Grad Kultura Kultura

Свечаном академијом и мултимедијалним спектаклом Чачак постао прва Национална престоница културе

ФОТО: МИЛАН ЧАКАЈАЦ

Свечаном церемонијом и мултимедијалним спектаклом на Централном градском тргу под називом „Све боје слободе“, 21. марта 2023. године Чачак је и званично постао прва Национална престоница културе.

ФОТО: САША ТАНАСКОВИЋ

Програм је окупио неколико хиљада Чачана који су уживо пратили спектакл који је завршен импресивним ватрометом са зграде Културног центра Чачка. У програму церемоније отварања учествовали су глумци: Вања Милачић, Бојан Кривокапић, Уна Ђелошевић, Никола Станковић, Ненад Ј. Поповић, Владимир Јоцовић и Тодор Трифуновић, као и музичари: Биља Крстић, Браћа Теофиловић, сопран Марија Нешић, Ненад Марић – Краљ Чачка, Чеги-Бенд, КУД „Дуле Милосављевић – Желе” и хор музичке школе ”Др Војислав Вучковић” из Чачка.

ФОТО: САША ТАНАСКОВИЋ


Пре самог спектакла, у просторијама Културног центра Чачка, окупљениим медијима на свечаној Академији обратили су се градоначелник Чачка, Милун Тодоровић и министарка културе и потпредседница Владе Србије, Маја Гојковић. Међу гостима био је велики број званичника из Владе Србије, дипломатског кора, као и градоначелник Требиња, Мирко Ћурић.

ФОТО: САША ТАНАСКОВИЋ


Потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић рекла је том приликом да се овим догађајем исписују нове странице историје овог града, Моравичког округа и читаве српске културе:

-Од вечерас и током целе 2023. године, Чачак ће бити центар културе и уметности наше земље. Поред савремених форми стваралаштва, бројни програми и садржаји представиће сво богатство и разноврсност традиције овог краја и све оно што локалну средину и околину чини привлачном и упечатљивом“, поручила је Гојковић. „Богатство програма, нова места намењена културним садржајима и лепота предела који окружују град на Морави, гарантују да ће Чачак бити место окупљања љубитеља културе из земље и иностранства – поручила је министарка. Указала је да је пројекат Националне престонице културе важан део децентрализације културног живота што је један од приоритета Министарства културе.

ФОТО: САША ТАНАСКОВИЋ


Кроз четири тематске целине, у наредном периоду, под насловом „Чачанска Родна“, представиће се најбоља понуда града на обалама Западне Мораве. Градоначелник града Чачка, Милун Тодоровић, изјавио је:

-Слобода, „на Морави“, „на раскршћу“, „на калдрми“ дефинишу Чачак вековима уназад, али оно сто је од почетка наша визија јесте да потврдимо оно што је деценијама иза нас – и Дисово пролеће и Меморијал Надежде Петровић али и друге манифестације које су узеле утемељење у култури Србије и региона – и Круг, Аниманима, часопис Градац, Дани урбане културе, Карусел и све оно што су претходници радили, а радили су пуно, уз огромну подршку председнице Владе и председника Републике Србије, схватајући да када Европа има престоницу културе да то може и наша држава. Као пионири у овом подухвату учинили смо да поред нематеријалних добара остану и Музеј српске православне цркве у оквиру нашег храма Светог Вазнесења Господњег, уз сталну етнолошку поставку у Хаџића кући и, наравно, сублимација треба да буде за Дан града 18. децембра када ћемо на свечаној Седници предати бакљу културе нашем комшијском граду Ужицу, и да оставимо и трајну вредност кроз Музеј кошарке који ће бити јединствен у овом делу Европе, а можда и у читавој Европи. Чачак је увек имао са чим и са ким да се похвали и подичи, биће много изненађења током године.

Градоначелник Чачка најавио је и концерт „Рибље чорбе“ на Градском тргу у Чачку за вечерас од 20 сати.


Град Требиње партнер је Града Чачка, а тим поводом у Чачку су боравили градоначелник Мирко Ћурић и начелник Одељења за културу Слађана Скочајић.

-Требиње је својеврсна престоница културе у Републици Српској, а Чачак у Србији. То је био само један од разлога да наш град буде партнер пријатељима и браћи у Србији. Почаствовани смо што смо дио ове велике манифестације и што ћемо се током љета представити Чачанима са Данима Требиња – казао је Ћурић.


Престоница културе Србије један је од најзначајнијих пројеката које је покренуло Министарство културе са циљем да се уз подршку локалним самоуправама ојачају кључни фактора културног развоја. Пројекат обухвата и изградњу установа културе: Музеја кошарке и Културног инкубатора, развој археолошких локалитета и реконструкција урбаних целина као што је плато Надежде Петровић.
Кроз четири програмске целине: „На слободи“, „На раскршћу“, „На калдрми“ и „На Морави“, пројекат „Чачак 2023“ представља своју богату историју, знамените личности, нематеријално и материјално културно наслеђе и градске приче.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.