Ivanjica Region

СУБВЕНЦИЈЕ ЗА САМОЗАПОШЉАВАЊЕ 19 ЛИЦА

СУБВЕНЦИЈЕ ЗА САМОЗАПОШЉАВАЊЕ 19 ЛИЦА

     Захваљујући одобреним средствима Националне службе запошљавања, 19 незапослених Ивањичана ће ускоро покренути сопствени посао. Субвенција у једнократном износу од по 300.000 динара биће исплаћена за њих 16 док ће три незапослене особе са инвалидитетом добити по 330.000 динара.

     Ову могућност подршке за самозапошљавање користе највише жене старије доби које су и најбројније на евиденцији незапослених. Овога пута субвенцију је добило 14 припадница нежнијег пола. Занимљиво је да се готово половина од укупног броја одобрених захтева односи на старије од 50 година. Из руралних средина је десет лица, док је девет са градског подручја. Од 19 лица, три лица су на евиденцији краће од 12 месеци, њих 12 је на евиденцији од једне до три године, а четири лица су на евиденцији дуже од три године.

     Планиране делатности се претежно односе на конфекцију- производња одеће за децу и одрасле, затим производњу торти и колача, прераду млека и производњу сирева, слатке и слане зимнице, производњу грађевинске столарије, резане грађе.

     И за овај конкурс је владало заиста велико интересовање међу незапосленим Ивањичанима. Поднето је укупно 96 захтева за доделу субвенција за самозапошљавање.

            КРОЈАЧКО-ШНАЈДЕРСКИ ПОСАО ОРЕСТИЈЕВИЋА

     Конфекцијска делатност је једна од најзаступљенијих у Ивањици. Али и даље се отварају радње јер посла има. Тако се и Убавка Орестијевић (54) одлучила да покрене сопствени посао. У овој делатности је цео свој радни век, радила је у „Јавору“ до приватизације а потом по приватним шиварама. Иако је „зарадила“ дискусхернију и инвалидитет, још би да по мало ради док може.

     Иницијатива је потекла од њеног сина Ђорђа (27) који је завршио ДИФ и вратио се из Новог Сада да, како каже, покрене свој посао. Опробао се у својој бранши одржавајући корективне вежбе за кичму и групне тренинге, а онда се одлучио да подстакне мајку. Наиме, замислили су удружену предузетничку фирму за кројење и шивење, направили два пословна плана и добили субвенције.

Ђорђе (фото: Ј.С.)

     -На бироу смо сазнали за могућност добијања средстава за самозапошљавање и помислио сам зашто да не пробамо. Убрзано опремамо простор од око 50 квадрата у нашој кући где ћемо имати три, четири машине од којих ће најважнија бити ендларица на којој је мајка најдуже радила. Желим да искуси како је то радити за себе. Ово није лак посао али може још да ради бар три, четири сата дневно. У почетку ћемо обављати услужно шивење за друге и то мајица, тренерки дечијих, мушких, женских. Ја ћу бити укључен у све што треба. Касније када разрадимо посао можда ћемо запослити још некога, каже Ђорђе и додаје да је спреман да у развој овог посла уложи и своју зараду.

            МИРЈАНИНИ ПРОИЗВОДИ ОД МЛЕКА

     Један од десет добитника субвенција за самозапошљавање са сеоског подручја је и Мирјана Сићовић (47) из засеока Пресека у Мочиоцима. Прерадом млека, производњом сира и кајмака бави се одавно, па је одлучила да заснује предузетничку радњу. Субвенција јој је мотивација да, како се чини, с великом амбицијом крене у предузетништво.

-Мирјана (фото: архива саговорнице)

     -Радила сам најпре у угоститељству, али без стажа. Онда сам се удала, рађала децу. Већ 20 година се бавим производњом сира и кајмака. Имам доста муштерија са свих страна  којима сам продавала преко газдинства. Давали смо сир и млечним кућама, кајмак по ресторанима, али знате како то иде, углавном преко неког накупца. Мислим да ја то могу боље и више да реализујем преко радње. Мало треба да порадим на свом имену, бренду и доћи ће боља зарада. Уздам се у ћерку да ће ми помоћи око маркетинга на интернету. Производњу базирам на млеку од пет музних крава али бих узимала сировину и од комшија. У почетку ћу радити сама а касније ако буде потребно запослићу још некога. Планирам и да проширим асортиман производа. Пробала сам да правим паприку у павлаци и паприку пуњену сиром што је одушевило све који су пробали. С обзиром на то да гајимо и кромпир, малине, правимо сок и џемове, ко зна шта све у будућности може да се искомбинује, објашњава Мирјана. 

     Мирјана је иначе конфекцијски техничар. На бироу за запошљавање је од 1993. године или како она каже толико дуго да је скоро и пензију заслужила.

     Јавни позив незапосленима за доделу субвенције за самозапошљавање у овој години трајао је од јануара до краја марта. Субвенција се додељује ради оснивања радње, задруге или другог облика предузетништва, као и оснивања привредног друштва, уколико оснивач заснива у њему радни однос. По овом јавном позиву поднето је укупно 240 захтева незапослених лица пријављених на евиденцију Филијале Чачак. Одобрено је 59 захтева за самозапошљавање.

                                                                                                             Ј.С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.