Др Дарко Јевремовић, директор чачанског Института за воћарство
Selo

ТЕМПЕРАТУРНА КОЛЕБАЊА ТОКОМ ЗИМЕ НЕ ГОДЕ ВОЋУ

ТЕМПЕРАТУРНА КОЛЕБАЊА ТОКОМ ЗИМЕ НЕ ГОДЕ ВОЋУ

Претходних дана били смо сведоци неуобичајено високих температура за овај период године. Генерално узев, ова зима је карактеристична управо по врло честим променама температура које су из минуса скакале  до правих пролећних, што је представљало својеврсни шок и за биљке и за људе. Чачански крај је познат по воћарској производњи, па смо управо због тога проверавали како температурна колебања утичу на разчичите врсте воћа.

Др Дарко Јевремовић, директор чачанског Института за воћарство

Kао и претходних неколико године, и ова зима је карактеристична по температурним колебањима. Током децембра, јануара и фебруара углавном су температуре биле изнад вишегодишњих просека и достизале у појединим данима и преко 15, па чак и 20 степени Целзијуса, као што је то био случај у прошлој седмици.

– За сада нема неких великих проблема, када говоримо о дрвенастим воћним културама. Генерално, оваква температурна колебања током зиме не одговарају воћу. Воће, пре свега, воли  једну уравнотежену нижу температуру у периоду зимског мировања и због тога када наступе дужи периоди са вишим температурама може да дође до кретања пупољака код неких воћних врста, као што су, пре свега, бресква и кајсија, што касније може изазвати проблеме. Међутим, за сада није било неких великих проблема, само код појединих стабала се јавило кретање пупољака, али, генерално, немамо неко велико кретање вегетације у воћњацима широм Западне Србије. Још увек се воће налази у периоду зимског мировања и ово најновије захлађење jе јако повољно деловaло на воћне културе – истиче др Дарко Јевремовић, директор чачанског Института за воћарство.

Др Јевремовић каже да су температуре током протекле недеље биле идеалне за резидбу воћа, која је, иначе, ових дана била у пуном јеку у чачанском крају. Воћари су искористили лепо време да заврше резидбу, како би стигли да изнесу гране из воћњака и након тога, када дође време, да обаве хемијске третмане у својим засадима воћа. Пољопривредници који нису јесенас урадили прихрану, сада ђубре своје воћњаке минералним ђубривима и то су основне активности које се обављају ових дана. Иначе, зимска резидба воћа се обавља од момента опадања лишћа, па све до пролећа и периода цветања.

Протеклих дана је време било идеално и за садњу воћа, јер је земљиште добро обезбеђено влагом, па су воћари искристили лепе дане да обаве тај важан посао. 

– Воће може да се сади све док су температуре изнад нуле. Не очекује се неки већи пад температура у неком дужем временском периоду, па ће воћари моћи без проблема да заврше планирану садњу. Институт за воћарство још увек има на стању саднице различитих врста воћа. Неке сорте су распродате још током јесени, али још увек има „чачанске лепотице“ и сорте „нада“ која је јако популарна последњих година, а ту су и кајсија, крушка…  Од јагодастог воћа, још увек имамо саднице малине и купине. Прошле јесени била је јако лоша тражња за садницама малине, купци су се интересовали током године, али су на крају одустајали. Имамо тренутно неке резервације и готово је сав садни материјал малине резервисан, али још увек садница има у понуди – рекао је др Јевремовић.

Иначе, климатске промене су из године у годину све изразитије. Зиме су постале све топлије и са мање снега, што неповољно делује на воће. Поједине воћне врсте су током новембра и децембра поново цветале, тако да се за период зимског мировања нису добро припремиле.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.