верске припадности сахрањених, на Споменику се налазе симболи православне, католичке, јеврејске и муслиманске вере, због чега је овај споменик јединствен у свету. Аутор овог ретког Споменика је инжењер Исидор Јањић.
Цитирао је Слободан Невољица и део текста историчарке Леле Павловић „Правила ФИДАК-а и списак сахрањених на Чачанском гробљу“, објављеног у архивској публикацији „Изворник“, бр. 10. из 1995. године, у коме, поред осталог, пише:
„Не смемо да заборавимо хумане и вредне даме заслужне за градњу необичног обележја: Станка Стојановић, Биса Вуканићка, Ружа Гавровић, Милица Раднић, Нада Мојовић, Дана Сековановић, Косара Кубуровић, Мица Обрадовић, Дана Митровић, Цана Боранијашевић, Дара Марковић, Драга Радовановић, Полексија Матовић, Ангелина Ерић, Ангелина Стефановић и Милева Цвијовић. Слава палим ратницима! Слава хуманим и радним Чачанкама!“
З. Л. С.