Društvo Grad Obrazovanje

„СВЕТИ САВА – ЖИВОТ ПО ЈЕВАНЂЕЉУ“

У СУСРЕТ САВИНДАНУ

Српска православна црква и верници 27. јануара славе Светог Саву, једну од најзначајнијих личности српске историје. Свети Сава је био рашки племић из владарске породице Немањића, утицајни дипломата и први српски просветитељ и архиепископ, законодавац, књижевник и ходочасник. Школе у Србији прослављају Савиндан као школску славу, уз пригодне програме, а светкују га и многе занатлије. Био је духовна, интелектуална и државотворна елита тог времена, наглашава у разговору за наш лист ђакон храма Свете Великомученице Марине у Атеници вероучитељ Ђорђе Чоловић, који ће саслуживати на Светог Саву, а потом у школи са ђацима прославити Савиндан.

ПРВИ СРПСКИ АРХИЕПИСКОП И ПРОСВЕТИТЕЉ

Свети Сава је био српски принц, монах, игуман намастира Студенице, књижевник, дипломата и први архиепископ аутокефалне Српске православне цркве. Рођен је као Растко Немањић, најмлађи син великог жупана Стефана Немање, и брат Вукана и Стефана Првовенчаног.

– Када су Вукан и Стефан заратили око власти Свети Сава је дошао из Хиландара, са Свете Горе, у Србију. Донео је мошти свог оца и својим ауторитетом, без силе, призивао браћу да дођу да се над моштима оца измире. Свети Сава их мири и остаје у Србији, коју ће успоставити као изузетно уређену државу у Европи, у средњем веку. Дакле, поред духовне, велика је његова и дипломатска мисија. Стрпљење од 25 година је за сваку похвалу. Стрпљиво је чекао погодан политички тренутак да тражи независност и аутономију Српске православне цркве и да постане први српски архиепископ – каже ђакон храма Свете Великомученице Марине у Атеници вероучитељ Ђорђе Чоловић.

ЉУБАВ ПРЕМА ЖИВОТУ, БОГУ И НАРОДУ

После ослобађања од Турака, формирањем прве српске државе, Свети Сава је имао значајно место у просветитељству, као велики мисионар, а са настанком првих школа постао је заштитник образовних установа и писмености, зачетник српске средњовековне књижевности. Наравно, као велики просветитељ, залагао за описмењавање народа у средњем веку. Наш саговорник подсећа да школска слава и Савиндан нису поштовани све до Обреновића, до 40-их година 19. века, када је први пут у историји Србије донета одлука да се прославља Свети Сава.     

– Колико је одлично што школе Светог Саву прослављају као светитеља и заштитника, толико је и дискутабилно што се прослављање Савиндана свело на форму. Људи данас Бога и Светосавску традицију доживљавају као машину за испуњавање жеља, а не као светињу којој треба искрено приступити и са искреном љубављу читати о том човеку. Пред Савиндан се организују Светосавске недеље и прославе, школе славе, деца цртају иконе… То је све прелепо. Али, децу треба научити да Светог Саву приме у срце, да живе његовим животом, не монашки, већ са идејом љубави према животу, Богу и народу – наглашава Чоловић.

Ђакон Ђорђе Чоловић

„УГАОНИ КАМЕН“ ИЛИ СВЕТИОНИК СРБИЈЕ

Свети Сава је диван пример човека који се одрекао свих својих аристократских принадлежности, које је могао да има на двору Стефана Немање и отишао да живи подвижнички на Светој Гори. Међутим, схвативши да то није довољно за народ, Свети Сава се враћа у Србију, али не да буде владар, као што је за њега било предвиђено, већ да би се бавио просветитељством. Вратио се да просвети људе како да што ближе приђу Богу и писаној речи, Божијој и световној, искрено се диви наш саговорник.  

– Величина Светог Саве је што је утицао на модернизацију Србије у 12. и 13. веку. Манастири, највеће светиње, школе, болнице његова су тековина. Од њега све почиње, образовање, култура, уметност, све што је Србију учинило великом, како за време Немањића, тако и препород од Обреновића… Са својим оцем и, касније, братом Стефаном Првовенчаним поставио је темељ, „угаони камен“ држави и цркви. Као што је Христос рекао апостолу Петру да је „угаони камен“ цркве коју ће сазидати, тако је и Свети Сава “угаони камен” за Србију. О Светом Сави треба причати током целе године, а не само за Савиндан. Његов лик и дело и данас треба да буде светионик, како у школи, тако и у друштву и цркви. Као што је патријарх Павле сав свој живот живео по Јеванђељу, тако је и Свети Сава живео живот по Јеванђељу – нагласио је Ђорђе Чоловић.

Нела Радичевић

Фото: Архива Ђорђа Чоловића

ШКОЛСКА И ЗАНАТСКА СЛАВА, СЕЋАЊЕ И ЗАХВАЛНОСТ

Школска и занатска слава Свети Сава прославља се 27. јануара, на дан када је окончао овоземаљски живот, 1236. године, у Трнову, у Бугарској. Потом су мошти Светог Саве биле у Милешеви, где су се дешавала разна чуда и исцељења, као велики доказ Христовог постојања. Синан-паша је пренео његове мошти у Београд, на Врачар и спалио их 27. априла 1594. године, где је данас подигнут величанствен храм, у знак сећања и захвалности за све што је Свети Сава урадио за свој народ и српску цркву.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.