Grad

ТРИБИНА О ДОДЕЛИ СУБВЕНЦИЈА ЗА УНАПРЕЂЕЊЕ ЕНЕРГЕТСКЕ ЕФИКАСНОСТИ – ОВЕ ГОДИНЕ НЕКИ НОВИ УСЛОВИ

Грађани могу конкурисати само за куће и станове у којима живе током целе године, а доказ је потрошња електричне енергије, минимално 100 киловата месечно. Субвенције се додељују у износу до 65 одсто вредности инвестиције, у зависности од избора мере или пакета мера

Од пре неколико година Град Чачак, заједно са ресорним Министарством рударства и енергетике, додељује субвенције како би грађани унапредили енергетску ефикасност у својим становима и породичним кућама. Цео програм одвија се у оквиру пројекта „Чиста енергија и енергетска ефикасност за грађане“ који се у Србији од прошле године спроводи уз подршку Светске банке. Ове године покренута је кампања „Како се пријавити за субвенције за замену столарије, изолације, фасаде, соларне панеле?“. Тим поводом данас су представници Министарства и локалне самоуправе одржали трибину у Скупштини Града Чачка.

Колико је ова тема значајна говори и велики број заинтересованих за овај догађај. На трибини су Чачани имали прилику да добију информације о свим корацима за пријављивање и добијање субвенција у циљу реконструкције и унапређења енергетске ефикасности у својим становима и породичним кућама, као и о користима ових улагања.

Да за ове субвенције влада велика заинтересованост Чачана потврдила је и Марјана Петронијевић, помоћница градоначелника ресорно задужена за екологију. Како је истакла, Град Чачак се „озбиљно бави спровођењем мера енергетске санације породичних кућа и станова“, у циљу унапређења квалитета живота и очувања животне средине. Ове речи поткерпила је подацима: рекордна је била 2022. година, када је субенције добило око 400 грађана. Прошле, 2023, за спровођење ових мера било је опредељено око 58,2 милиона динара, а субвенције је добило 237 грађана, који су се и тада највише  одлучивали за замену столарије и куповину котлова на гас…

Марјана Петронијевић

– Ове године издвојено је 52,5 милиона динара, ресорно Министарство покрива 31,5 милион, а Град Чачак 21 милион динара. Верујем да ће сви они који буду заинтересовани, имати прилику да добију субвенције – рекла је Марјана Петронијевић.

Планирано је да у наредних 15 дана у новинама и на сајту Града Чачка буде објављен јавни позив за правна лица (извођаче радова од којих грађани узимају предрачуне). Овај јавни позив биће отворен до краја 2027. Половином октобра биће расписан и конкурс за грађане, који ће трајати до краја ове године, а уколико остане новца, продужиће се и у 2025. години, рекао је Владимир Гојгић, председник комисије за реализацију мера енергетске санације у Чачку и начелник ГУ за ЛЕР, који је говорио и о новинама у односу на претходне конкурсе.

– Кључна разлика је што ће грађани морати да прибаве доказ о потрошњи електричне енергије за целу годину, у периоду од септембра 2023. до септембра 2024. Током тог периода минимална месечна потрошња струје мораће да буде 100 киловата, с обзиром на то да је услов да се у објекту за који се конкурише станује током целе године. Такође, измена је и код конкурса за замену котлова на гас. Нови котао на гас мора бити потпуно енергетски ефикасан, односно, кондензациони, а котао који се мења најмање 15 година стар, за шта ће морати да се приложи доказ – рекао је Гојгић и објаснио да су остали услови исти – да објекат мора бити легалан, да власник мора имати пребивалиште на адреси где се налази објекат или да овласти најближег сродника, а изјава мора бити оверена код јавног бележника…

На трибини је говорио и Живојин Ступаревић, који је у име ресорног Министарства дао грађанима додатна појашњења о субвенцијама за мере енергетске ефикасности. Прошле године Министарство и 131 локална самоуправа, учеснице у пројекту, обезбедили су укупно око две милијарде динара за овај програм. Ове године још шест локалних самоуправа је ушло у пројекат, а према речима Ступаревића, очекује се да на располагању буде и више новца.

Живојин Ступаревић

– Субвенционишемо три вида унапређења енергетске ефикасности: термички омотач, односно, додељују се субвенције за санацију фасада и кровова и за замену столарије. Друга група је унапређење техничких система, котлова на гас и на пелет и топлотних пумпи, а у трећој групи су субвенције за обновљиве изворе енергије, односно, за соларне колекторе и панеле – навео је Ступаревић.

Једна од највећих кочница за масовније учешће грађана је услов да објекат за који конкуришу мора бити легализован, а у Србији још увек велики број кућа и објеката није у овом систему. Како је рекао Ступаревић, за сада не постоји начин да се „помогне“ овим грађанима, јер услов Светске банке је да се субвенционишу само легални објекти.

– Можда једнога дана, али за сада ова могућност не постоји. То би морало да се ради ван Споразума о зајму са Светском банком и морао би да се нађе неки други модалитет – рекао је Живојин Ступаревић.

В. Т.  

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.