Kultura

ТРИЈУМФ ПОЕЗИЈЕ НА ЗАВРШНИЦИ 60. ДИСОВОГ ПРОЛЕЋА

Да је Чачак ове године не само престоница културе Србије , већ и престоница поезије, потврдили су бројни програми којима је Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ обележила јубиларно 60. Дисово пролеће, нарочито у његовој завршници.

На завршној свечаности одржаној у петак, 26. маја, отворена је ретроспективна изложба насловљена слоганом „Поезијом до бесмртности“ аутроке Тијане Бежанић, којом је на 20 паноа у Галерији Библиотеке, сликом, стихом и речју, евоцирано сећање на све песничке гласове овенчане „Дисовом наградом“ током протеклих шест деценија.

Почев од првог плаката из 1964. године о оснивању манифестације, и првог добитника 1965. када је Дисовом наградом овенчан Васко Попа, до ове, 2023. године ово признање добило је укупно 58 лауреата… Круна јубиларног 60. Дисовог пролећа било је отварање „Музеја поезије“, јединствене библиотечке целине на балканском постору, са пролошком поруком да је то „Твоје место надахнућа“, чију је прву поставку креирала библиотекар саветник Оливера Недељковић, и сама песникиња.

У витринама које обухватају стваралаштво више од 90 песника 20. века налазе се књиге, фотографије, прибор за писање, руком писани стихови, писаће машине и други списатељски мобилијар, а свега тога не би било у овој мери да, према речима ауторке поставке, није било предусретљивости самих лауреата „Дисове награде“ и сарадника установе.

Према речима професора др Михаила Пантића, „Дисова награда“ потврдила је уз још неколика песничка признања репутацију оријентира у српској поезији, а Дис је својим узрастањем „с руба“ временом стекао статус „песника зачетника“. Отуда и више пута поновљена поента Пантићевог слова о песништву и овој манифестацији: „Дис, пре и после свих“. Корак више у неоткривену поезију нобеловца и живот човека који је препознавао „знакове поред пута“, кроз музку, приближио је „Поетски кабаре Иво Андрић“, кроз који су публику у самој завршници свечаности провели глумци Вјера Мујовић, Александар Срећковић Кубура и композитор Раде Радивојевић.

И као што рече директор Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис“ др Богдан Трифуновић, јубиларно пролеће у својој завршници заиста је на више начина заличило на искрени „трујумф културе и поезије“ о чему и сами сведочимо.

О детаљима читајте у новом издању „Чачанског гласа“…

Фото и текст: З. Л. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.