Данас се широм света обележава Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода. Тог дана одаје се почаст свим учесницима у саобраћају који су изгубили живот у саобраћајним незгодама, али и онима којима су повреде у саобраћају промениле живот из корена. Према статистичким подацима у Србији сваке године у саобраћајним несрећама смртно настрада око 500 лица.
Безбедност у саобраћају није само статистика или теорија – то су људски животи. Свака саобраћајна незгода, свако погинуло лице, свака тежа повреда губитак су и трагедије које дубоко погађају нас све. Иза сваке незгоде стоји нека особа – то су наши суграђани, наши познаници и пријатељи, наши чланови породице.
– Ниједна делатност није толико унапредила стандард на глобалном нивоу као саобраћај. Међутим, истовремено ниједна делатност не односи толико људских живота као саобраћајне незгоде. Према подацима Уједињених нација, годишње у саобраћајним незгодама у свету гине око 1.350.000, а буде повређено око 50.000.000 људи, а саобраћајне незгоде водећи су узрок смрти деце и младих. Упркос наведеним подацима, и даље смо као друштво склони да потцењујемо опасности и ризике свакодневног учествовања у саобраћају и да своју безбедност у саобраћају сматрамо загарантованом – рекао је Милош Дуканац, помоћник командира у Саобраћајној полицијској испостави у Чачку
Сваке године треће недеље новембра обележава се Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода, иако се тога дана можда највише говори о бројкама, припадници Министарства унутрашњих послова свакодневно апелују на све учеснике у саобраћају да поштују прописе како не би угрозили свој и животе других учесника у саобраћају.
– На жалост, у Републици Србији на годишњем нивоу у саобраћајним незгодама гине око 500 учесника у саобраћају, а тешке телесне повреде задобије више од 3.000 особа. Сваког дана једна породица остаје без оца, мајке, без детета, а хиљаде породица се носи са катастрофалним последицама саобраћајних незгода. Наш задатак је да се сетимо свих жртава, али и да подржимо њихове породице и урадимо све што је у нашој могућности да ниједна особа не страда у саобраћајним незгодама. Наш задатак је и да уверимо грађане да је безбедност саобраћаја заједнички циљ и да одговорним понашањем и поштовањем саобраћајних прописа дају директан допринос да се сачувају животи свих учесника у саобраћају – истакао је Дуканац и додао да ће припадници Саобраћајне полиције и у наредном периоду дати свој максимум како би сачували безбедност свих учесника у саобраћају и како би путеви били што безбеднији.
Водећи узрок смрти деце узраста од пет до 14 и младих узраста од пет до 29 година јесу повреде задобијене у саобраћајним несрећама.
Министарство унутрашњих послова у сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја, школама и предшколским установама током читаве године организује велики број едукативних и интератктивних радионица и предавања са циљем да најмлађи учесници у саобраћају буду што образованији и безбеднији.
Виолета Јовичић