ПУБЛИКА УЖИВАЛА НА СЈАЈНИМ КОНЦЕРТИМА 14. ФЕСТИВАЛА “КАРУСЕЛ 2022”
Фестивал амбијенталне и етно музике “Карусел” отворен је концертом џез уметника, хрватског пијанисте и композитора Матије Дедића. Као и претходних година, и овај 14. по реду “Карусел”, под називом “Светионик”, окупио је велики број уметника и љубитеље ових мизичких праваца. Чачанска публика имала је изузетну прилику да у понедељак и уторак, 25. и 26. јула, у атријуму Дома културе, чује чак девет извођача из Србије и региона.
САВРЕМЕНА МУЗИКА СА УТИЦАЈЕМ ТРАДИЦИЈЕ
– Фестивал жели да осваја нове музичке светове и да чачанској и публици из других градова представи нешто што нема често прилику да чује. Иначе, на Фестивалу је око 70-80 одсто инструменталне музике различитих жанрова, од традиционалне музике, до савремених жанрова и оних који се преклапају и спајају у једну нову изражајну целину. Ове године смо изабрали слоган “Светионик”, јер смо сматрали да је у ово време мрака, који окружује савремен свет, изазван ратовима, разним кризама, једини прави светионик уметност, односно, музика – рекао је Душан Даријевић, уметнички директор Фестивала “Карусел”, напомињући да организатори увек посвећују велику пажњу музичарима који су потекли из нашег града, било да су своју каријеру наставили негде ван, у Европи и свету, или живе и раде у Чачку.
Концерт, одржан у понедељак, 25. јула, отворио је састав “Fried Pies” из Београда, који предводи Коста Јовановић, наш млади суграђанин, студент џез гитаре на Факултету музичке уметности у Београду.
– Ја сам на Фестивалу већ годинама, наступао сам са Милијановићима и са Дејаном Ћурчићем, а сваке године водим радионице гитаре. Први пут наступам са овим саставом, заједно са пријатељима Мирославом Шабановићем (бас) и Марком Ремењаком (бубањ). Представићемо се неким делима аутора које сва тројица волимо, као и неким нашим песмама. Окупили смо се на факултету, заједно смо на студијама. Пре две године смо почели да свирамо, имали смо свирке по Србији, а тек је пред нама светска слава. Радионица “Гитара на сто начина” је супер, сваке године дођу и млађи и старији, и сви оду задовољни, што је за мене велики успех. Ове године у Чачку има више гитарских школа, тако да пуно деце свира гитару – изјавио је за наш лист Коста Јовановић.
Потом је наступио састав “Кантон 6”, гости из Скопља, реч је о савременом xезу са утицајима традиционалне музике, нешто врло необично, виђење традиције из овог тренутка.
– “Кантон 6” није само музика, реч је о мултимедијалном пројекту, где видео од 48 минута прати музику. С једне стране, имамо савремене облике музичког изражавања, а на екрану видимо македонску традицију, старе манастире, македонска кола, фолклор, као једно потпуно другачије искуство. Тај спој традиције и савременог је прави “Карусел” израз, оно чему Фестивал тежи – напомиње уметнички директор.
Прошлогодишњи гост Душан Петровић, саксофониста, ове године је наступао са новим саставом “Bullet for a bad man”. Занимљива варијанта џеза, рок музике и неких других жанрова. Публика, поготову млађа, уживала је у њихвом наступу, као и у свирци састава “Шпајз” из Крагујевца, који је био гост Фестивала 2017. године.
ЖИВИ ДОЖИВЉАЈ МУЗИКЕ
Најбољи програм једне вечери до сада, али и овог лета у Србији, на фестивалима сличног профила, био је у уторак, 26. јула, на концерту са чак пет извођача. Прво је наступила Ана Ћурчин са својим пратећим бендом. Значајно име, не само српске, већ и регионалне музичке сцене. Позната је као извођач американе, а премијерно је наступала на Фестивалу.
– Уживање је да можемо да свирамо, да се окупимо, оно што смо пре две године занемарили, схватили смо да је битно. Живи доживљај музике, размене и сусрета на оваквим концертима и фестивалима је есенцијалан. Није поента само да слушамо музику из некаквих носача, звучника, већ да се дружимо, чујемо и да видимо како нас то мења. То је драгоцено, хвала Фестивалу “Карусел” на овој прилици. Вечерас су ту сјајни музичари, “Макс Кочетов Квартет”, “Краљ Чачка”, “Трио Свети” и велика је част свирати у таквој екипи. Жива музика је жива – нагласила је Ана Ћурчин.
Потом је наступио “Макс Кочетов Квартет”, који се прошле године појавио као извођач у другом саставу. Зналци xез музике кажу да је њихов албум један од најбољих xез албума у овој години, не само у Србији и региону, него и много шире. Централно место на концерту имао је састав “Трио Свети”, који је наступао на Фестивалу 2017. године. Трио чине бубњар Марко Ђорђевић, светски познато xез име, професор на Берклију, клавијатуриста Васил Хаџиманов, који је недавно свирао и са џез пијанистом Матијом Дедићем и чувени гитариста Бранко Трљић. Исте вечери наступао је и “Краљ Чачка”, у новој постави, а свирао је и на 10. издању “Карусела”. Иначе, Ненад Марић је свирао и на првом Фестивалу, 2009. године, када је био мало познат у Србији и региону. Успешно је наставио своју каријеру и у Хрватској, а чачанска публика је имала прилику да ужива и у песмама које најављују трећи албум.
– Памтим почетке “Карусела”, мислим да сам свирао на једном од првих издања. Фестивал је свакако много битна ствар, културолошки, пре свега, јер је, ипак, нешто што није мејнстрим култура, оно што нам се нуди. У суштини “Карусел” је по свом садржају, по мом мишљењу и по суду публике, која је малобројна, ближи култури, или ономе што човек суштински носи у себи. Мислим да је то важно, поготову данас, у 21. веку – изјавио је Ненад Марић, познатији као “Краљ Чачка”.
Вече је завршено занимљивим пројектом из Крагујевца, наступом “ЦД Минисатр и група људи”. Реч је о музичару који је јако значајан за српску музичку сцену, о Александру Фуруновићу. Рођен је у Приштини, где је живео до рата, 1999. године, а потом се преселио у Крагујевац. Познат је по раду са групом “Попечитељи”, која је, наравно, гостовала и на Фестивалу , подсетио је Даријевић.
“Карусел” се завршава 1. августа, концертом “Клавирско небо”, у великој сали Дома културе, а званично ће бити затворен 8. августа, отварањем изложбе фотографија Александра Алемпијевића, у Ликовном салону Дома културе. У оквиру Фестивала биће организована музичка радионица “Гитара на сто начина”, коју ће водити студент на ФМУ Коста Јовановић, од 27. до 29. јула, у Галерији Градске библиотеке “Владислав Петковић Дис”, док ће радионица “Drum Rom”, коју ће водити перкусиониста Александар Алемпијевић, од 2. до 4. августа, у дворишту Градске библиотеке.
Организазатори Фестивала су Асоцијација за уметност и културу “Карусел” и Туристичка организација Чачка, покровитељ је Град Чачак, а Дом културе и Градска библиотека су уступили простор за концерте и музичке радионице.
Н. Р.
Фото: Александар Алемпијевић