ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ У ОКВИРУ „СЛИКАРСКИХ РАЗГОВОРА”
У петак 11. августа 2023. у 19 сати у Уметничкој галерији „Надежда Петровић” кустоскиња Галерије Драгана Божовић одржала је предавање „Развој ликовне уметности у Чачку”. Предавање је одржано у оквиру пројекта „Сликарски разговори” и његовог сегмента посвећеног завичајним уметницима, односно у време када су била изложена дела акварелисте Грујице Лазаревића и вајара Оскара Бербеље, Боривоја Којића и Живорада Максимовића, који су својим опусом током 20. века обогатили чачанску ликовну сцену, али и уметност ширих простора.
На предавању су присутни гости могли да чују низ података о развоју ликовне уметности у Чачку од првих деценија 19. века до данас. Пошло се од доласка уметника Јанка Михаиловића Молера ради осликавања грба Обреновића на фасади Конака господара Јована (1835) и постављања првог јавног споменика у граду 1859, дрвеног обелиска посвећеног кнезу Милошу Обреновићу, на простору близу цркве, преко првих учитеља цртања у чачанској реалчици и гимназији и рођења првих Чачана који су се током образовања определили за сликарство (Живка Југовића и Надежде Петровић) до прегледа генерацијских усмеравања ка ликовним уметностима кроз цео 20. век.
На крају, статистички подаци из закључка показали су да се међу особама рођеним у Чачку од краја 19. до краја 20. века њих око 140 определило за област ликовних и примењених уметности и да данас у Чачку живи око 50 уметника. Предавање се надовезало на краће излагање Драгане Божовић о истој теми у Културном центру Чачка одржано 2. јуна у оквиру пројекта „Чачански расадник” и програма отварања изложбе Михаила Ђоковића Тикала. После сегмента посвећеног завичајним уметницима, друга половина августа у оквиру „Сликарских разговора” посвећена је нашем значајном уметнику Ивану Радовићу.
Уз обележавање 50 година од његове смрти, у Спомен-соби Надежде Петровић постављен је уметников „Аутопортрет”, који Галерија чува у својој збирци, са пратећим текстом који ће публику упознати са његовим животом, опусом и карактеристикама изложене слике. Ауторка текста је историчарка уметности Катарина Симеуновић.
Пише: Драгана Божовић