Obrazovanje

„СВИЈЕТ ОБРАЗОВАЊА БРИШЕ ГРАНИЦЕ“

Oд 26. до 29. маја, у Сарајеву је одржана Четврта регионална конференција наставника из држава са простора бивше Југославије “Свијет образовања брише границе”. Најважнији циљ конференције је подстицање регионалног умрежавања најбољих васпитача, учитеља, наставника, професора, стручних сарадника, по први пут и директора из држава са простора бивше Југославије, у циљу видљивости њиховог рада и стваралаштва. Њихов иновативан рад неоспорно је покретач и формалних образовних реформи. Конференција је угоститила више од 200 наставника из Србије, Босне и Херцеговине, Македоније, Хрватске, Црне Горе и Словеније. Чачaнске школе и Србију представљао је Владимир Мајсторовић, носилац титуле ,,Најбољи наставник“ на просторима бивше Југославије.

Професор Мајсторовић, запослен у основним школама ,,Свети Сава“ и ,,Прељина“, на Конференцији и Сајму образовања у Сарајеву презентовао је пројекат и едукативне радионице под називом „Светска баштина УНЕСКА у рукама младих’’. Ове едукативне радионице приредио је у сарадњи са ученицима: Марином Курћубић, Ином Димитријевић, Викторијом Вуловић, Александром Вучетић и Јулијаном Секулић из ОШ ,,Свети Сава“ и ученицима Анђелом Јовановнић, Миом Булајић, Кристином Пушичић, Маријом Јарчевић и Антонијем Нишавићем из ОШ ,,Прељина“. Пројекат је део међународног едукативног програма који је осмишљен у сарадњи са Центром за Светску баштину УНЕСКА из Париза и Удружењем за УН Србије.

Конференција је организована током четири дана. О активностима током сваког, циљевима и закључцима за „Глас“ говори наш представник Владимир Мајсторовић.

– Првог дана, 26. маја, конференцију је свечано отворила Жељана Радојичић Лукић, идејни творац и оснивач Асоцијације и ауторка признања ,,Најбољи наставник“ и ,,Најбољи директор ЕX YU“. На свечаном отварању, присутне је поздравила и Наида Хота Муминовић, министарка за образовање и одгој Кантона Сарајево, представници Кантона Сарајево, представница Института за предуниверзитетско образовање и Суада Карић, једна од најбољих наставница ЕX YU 1. генерације која се обратила у име домаћина.

Други дан конференције започео је посетом сарајевским школама, а након тога сви присутни су активно учествовали у амбијенталној радионици под називом „Укуси, мириси, звукови и додири Сарајева“ током које су присутни путем QR кодова усмеравани да се упознају са Сарајевом свим својим чулима, а да након тога унутар својих група креирају један видео запис и да га поделе путем друштвених мрежа. Домаћини су за све ученике обезбедили вожњу годнолом на Требевић, туристичку атракцију овог дела региона и посету осталим туристичким знаменитостима града. У вечерњим сатима другог дана, организован је Сајам образовања на којем је учествовало 37 школа које су представили наставници и на тај начин цео регион је имао прилику да стекне увид у њихове школске, локалне, националне и међународне пројекте.

Била је ово сјајна прилика за промоцију појединих добрих школа и предшколских установа региона и одлична афирмација исто тако добрих васпитача учитеља, наставника и директора. Током Сајма образовања изложени су најбоље осмишљени беџеви и сувенири које су креирали наставници региона на тему “Свијет образовања брише границе” – прича Мајсторовић.

