Društvo

ТРОПСКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ УТИЧУ НА СМАЊЕЊЕ РОДА И КВАЛИТЕТ МАЛИНЕ

Род малине је у овој сезони подбацио за неких тридесетак одсто у поређењу са просечним. Родни потенцијал „црвеног злата“ је знатно редуковао мраз, који је средином априла закачио поједина подручја на којима се гаји ова пољопривредна култура. Ипак, према подацима са терена, ситуација се разликује од малињака до малињака, тако да ће приноси овог воћа бити неуједначени, све у зависности од подручја, али и степена примене агротехничких мера. И квалитет плодова је неуједначен, а произвођачи страхују да ће изузетно високе температуре додатно умањити род малине.

Околина Ивањице

Високе дневне температуре су већ оставиле великог трага на роду малине. Поред свих проблема које су малинари имали због лоших временских прилика од самог почетка вегетације (априлки мразеви који су значајно редуковали род), додатне невоље малинарима је створио и град који је у протеклих двадесетак и више дана захватио поједина подручја драгачевског, ивањичког и ариљског малиногорја, као и нека села у чачанском крају. Како наводи др Александар Лепосавић, један од водећих стручњака у области малинарства, и високе дневне температуре које су биле присутне у протеклих месец и по дана, додатно су умањиле род овог извозног воћа. Уколико потрају и у наредним данима, сасвим је могуће да ће утицати и на квалитет плодова.

Гуча

-Велике врућине су већ сада додатно умањиле количине малине, а у зависности од тога колико ће оне потрајати, у мањој или већој мери то може да се одрази и на квалитет. Незахвално је процењивати за колико ће род малине бити додатно редукован због ових изузетно високих температура, али је сасвим сигурно да значајног умањења већ сада има – истиче Лепосавић.

Многи делови Србије, који су препознатљиви по малинарској производњи, била су у протеклих двадесетак дана захваћени градом, међу којима је и подручје од Бајине Баште, па све до Лучана. Према речима Лепосавића, градоносни облаци нису заобишли ну околину Пожеге, где су малињаци претрпели оштећења чак и до 80 и 90 посто, а поред тога, град је падао и прошле суботе, у рубним подручјима Ивањице, где је такође нанео значајне штете малинарима. Било га је и у чачанском крају.

Осим умањења приноса, неповољни временски услови су додатно утицали на стање малињака. На терену је присутно и учестало сушење изданака малине, а релативно ниска влага и високе температуре проузроковали су појаву гриња, тако да се доста произвођача суочава и са тим проблемом.

Берба малине, околина Ивањице

-Проблем сушења изданака малине датира из ранијег периода, почев од погрешног избора парцеле, па све до лошег кондиционог стања засада малине, било због лошег садног материјала или неодговарајуће примене агротехничких мера. На све то додатно утичу и неповољни временски услови у поједим деловима вегетације. Без обзира на скок откупне цене малине, то не може да надомести малинарима смањење приноса, нити то што се дешава у великом броју малињака, јер, ако се узме у обзир њихово кондиционо стање, не могу имати добар родни потенцијал ни у наредној години – закључује др Лепосавић.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.