Društvo Grad

СУНЧАНИ, ОСМЕХНУТИ МЛАДИЋИ, АНЂЕЛИ НАШЕГ ГРАДА

СВЕЧАНО ОТКРИВЕН МУРАЛ, КАО ТРАЈНО СЕЋАЊЕ НА ПЛЕМЕНИТУ ЧАЧАНСКУ ЧЕТВОРКУ

Прошли су болни месеци од када су нас напустили наши дивни осмехнути дечаци, наша четири сунчана младића, наша крила и окриља. Стојимо, овде на тргу, на коме се Чачани деценијама окупљају, пред њиховим ликовима на зиду, и грејемо се њиховим осмесима које нам преноси вешта рука уметника. Многе сузе у нама су се следиле, али повремено потеку, тек да нас подсете да кога нема, без њега се не може, али се мора. Живимо у сенци њиховог одласка, али са сунцима њихових осмеха који не пролазе”. Овим речима се обратио професор српског језика и књижевности у Гимназији Владимир Димитријевић, Чачанима који су се окупили на Градском тргу, на празник рођења Пресвете БогородицеМалу Госпојину (21. септембра), да још једном одају почаст својим младим суграђанима, Огњену Васиљевићу, Луки Мићовићу, Ивану Станчићу и Николи Зекавици, који су настрадали 26. јуна прошле године, у саобраћајној несрећи, у селу Јанчићи.

На зиду стамбене зграде на Градском тргу, прошлог четвртка, свечано  је откривен мурал посвећен четворици трагично настрадалих младића. На муралу, који су урадили уметници Стеван и Марија Шолц, оживљена су четири насмејана лика са њиховим именима и надимцима: Огњен – Боровац, Лука – Мићко, Иван – Станчо и Никола – Зеко, и исписаном поруком патријарха Павла: “Проћи ће све, али душа, образ и оно што је добро остају заувек”. У реализацији ове иницијативе помогли су и уметници Божидар Плазинић и Велимир Милићевић, а идејно решење је скицирао Милан Чакајац.

Окупљени родитељи, рођаци, пријатељи и другови четири анђела заједно су послали поруку – да се никада никоме не понови! На свечаном откривању мурала обратио се и један од родитеља, уз захвалност градоначелнику Чачка Милуну Тодоровићу и свима који су помогли да се очува сећање на ове дивне младиће, да Градски трг прерасте у место младости и љубави.

– И овај мурал зрачи њиховим анђеоским осмесима. Када будете имали проблеме дођите на ову оазу, на овај извор лепоте, младости, духа, оптимизма. Бићете надахнути, као што су и они били, и сигурно ћете добити позитивну енергију која нам је свима и те како потребна. Овај трг ће бити трг младости, трг љубави. Будите срећни и ведри, као што су и они били. Они су били оличење доброте, поштења, васпитања и свих оних епитета који се могу поделити младом чвеку. То су невини, паметни анђели нашег града. Волели су свој Чачак, свој град. Волите га и ви још више – поручио је отац настрадалог Огњена, Боро Васиљевић.

Присутнима се обратио и професор српског језика и књижевности чачанске Гимназије Владимир Димитријевић.

– На крају “Браће Карамазових”, Аљоша, ученик старца Зосиме, после сахране Иљуше, окупљене другове из његовог одељења ословљава као “голубиће”, лепе и миле птице, и каже им, између осталог, да су испратили драгог Иљушу, доброг дечака, с којим су се, после неспоразума, помирили, и који је постао спона њихових детињих живота. А цео живот, додаје Аљоша, зависи од неколико лепих успомена из детињства. И моли их да заувек упамте тај заједнички тренутак, кад су сви били истински добри. И тада стиже дечје питање: “А да ли је, по нашој религији, истина да ћемо једног дана сви васкрснути, и сви се опет видети?” И Аљоша, Христов младић, узвикује: “Обавезно ћемо васкрснути, обавезно ћемо се видети и све један другом испричати!”

Наши мили дечаци, Огњене и Никола, Лука и Иване, обавезно ћемо васкрснути, обавезно ћемо се видети и све једни другима испричати. Чекајте нас, а ми ћемо ваше нежне шапате препознавати у својим срцима и на овом муралу, који нас подсећа да сте се родили да живите по речи патријарха Павла написаној на зиду, која човештво и достојанство истиче као циљ људског живота. Кад палимо свећу за покој ваших душа, знамо чему сте стремили и чему и ми треба да стремимо. Бог да им душу прости, а у нама да сачува трајно сећање на племениту чачанску четворку која нас гледа и са неба, и са овог, од сада трајно живог, зида – поручио је професор Димитријевић.

У част племените чачанске четворке приређен је пригодан програм, у коме су учествовали њихови пријатељи – фудбалери, балерине, ученици и професори Гимназије, Економске, Музичке и других школа. Са неколико музичких тачака поздрављени су драги отишавши пријатељи, њиховом омиљеном песмом “Има нас”, групе “Гоблини”, балонима са њиховим именима и надимцима, као и белим голубовима, који симболишу невиност, нежност, чистоту и слободу, “баш оно како су живела и чему су стремила ова наша четири сунчана осмехнута дечака. Беле птице симболизују људску душу и онај дах који је отишао у небо, с којим су наши драги пријатељи, који нас сада гледају и са неба и са зида, поздравили све нас, рекавши нам да ћемо сви једнога дана поново да се видимо и све једни другима да испричамо”.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.