У многим природним непогодама које нису мимоишле ни Чачак у последњих десет година, било би тешко без припадника цивилне заштите, која у Чачку сада броји око 180 чланова. У случају катастрофа, припремљеност и ефикасна координација су од суштинске важности за смањење последица. Међународни дан цивилне заштите, 1. март, обележен је данас и у Чачку. После редовне и свечане седнице Штаба за ванредне ситуације, чачанским удружењима особа са инвалидитетом подељена је опрема са тактичким комплетима за потребе евакуације. Уз подршку Европске уније, Каритас Србије и Град Чачак организовали су и обуку нових повереника цивилне заштите и њихових заменика, из Чачка, Горњег Милановца, Лучана и Ивањице.
Начелник Штаба за ванредне ситуације Братислав Зечевић навео је да је Град Чачак формирао четири вода јединица опште намене, у којима је 164 припадника и једно одељење специјализоване јединице за узбуњивање, са двадесетак припадника.
– Срећан сам и што смо овај дан, посебан за нашу службу, посветили и људима из осетиљивих категорија, који се свакодневно сусрећу са разним изазовима и проблемима… Поносан сам и на градско руководство које је још 2014. увидело да је неопходно формирати овакав систем цивилне заштите. У протеклом периоду смо побољшали рад у свим сегментима… Од локалне самоуправе добили смо униформе, возила и сва непходна средства за рад – рекао је Зечевић и захвалио и другима који су помогли да чачанска ЦЗ буде једна од јачих у Србији.
Како је истакао Зечевић, Чачак има оптималан број припадника ЦЗ, будући да су сви максимално опремљени и обучени. Око 70 одсто их је у редовима, од самог оснивања ЦЗ.
– Процена је да су један од великих ризика на нашој територији и даље поплаве, тако да нам је и ове године приоритет одбрана од њих. Такође, уз помоћ свих других надлежних институција, вршићемо едукацију припадника ЦЗ и целокупног становништва – најавио је Зечевић.
Владан Милић, заменик градоначелника Чачка, рекао је да је Цивилна заштита (ЦЗ), заједно са осталим службама, веома значајна за општу безбедност Чачана. Како је нагласио, у протеклим годинама припадници ЦЗ преданим радом остварили су значајне резултате, пре свега у уређењу водотокова другог и трећег реда који су раније изазивали велике проблеме многим грађанима.
– Град издваја све већа средства у опрему и обуку више од 180 чланова ЦЗ. Формирана је и специјализована јединица и уз помоћ Јавног предузећа „Србијаводе“ и других релевантних чинилаца, опремили смо их да могу одговорити свим изазовима, у поплавама, пожарима и осталим елементарним непогодама – рекао је Милић.
У оквиру обуке 73 повереника и заменика упознали су се са обавезама, улогом и значајем цивилне заштите, у циљу боље превенције и реаговања током и након катастрофа. Обука је инклузивна, јер су присуствовати и повереници из Међуопштинске организације слепих и слабовидих. Реализована је у склопу пројекта „ЕУ за Србију отпорну на катастрофе“, који финансира Европска унија, а спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП).
Знање и вештине за реаговање у ванредним ситуацијама пресудно утичу на квалитет мера превенције, на брзину и ефикасност реакције на догађаје као што су земљотреси, поплаве, клизишта или пожари. Уз подршку Европске уније и УНДП, локалне заједнице у Србији су спремније да спасу више живота, заштите имовину и да се брже опораве од последица катастрофа, истакнуто је на овом догађају.
Јелена Марић Луковић, програмска аналитичарка у УНДП, рекла је да је Чачак један од светлих примера координације свих снага и субјеката у систему смањења ризика од катастрофа.
– Драго нам је да на разне начине можемо да подржимо локалну самоуправу која издваја и велика средства и учествује у поновном успостављању система цивилне заштите… УНДП је обезбедио мобилне противплавне системе за бујичне водотокове, са којима се Чачак све чешће суочава и да помаже успостављању јединица ЦЗ опште намене кроз донацију различитих униформи и опреме – рекла је Марић Луковић и додала да ће обука повереника и њихових заменика допринети да прва линија одбране буде подигнута на виши ниво оспособљености.
– Фокус је на особама са инвалидитетом, јер је њима посебно потребна подршка. Све земље које имају развијен систем цивилне заштите пажњу полажу на сарадњу са удружењима лица са инвалидитетом. Драго нам је да су Чачак, као и цео Моравички округ, кренули тим путем. Ми смо ту да то поздравимо и финансијски подржимо – изјавила је Марић Луковић.
Представници удружења особа са инвалидитетом, Центра за самостални живот ОСИ, удружења глувих и наглувих, слепих и слабовидих, дистрофичара и параплегичара, захвалили су Цивилној заштити и локалној самоуправи на поклонима, подршци и сарадњи, у нади да ће тако бити и убудуће на доборобит свих.
– Ви ћете за мене и даље бити највећи хероји овог друштва – рекао је том приликом начелник Братислав Зечевић.
В. Т.