Kultura

SVEČANOST POVODOM DANA GRADSKE BIBLIOTEKE

U Gradskoj biblioteci „Vladislav Petković Dis“ danas je obeležen Dan ustanove, ustanovljen povodom datuma rođenja pesnika Disa, čije ime nosi od 1998. godine, rođenog u Zablaću, 10. marta 1880, a tragično stradalog u Velikom ratu 1917. godine. Čačanska Biblioteka je sa trdiciojom od 173 godine, najstarija ustanova kulture u našem gradu, a tokom svog rada i razvoja, izrasla je i u jednu od najvećih biblioteka u Srbiji. Tom prilikom dodeljene su i tradicionalne nagrade najvrednijim čitaocima u 2020. godini. Svečanosti je prisustvovao i v. d. upravnika Narodne biblioteke Srbije, književnik Vladimir Pištalo, gradonačelnik Čačka Milun Todorović, predstavnici Gradske uprave, ustanova kulture, čitaoci…

Osvrt na izazove i rezultate rada ostvarene u pandemijskoj godini koja je poremetila ambiciozne poslovne planove i promenila i prilagodila način rada novim uslovima,  kroz jednu, kako je naveo ,“netipičnu hronologiju“, dao je direktor Gradske biblioteke dr Bogdan Trifunović, navodeći sve sadržaje koje su za publiku svih uzrasta u prethodnoj godini uspeli da realizuju iz meseca u mesec, uključujući i 57. Disovo proleće i izdavačku delatnost, iza koje je ostalo sedam novih publikacija.  

Rezultati rada iskazani statistikom su evidentirani u skladu sa okolnostima, a pomak je, ipak, ostvaren uvođenjem više knjiga u fond, takođe je više knjiga i stranica građe digitalizovano, a sticajem okolnosti, otvoreno je i novo poglavlje rada kroz onlajn sadržaje, naglasio je direktor Trifunović.   

Gradonačelnik Čačka Milun Todorović čestitao je kolektivu i nagrađenima, i izrazio zadovoljstvo što se već dve godine nalazimo u zgradi o kojoj se godinama samo sanjalo. Ono što je na njega ostavilo utisak su ostvareni kontakti sa svim korisnicima usluga Gradske biblioteke, a posebno je izdvojio iskustvo jedne sugrađanke koja je morala da leži u privremenoj kovid bolnici. U razmeni informacija o zdravlju i dramatičnim trenucima, pohvalama osoblju i lekarima, ona je rekla: „Ali da nije bilo knjiga u Plavoj hali, ja ne znam kako bih izdržala.“ Uz pohvale ovom društveno odgovornom gestu, gradonačelnik Todorović je poželeo direktoru Trifunoviću i zaposlenima da budu i dalje inovativni, posvećeni, i kao i do sada, veliki profesionalci.

Čast Danu Gradske biblioteke svojim prisustvom ukazao je i v. d. upravnika Narodne biblioteke Srbije, pisac Vladimir Pištalo, koji se složio da je pored krovne ustanove svih biblioteka u zemlji kojoj je na čelu, Biblioteka u Čačku jedna od najlepših u Srbiji. Iako nije prvi put u našem gradu, Pištalo je rekao da je prvi put u novoj zgradi Gradske biblioteke i da je veoma zadovoljan. Jednom je zapisao, a citirala ga je voditeljka Marijana Lazić: „Čitanje produbljuje osećaj života i omogućava nam da živimo više nego jedan život. Knjiga je poverljivo mesto, to je neuslovljeno mesto, i dalje mislim da je knjiga vrt u džepu, a biblioteka je vrt vrtova“.

– Veoma mi je drago da sam ovde i kad sam putovao od Beograda prema Čačku, stalno su mi se vrteli u glavi stihovi „Daj mi samo nade tračak, reci gde je put za Čačak“. Zašto, pa nade da bi i ostala mesta u Srbiji mogla da imaju biblioteku kao što je ova… Dugo je Dis bio čovek kome je učinjena nepravda, i tokom mojih godina u književnosti ta je nepravda ispravljana i mislim da je konačno ispravljena, jednim delom i zaslugom Čačana i Disovog proleća, i aktivnosti ove biblioteke. A ja njega vidim kao sveca zaštitnika ove Biblioteke, kao jedan moćan kreativni duh koji stoji nad ovom Bibliotekom i čast mi je i zadovoljstvo da stojim, na neki način, u njegovoj senci, u ovoj izvrsno organizovanoj modernoj ustanovi – rekao je, pored ostalog, Vladimir Pištalo i saglasio se sa gradonačelnikom da je ovo što je urađeno u kovid bolnici jedan od najčasnijih i najlepših primera služenja knjige i same funnkcije knjige o kojoj možemo misliti.

Tradicija nagrađivanja najvrednijih i najvernijih čitalaca nije izneverena ni za 2020. godinu koja je mnoge sugrađane okrenula upravo čitanju i knjizi. Bibliotekari Odeljenja za decu i mlade podelili su priznanja i knjige čije je darodavac ove godine bila knjižara „Reči“. Najmlađi nagrađeni čitalac je trogodišnji Milan Ćuković, slede Sara Ćirić, Petar Mijušković, Lazar Vuković, a porodičnu diplomu zaslužila je porodica Rajić, deca Marko , Jovan, Đurđa i Sara.

U ime Pozajmnog odeljenja za odrasle čitaoce priznanja je uručila Dušica Brković. Najčitaoci ovog odeljenja protekle godine bili su: student Luka Luković, student Milica Marković, Miroslav Bogdanović, penzionerka Gordana Armuš koja je pohvalila osoblje Biblioteke, i penzioner Bratislav Radovanović.

 Svečanost obeležavanja Dana Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis“ započela je scenskom jednočinkom novoosnovanog Omladinskog pozorišta „Morava teatarˮ koji je izveo Nušićev komad „Kirija“, pod rukovodstvom i u režiji glumca Vladimira Jocovića.

Z. L. S.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.