Захваљујући подршци Града Чачка, у наредна три месеца наша реедакција ће реализовати пројекат „Тргни се, креирај своју будућност“. Тема серијала текстова који ће бити објављени у „Чачанском гласу“ и на порталу нашег листа је (не)активност младих Чачана у свим сферама живота, а пре свега у раду локалне управе и наш циљ је да представимо реално стање и укажемо на потребу њиховог активнијег укључивања у друштвене процесе, како би утицали на позитивне промене у друштву и тиме унапредили и сопствени статус. Указујући на значај унапређења партиципације и дијалога, утицаћемо на надлежне у Граду да новим решењима поспеше активизам младих. Осим младима, серијал је намењен представницима власти, надлежних институција и установа и свим осталим категоријама друштва.
Млади представљају изузетно значајну категорију становништва и будуће носиоце промена у друштву. Имају право на једнаке шансе и учешће у свим областима друштвеног живота у складу са сопственим избором и способностима и зато је неопходно посветити адекватну пажњу потребама, ставовима и жељама младих, као и подршци и развоју њиховог активизма. Млади најуспешније и најлакше заступају своје интересе кроз омладински активизам: умрежавање и спровођење пројеката у циљу унапређења квалитета живота, али и остваривања права и једнаких могућности учешћа у различитим областима друштвеног живота. На тај начин они доприносе доношењу одлука које су од значаја за њихову, али истовремено и будућност локалне заједнице и целокупног друштва. Искуства многих земаља су показала да без активизма и учешћа у друштвеном животу, млади постају „невидљиви”, маргинализовани део друштва, а њихове потребе бивају занемарене.
У односу на понуду могућности за активизам младих, која је код нас развијена релативно добро, истраживања нам показују да је број младих у Србији који се могу сматрати друштвено активним веома мали. Према подацима невладине Kровне организације младих Србије (KОМС), око 60 посто младих сматра да нема никакав утицај на доношење политичких одлука. То би могло бити једно од објашњења због чега је тек 10 посто младих активно укључено у политичке организације, а нешто више – 15 посто се прикључило неком удружењу грађана, што су резултати истраживања које је спровео KОМС. Слична ситуација је је и на подручју Града Чачка. Млади нису у довољној мери укључени, пре свега у рад локалне самоуправе, не утичу у великој мери на процесе одлучивања, слабије излазе на изборе, зборове грађана, нису претерено заинтересовани на за рад савета месних заједница, ретко се укључују у јавне расправе о нацртима важних градских акта, мали проценат њих се бави политиком, тако да у слабој мери доприносе демократским процесима и променама у друштву, с тим што је све то израженије у руралном подручју него у градским и приградским срединама. Врло ретко формирају сопствена удружења и интересне групе, у малом проценту се ангажују у различитим интересним удружењима грађана, у сфери хуманитарног рада, екологије, спорта и, уопштено узев, унапређења квалитета живота, што потврђују и резултати бројних анкета о активизму младих, које су ураћене циљно или у склопу одређених пројеката. Чињеница је да су млади из градских и приградских средина знатно активнији од оних из сеоских, јер живе надомак свих важних дешавања, али то још увек није довољно за неке значајније помаке у у њиховом активизму у различитим сферама живота и тако далеко од позиције да постану креатоори своје будућности и велика покретачка снага друштвених промена.
Иако се Чачак сврстава међу локалне самоуправе које издвајају значајна средства за мере активне политике запошљавања, поспешивања рађања, различите видове подршке привредницима, младим пољопривредницима, као и унапређење услова у свим областима живота, млади образовани кадрови и даље одлазе у свет. НовиАкциони план за младе Града Чачка за период од 2020. до 2023. године, као основне проблеме на путу побољшања статуса младих наводи: недовољан број радних места, ниске зараде, лошији животни стандард, недовољну информисаност, незаинтересованост за активно деловање у друштву, мали број високошколских установа у граду, неспремност младих да се доквалификују или преквалификују… И миграције младих су препознате као веома значајан проблем. Када је реч о положају припадника млађих генерација старости од 15 до 30 година у нашој земљи, исти проблеми су идентификовани и у истраживању КОМС-а, где се наводи да млади у Србији представљају и даље категорију теже запошљивих лица и да од укупног броја незапослених они чине петину. У истом истраживању се наводи да су, поред ниских зарада, лошијег економског стандарда и недостатка посла, основни разлози појачаног таласа миграција жеља младих да живе у уређенијем систему, који им пеужа боље услове за образовање, квалитетнију здравствену заштиту и богатији друштвени живот. А да би дошло до значајнијих помака у свим наведеним областима, млади би требало да буду активнији у свим сферама друштвеног и политичког живота, а пре свега у раду локалне самоуправе, како би остварили жељене промене и побољшали свој положај.
Кроз реализацију пројекта „Тргни се, креирај своју будућност!“ желимо да укажемо на потребу и значај активнијег учешћа младих у процесима одлучивања и демократизације друштва, како би припадници млађих генерација уместо пасивних посматрача постали активни креатори своје будућности и пружили свој допринос општем напретку друштва. На тај начин ћемо утицати и на подизање свести, не само младих, већ и припадника актуелне власти, као и шире друштвене заједнице о значају унапређења дијалога младих и надлежних у локалној самоуправи и даље демокаратизације друштва.
В. С.
Фото: Канцеларија за младе, Чачак