село овце
Selo

СУБВЕНЦИЈЕ ПО ХЕКТАРУ НА ПРОШЛОГОДИШЊЕМ НИВОУ

ДРЖАВНИ ПОДСТИЦАЈИ У ПОЉОПРИВРЕДИ У 2023. ГОДИНИ

СУБВЕНЦИЈЕ ПО ХЕКТАРУ НА ПРОШЛОГОДИШЊЕМ НИВОУ

Управа за аграрна плаћања Министарства пољопривреде исплатиће пољопривредним газдинствима око 38,6 милијарди динара, како то предвиђају измене и допуне Уредбе Владе Србије о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју за 2023. годину. Од те суме, за премију за млеко за четврти квартал прошле године и први и други квартал ове године биће издвојено око 7,9 милијарди динара динара. Иначе, премија за млеко је повећана са 10 динара по литру предатог млека, колико је била прошле године, на 15 динара за прва два квартала ове године.

За биљну производњу намењено је око 11,4 милијарди динара. Овај вид подршке је намењен ратарима за обраду њива до 20 хектара. Подстицај се није мењао, па ће пољопривредници и даље добијати 6.000 динара по хектару, али када се на то дода за сваки хектар по још 3.000 динара намењених за гориво, ова врста подршке ће износити 9.000 динара и биће иста као и прошле године. Иначе, за регрес за гориво држава је према Уредби обезбедила близу 5,7 милијарди динара.

За овогодишње подстицаје за квалитетне приплодне млечне краве, товне краве и бикове, крмаче и нерастове, овце, овнове, козе и јарчеве, затим родитељске кокошке тешког и лаког типа, родитељске ћурке и квалитетне приплодне матице рибе шарана и пастрмке опредељено је око 8,5 милијарди динара, док је за подстицаје за тов јунади, јагњади, јаради и свиња намењено око 3,2 милијарде динара. Опредељена подстицајна средства за краве за узгој телади за тов износе 900 милиона динара.

Сточари ће за квалитетне приплодне млечне краве добити 30.000 по грлу, за товне краве и бикове 40.000, а за квалитетне приплодне овце, овнове, козе и јарчеве 7.000 динара по грлу.

За тов јунади подстицај ће бити 15.000 динара по грлу у тову, а за тов јагњади 2.000 динара.

Подстицај за приплодне крмаче и нерастове износиће 18.000, а за тов свиња 1.000 динара по грлу.

Они који се баве живинарством могу да рачунају да ће добити за сваку родитељску кокошку тешког типа 60 динара, а лаког 100 динара, док је подстицај за родитељске ћурке 300 динара по комаду.

Укупна подстицајна средства за мере руралног развоја износе око 2,6 милијарди динара и биће уложена у имовину пољопривредних газдинстава, подизање нових засада воћака, винове лозе, хмеља, куповину квалитетних приплодних грла за унапређење примарне сточарске производње и слично.

Субвенције ће бити одобрене и за ретке аутохтоне расе, па ће тако подстицај од 12.000 динара добити и узгајивачи приплодних крмача мангулице (соја црне, беле и шарене) и раса„моравка“ и „ресавка“, док ће сточари за приплодне нерастове добијати 6.000 динара по грлу. За свако грло мангулице старије од седам месеци, подстицај ће износити 4.000 динара. За овце расе/соја праменка и чоканска цигаја старије од 12 месеци подстицај је 4.500 динара по грлу. Исти износ подстицаја се добија и за балканске и домаће беле козе које су старије од годину дана.

За живину подстицај износи 400 динара по комаду и то за сомборску капорку, банатског голошијана, косовског певача и сврљишку кокош.

За пчеларе је опредељена милијарда динара, а подстицај по кошници ће износити 800 динара.

У рибарству подстицај за квалитетне приплодне матице рибе шарана сада износи 500 динара, а пастрмке 300 динара.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.