Након Сајма образовања, напомиње он, организовано је уметничко вече током којег су представљене књиге за децу наставника региона. И овај догађај говори да су наставници свестрани и да се,осим образовања и васпитања, баве и стварањем уметничких дела, попут писања књига, стрипова, поезије, сликања, свирања, компоновања…

Трећи дан конференције почео је спонтаним упознавањем настанка и рада Асоцијације које је модерирао Александар Хршум, а током којег се од Жељане Радојичић Лукић, оснивача Асоцијације најбољих наставника ЕX YU, Смиље Мрђе, носиоца титуле Најбољи насатвник ЕX YU из Босне и Херцеговине и Мирсаде Шаботић, носиоца титуле Најбољи наставник ЕX YU из Црне Горе, сазнали да је велики рад уложен у стварање једне овакве мреже, да тек следи велики рад у циљу веће и боље видљивости ове наставничке мреже. Присутни су током њихових обраћања схватили да АNN ЕX YU није само образовна мрежа наставника и директора, него много више од тога. Она је чуварка мира у региону путем рушења нагомиланих стереотипа и свега оног што носи са собом Западни Балкан. Након обраћања ових својеврсних хероина образовања Запaдног Балкана уследио је перформанс којег су заједничким снагама реализовали чиниоци златног троугла, ученици, наставници и родитељи Балкана. Присутни су тако на један опуштен и спонтан начин, на моменте зачињен правом дозом хумора, могли сазнати шта је ова мрежа радила током пандемије, чиме се бавила и на који је начин јачала своје компетенције.

– Тако смо сазнали да је оснивач АNN ЕX YU уз подршку сјајних наставника региона осмислила и покренула чак три међусобно слична, а опет потпуно различита пројекта и то: ,,Балканску зборницу“, ,,Балканску учионицу“ и ,,Балкански родитељски састанак“, у којем су раме уз раме током две године учествовали ученици, наставници и родитељи деце Балкана – каже Мајсторовић.

Након перформанса, прича наш саговорник, уследило је пленарно обраћање наставника и директора региона, а нешто касније вештим вођењем новинара Александра Хршума присутни су уживали у садржајној Панел диксусији у којој су учествовали најбољи од најбољих наставника и директора региона. Током овог панела намера организатора је била да се чују супротстављени ставови директора и наставника на тему “Нове идеје за ново вријеме”, али су сви присутни били изненађени сличношћу ставова између две у јавности супротстваљене стране, реализатора наставног процеса и доносилаца одлука. Ово је само потврдило чињеницу да посебни насатвници и исто тако посебни директори немају дијаметрално супртне ставове, него им је добробит ученика и школе на првом месту. У поподневним сатима трећег дана конференције проглашена је четврта генерација Најбољих наставника, њих 27 одабраних строгим критеријумима између више од неколико стотина пријављених васпитача, учитеља, наставника, професора и стручних сарадника из шест држава са простора бивше Југославије.

Титула носи симболични назив ,,Најбољи наставник’’, иако се под тим називом мисли на све оне који имају доуниверзитеско и универзитетско образовање. Титула са строгим критеријумима које најбољи наставници морају да испуне како би добили то признање, креирана је по угледу на највећу светску наставничку награду ,, Global Teacher Prize’’.

Четврти дан био је предвиђен за посету видиковцу и утврђењу Жута табија са којег се пружа фасцинантан поглед на Сарајево, импресиониран је наставник из Чачка.

– Овде су уручени сертификати и признања излагачима на Сајму образовања. За крај овог дружења симболично су пуштени балони у ваздух, чиме је Четврта регионална конференција наставника из држава са простора бивше Југославије завршена – наводи Владимир Мајсторовић и истиче неке од најважнијих циљева Асоцијације, а то су: стварање боље медијске слике наставничке професије путем промоције и афирмације примера најбољих васпитачких, учитељских и наставничких пракси из учионица, локалне заједнице и ангажовања на националним и међународним пројектима који су у складу са 17 циљева одрживог развоја УН, као и покретање нових и подршка постојећим међународним образовним пројекатима који промовишу мобилност ученика и наставника у овом региону у циљу рушења баријера насталих током деведестих и изградње пријатељских и сарадничких односа.

З. Л. С.

Фото: Асоцијација најбољих наставника EY YU

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.