САВЕТИ РОДИТЕЉИМА ЂАКА ПРВАКА ИЗ ПЕДАГОШКО-ПСИХОЛОШКЕ СЛУЖБЕ ОШ „МИЛИЦА ПАВЛОВИЋ“
Један од најзначајнијих догађаја, упис деце у први разред, који је почео 1. априла, у породици је често везан за недоумице и стрепње како ће будући првак проћи тестирање и разговоре са психолозима и педагозима. Преносимо препоруке психолога Лидије Ћирковић и педагога Драгане Радмилац из Основне школе „Милица Павловић“.

Тестирање обухвата разговор са дететом, са којим се процењује његово предзнање, памћење, опажање, пажња, утврђује се развијеност дететове графомоторике, начин мишљења и закључивања, емотивна и социјална зрелост… Пре тога обавља се разговор са родитељем, како би се сагледао социјални и образовни статус детета. Ови разговори трају од 20 минута до сат времена.
– Деца се не испитују о нечему што се може научити за два, три дана, нити се проверава степен знања из школских предмета (рачунање, писање), већ се испитује способност да дете та знања усвоји и примени. Родитељи, пре свега, треба деци да кажу да ће на тестирању цртати, разговарати, решавати неке задатке, да ће нешто знати, а нешто не. Важно је да родитељ каже детету да буде пажљиво, али да сме и да погреши. Тако му јачају самопоуздање и омогућавају да слободно покаже оно што зна – наводе Ћирковић и Радмилац.

Главни савети родитељима будућих првака су да на тестирање дођу одморни, да не застрашују дете, да му објасне како долазак код психолога и педагога није баук.
– Битно је и да родитељи буду смирени, чак и ако дете има трему или отпор од доласка на тестирање. Уколико дете има здравствене сметње или сметње у психомоторном или социјалном развоју треба да нас обавесте. На тај начин будући учитељ, педагог и психолог могу олакшати адаптацију детета на школску средину, уз примену одговарајућих метода у раду. Важна је активна и искрена сарадња родитеља са нама – наглашавају у Педагошко-психолошкој служби ОШ „Милица Павловић“.
Након тестирања родитељи добијају информацију о понашању и постигнућу детета, о томе које су јаке и слабе стране детета, као и одређене савете за полазак у школу.
Упис у први разред и тестирање деце почиње 1. априла и траје до 31. маја. У први разред уписују се деца рођена од 1. марта 2014. до 28. фебруара 2015. године. Родитељи могу заказати термин за упис и тестирање електронским путем преко еУправе, покретањем услуге еЗаказивање.
Сва документа потребна за упис, укључујући и уверење о предшколској настави, школе прибављају електронски по службеној дужности.
В. Т.
Фото. Ђ. Чоловић
САВЕТИ РОДИТЕЉИМА ПРАВАКА
– Подстичите дечију радозналост и позитиван однос према учењу и поласку у школу.
– Причајте са децом о различитим темама и читајте им како би обогатили речник.
– Посетите логопеда, јер је правилан изговор гласова важан за писање и читање.
– Учите дете да уочава разлике између предмета по боји, облику, дебљини.
– Помозите детету да вежба моторику прстију и шаке слагањем пазли, коцкица, пребирањем пасуља и пиринча, везивањем пертли…
– Помозите детету да вежба пажњу и концентрацију, да запажа околину, препричава приче, догађаје и филмове.
– Дозволите детету да постане самостално и да може да буде одвојено од вас.
– Учите дете да уме да поднесе пораз кроз игре „не љути се човече“, шах, карте.
– Развијајте радне навике код деце, задужењима према њиховим могућностима.
– Учите дете да поштује правила и уважава друге око себе.
– Дајте детету реалну слику школе, укажите на лепе ствари и обавезе које ће имати.