Aktuelno Društvo Grad

Тодоровић: Радимо све да не дође до рестрикције, апелујемо на грађане да рационално троше воду

Данас је одржана седница Градског штаба за ванредне ситуације на којој су се нашле четири тачке дневног реда. Овога пута акценат је стављен на последице које могу изазвати високе дневне температуре, што се пре свега, односи на повећан број пожара на отвореном и на већу потрошњу воде.

  – До 10. јуна имали смо 141 пожар на отвореном, што је три пута више, него у истом периоду прошле године. Доста несавесних корисника, углавном на сеоксом подручју, када се пале стрмишта, иако је Законом предвиђено да 200 метара до шуме не би требало то да се чини. Нажалост, имали смо огроман број малих пожара и 141 интервенцију Сектора за ванредне ситуације – рекао је Милун Тодоровић, градоначелник Чачка.

Иако у Чачку тренутно нема већих проблема са водоснабдевањем, у наредном периоду најављени су топли и сушни дани, када се троши већа количина воде, него иначе. Према речима градоначелника, у селима постоји велики број домаћинстава који залива обрадиво земљиште, што може изазвати проблеме.

Одржана седница Градског штаба за ванредне ситуације

  – Много смо учинили за припрему ове сезоне, јер смо видели да ће прогноза бити оваква, веома топли, врели дани, којима се не види крај. У овом тренутку 510 секундарних литара воде троши Чачак, водосистем „Рзав“. Боримо се са, пре свега, биолошким минимумом, на хладној резерви „Шевељ“. Када будемо завршили, надам се у наредне две године, брану Сврачково, у коју све више новца улажу и држава и град, решиће се многи проблеми и то у пет локланих самоуправа. Посебан фокус јесте на МЗ „Лугови“ и на водосистем „Бачевац“, да се он што пре стави у функцију. Следеће недеље треба да потпишемо уговор са извођачем и да за два милиона динара потпуно буде санирано то рударско окно. Овом приликом апелујем на грађане да рационално троше воду за пиће, за оне најнеопходније ствари, јер нажалост имамо много потрошње у приградским деловима. Ми сваког дана чинимо све да не дође до рестрикције воде. У Липници упумпамо дневно 20 секундарних литара воде, а потроше се 23, немогуће је то све постићи. Вероватно да многи несавесни корисници заливају своје баште, што није лепо, да неко залива, а да неко нема воду – каже градоначелник.

На овом заседању разматрана је и проблематика одлагања комуналног отпада, јер проблем постоји од маја када се догодило паљење регионалне депоније „Дубоко“.

 – Од паљења на депонији „Дубоко“ отпад смо одвозили у Краљево, после тога и све до данас у Кнић, скоро 4.800 тона имамо комуналног отпада на трансфер станици и на ободу трансфер станице. Чинимо све да од понедељка кренемо и са одвођењем тог комуналног отпада у Крагујевац. Много хвала колеги Гашићу који је услишио моје молбе, у наредном периоду ћемо учинити све да тај комунални откад, без накнаде одвозимо тамо. Заједно са ресорним министарством чинимо све да макар добијемо привремену дозволу да можемо да наставимо са одвожењем отпада на депонију „Дубоко“ и да селектујемо суву фракцију на нашој трансфер станици, што је и приход за наше Јавно комунално предузеће – рекао је Тодоровић.

На питање новинара шта је даље у плану када је реч о комуналном отпаду са територије нашег града, Тодоровић је истакао да би трајно решење које би остало и нашим потомцима била спалионица, по узору на неке европске градове који су имали сличних проблема,

  – Пре 17 година је дефинисана Регионална депонија „Дубоко“ и тада, као и данас Град Чачак је највећи удеоничар у тој депонији, са 27 процената, много више од свих осталих, наравно, касније су се придружили и остали. Занимљиво је и да они коју су тада били највише за то и који су пројкетовали, као господин Велимир Митровић, он је био први у Ужицу на протестима против депоније. То је апсурд сам по себи. Дневни отпад, око 180 тона са територије нашег града одвозићемо у Кнић и у Крагујевац, а имамо и још неке алтернативе. Људи из околине депоније Прелићи нас разумеју, разговарали смо са њима. Депонију Прелићи смо за огроман новац Владе Републике Србије потпуно рекултивисали, за око три милиона евра, метан смо извукли из тела депоније, а учинићемо све да тај отпад депортујемо на друге локалитете, да би овај локалитет био потпуно чист. Мислим да је трајно решење спалионица, не само за Чачак, већ и за градове величине нашег града и радимо на томе већ годину дана. Имамо нека искуства из Трста, из Ћелија и трудићемо се да и ми то трајно решимо. Дошли смо до дозволе за постројење за пречишћавање отпадних вода, које је веома важно. Нажалост, тај јавни позив је отпао због недостатка средстава, скоро 11 милиона више, него што је пројектом предвођено једна је фирма понудила, друга још више од тога, циљ нам је да се то поново у неко догледно време врати на сто и да се обезбеди новац за то – закључио је градоначелник.

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.