– Угрожен је ауторитет школе, достојанство наставника урушено. Нема начина да посао просветног радника учинимо привлачним младим људима. Нашим најбољим ђацима не пада на памет да раде у просвети. Чак и они који нису успели да се снађу на тржишту рада, постали су наставници. Држава није ништа учинила да тај посао буде привлачан младим људима. Нема добре селекција за избор наставника, без чега није могућ напредак у просвети. Наравно, част изузецима који раде часно и поштено свој посао, утисак је свештеника Стевана Јовановића, председника Одбора за верску наставу Српске православне цркве. Он је синоћ, у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“, одржао предавање на тему: „Криза друштва – криза просвете“.
Криза друштва огледа се и у свеопштој апатичности, анксиозности и депресијама које су израженији него икада. Човечанство је у кризи, сматра он. Начин на који живимо не испуњава људе…
– Урушавање ауторитета школе учињено је систематски, кроз законе, последњих двадесетак, тридесетак година. Убеђен сам да то није случајно. Дигнитет наставника је урушаван и партијским запошљавањем. Недостају нам наставници, тако да не можемо да вршимо ни негативну селекцију. Са друге стране, родитељи су збуњени. Нема општеприхваћених вредности, већ свако може да има свој поглед на стварност. Једни васпитавају децу да поштују наставнике и школу, али се појаве они који се бахате и сасвим другачије опходе и – боље прођу. Како деци објаснити да има смисла држати се реда, лепог васпитања, поштовања школе и наставника? Криза школе је криза друштва! Не треба кривити просвету јер, уколико не почнемо да се бавимо кризом у друштву, не видим напредак – уверен је Јовановић.
Ка излазу види један пут…
– Не чекам боље време, чекам други Христов долазак – каже он.
Предавање председника Одбора за верску наставу СПЦ организовали су Удружење „Ирмос“, Градска библиотека и Гиманзија.
Детаљније о предавању и разговору публике са свештеником Јовановићем, о његовом погледу на некадашњи просветни систем и данашњицу у наредном броју „Чачанског гласа“.