Aktuelno Kultura

СВЕТОЗАРНИ ПУТ ВЕЛИКОГ АРХИПАСТИРА

ПРЕДСТАВЉЕНО ДРУГО ИЗДАЊЕ ЧАСОПИСА „ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПАВЛЕ”

Иза једног од највољенијих српских архипастира, оног који је својим мисионарењем дубоко утиснут у идентитет српског православља, остају у векове да се произносе речи које је завредео својим овоземаљским животом! Отуда сведочи проф. др Мило Ломпар: „Био је оличење црквене личности која је врлином, молитвом и делањем снажно и видно корачала кроз свет.”

Представљање другог издања часописа „Патријарх српски Павле” уприличено је симболично, на празник Усековања главе Јована Крститеља и на дан рођења блаженопочившег патријарха Павла, у понедељак, 11. септембра. Велика сала Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис” окупила је заслужне за издање часописа, али и бројне госте, чиме је званично отпочела и овогодишња Манифестација „Дани патријарха Павла”. Публикација која носи име српског вољеног врховног пастира похранила је у себи његову земаљску мисију и заоставштину. У програму су учествовали главни и одговорни уредник Драго Милошевић, протојереј Игор Ивковић, професор књижевности Ана Ранђић, књижевник Миладин Вукосављевић и хор „Свети цар Константин и царица Јелена” под диригентским вођењем Петра Павловића. Програм је водила библиотекар Душица Брковић. Организатори програма су Градска библиотека Чачак и Манифестација „Дани патријарха Павла”. Часопис је објављен под покровитељством Града Чачка.

У минулим годинама, више од деценије од упокојења лик патријарха се стамено уздиже у молитвеним сећањима, величањима кроз речи и дела његове пастве! У складу са наведеним отпочела је овогодишња Манифестација у част српског архипастира, што је потврђено уводним делом вечери у част представљања часописа: „Уметничко – духовно – образовни сабор, ова манифестација је установљена са намером да нас и генерације које долазе и све народе света подсећа на Богоугодно дело изузетног човека који је живео и поступао по мери Оца, Творца и неба и земље и свега видљивог и невидљивог. Поступао је по мери Оца својим речима и делима, на сваком месту и у свакој прилици. Највећа вредност његовог дела јесте то што није разликовао људе према вери, нацији или социјалном и сваком другом статусу, већ по томе да ли поступају као људи или нељуди”, навела је Душица Брковић, модератор програма.

Публикација броји 57 квалитетно израђених страна на које су утиснута слова о житију једног Божијег човека! Наиме, у овом издању часописа „Патријарх српски Павле” нашли су се чланци и есеји о животу, делу и духовном наслеђу које је иза себе оставио вољени српски патријарх. Искра идеје за покретање листа проистекла је из жеље да се лик и дело патријарха Павла приближи, отелотвори кроз слово и оним генерацијама које нису биле његови савременици.

Реч свештеног лица присутнима је уприличио протојереј Игор Ивковић, намесник зајечарски разјаснивши свој чланак о „Ђаку Сарајевске Богословије”: „Као што је познато патријарх Павле био је 44. поглавар Српске православне цркве, значајна личност цркве и националне историје у XX веку. Он је био човек и правдољубив и истинољубив, скроман, наравно, зато га и сви волимо. Он је неко, ко није журио ни са канонизацијама, није на пречац доносио пдлуке, врло је мудро поступао, два пута је мерио, па је једном секао. Тако сам ја приступио проучавању његове личности, на основу пре свега досијеа у Светом Синоду, кабинету патријарха, затим у епархијама где је он служио, у манастиру Рача, где је био монах, искушеник био у Благовештењу, такође, мемоара, његових духовних чада и све то даје једну слику и ствара један леп мозаик о нашем светом човеку који је био носилац чак 13 ордена, четири књижевне награде, два почасна доктората.”

Како би читалац доживео улогу патријарха и у животу Сарајевске богословије, али и начин на који је живео као и сваки човек, протојереј Ивковић истиче: „Он је свакако један свети, Божији човек, који нам је приближио свето јеванђеље, али и живот нашег Господа Исуса Христа, и песма коју смо чули у извођењу хора „Свети цар Константин и царица Јелена” пева о томе да је он свима био свет. Он је био и ученик и студент и војник, и васпитач, вероучитељ и наставник, искушеник, монах, сабрат манастира, љубитељ Свете Горе, ђакон, свештеник, јерођакон, јеромонах, постдипломац, ходoчaсник, епископ, администартор више епархија, члан Светог Синода и наравно патријарх, уз све то био је миротворац, у ствари био је свима све. Ходао је међу обичним народом, пешачио је често, кретао се чак и у непријатељском окружењу, није се плашио, посебно на Косову, не стиогне на аутобус, он крене пешке.”

Виђење патријарха Павла као библијске личности кроз својеврсно поучавање присутних, уприличио је Миладин Вукосављевић, књижевник и публициста: „Не бранимо се од туђег зла злом у себи. Сви који су радили на овом часопису сведоче о беседама о човеку који је врлином, молитвом и делањем снажмо и усправно корачао кроз свет. Схвативши да аскету не можете срести, осим оним духовним којим и сами морате кренути, да би сте упознали сапутника, они заправо нагласише да је по свему што му је на трагу, по начину живљења, дубокој вери, карактерној снази и духовној сили патријарх Павле био библијска личност. Све човечно, било му је веома блиско, увек је наглашавао примере човечности код људи што је наглашавао посебном врлином.”

Критички осврт на писано ткање публикације надахнуто је изрекла Ана Ранђић, професор књижевности у чачанској Гимназији и лектор часописа. Опоменувши се Диса и славног Његоша, проф. Ранђић је у свом обраћању настојала да отелотвори духовно саткано посредством писане речи о великом патријарху српском: „Сви смо рођени са ритмом те чудесне песме у дамарима, али се ретки никада не удаље од њеног милозвучја, један од таквих изузетник је наш блаженопочивши патријарх Павле, чији нам је позив да будемо људи заувек мелем на тешким ранама.”

Напослетку, реч уредника је запечатила вече. Професор др Драго Милошевић благодарећи Богу и пастви на српском архипастиру Павлу, подсетио је на потребу да српство следи његов богоугодни живот: „Садржајна манифестација „Дани патријарха Павла”, као и овом књигом се подсећамо на вредности које је за собом оставио овај Божији слуга, док је био на земљи. Пре него што га је Господ наградио вечним животом. Треба да га следимо, да нам буде светионик на путу до Христа јер ћемо тако стићи, нећемо залутати ако издржимо у поступању по Божијим стандардима.”

Српском роду у наслеђе остаће патријархова реч, савет, начело живота по Божијој љубави да створи човека, сведочиће светозарни пут великог Павла исписан речима: БУДИМО ЉУДИ!

Фото и текст: Милица Матовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.