Društvo Kultura

СТВАРАЛАЧКА ИГРА ЧЕТИРИ УМЕТНИЦЕ

У КУЛТУРНОМ ЦЕНТРУ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА “МЕЂУПРОСТОР”

Изложба под називомМеђупросторје настала као идеја о заједничком раду и стваралачкој игри између четири уметнице. Како оне кажу, то није путујућа изложба, већ концепт који укључује променљиве улазне елементе (избор из тренутне и скорашње продукције сваке од њих) и рад на изложби као заједничком стваралачком простору. Конкретна поставка представља прилику да се претресу излагачке могућности, и у зависности од усвојеног концепта, да се припреме и изведу одређене интервенције које увезују појединачне радове у целину изложбе. На тај начин свака изложба постаје засебан стваралачки међупростор”. Овим речима је Весна Петровић, уредница Ликовног програма Културног центра најавила четири уметнице, Ану Пиљић Митровић, Невену Поповић, Милену Путник и Миру Одић, отварајући изложбуМеђупростор”, прошлог четвртка, 10. октобра. За ову прилику оне су позвале, као госта, уметника Горана Делића.

Ана Пиљић Митровић је дипломирала на сликарском одсеку Факултета ликовних уметности у Београду, 2001. године и магистрирала на истом факултету, 2008. Од 2001. године активно излаже, а од 2004. је у статусу самосталног уметника.

Невена Поповић је магистарске и докторске студије вајарства завршила на Факултету ликовних уметности у Београду. Током школовања је била гост студент на Академији ликовних уметности у Бечу и на Академији уметности Аристотеловог универзитета у Солуну. Члан је Удружења ликовних уметника Србије од 2005. и међународне организације Sculpture-network од 2014. године. Запослена је на вајарском одсеку Факултета уметности Универзитета у Приштини.

Милена Путник је дипломирала сликарство на Факултету ликовних уметности у Београду 2001. године, магистрирала је у истој области 2006, а уметнички докторат у области вишемедијске уметности одбранила је 2018. године, при Центру за интердисциплинарне студије Универзитета уметности у Београду. Од 2001. године активно излаже, прво као самостални уметник, а од 2010. ради као наставник на одсеку за пејзажну архитектуру и хортикултуру Шумарског факултета у Београду.

Мира Одић, визуелна уметница, чланица је УЛУС-а од 2001. године са статусом самосталног уметника. Дипломирала је сликарство 1999. на Факултету ликовних уметности у Београду, где је и магистрирала 2002. године. Звање доктора уметности стекла је 2021. године на Академији уметности у Новом Саду.

Гостујући уметник Горан Делић је студирао друштвене науке и новинарство на Факултету политичких наука до 1993. године, а потом је 1996. дипломирао на сликарском одсеку Факултета ликовних уметности у Београду, у класи професора Чедомора Васића, где је и магистрирао 2000. године, представила је уметнике Весна Петровић, отварајући изложбу у Горњем холу Културног центра.    

“СУДАРИ ТЕКСТА И СЛИКЕ”

– Изложбу “Међупростор” реализујемо већ неколико година и иако се исто зове, она сваки пут изгледа другачије. Идеја је да се спојимо са неком својом текућом продукцијом и да видимо како се наши радови заједно уклапају у просторима у којима излажемо. За Чачак и за Горњи хол Културног центра смо се пријавиле, јер јако волимо овај простор, који је за нас веома инспиративан. Наравно, овај простор је посебан због фикуса и дивног светла које “упада” кроз прозоре, контакта са Тргом, са животом града. Провеле смо два дивна дана у поставци изложбе. Десило се, као и раније, да наши радови, један с другим, проговоре на неочекиван начин. Задовољне смо са међусобним дијалогом који смо оствариле, али и са дивним излагачким простором – рекла је за наш лист Милена Путник, која се на овој изложби представила колажима, бавећи се лепим пределом у Србији, Сићевом. Додавала је и текст. То су, како каже, лични искази, “судари текста и слике” са значењима која су и лична и универзална.

ЧОВЕКОВ ОДНОС ПРЕМА ПРИРОДИ

Поред дивних људи које су упознали у Чачку, и за Миру Одић је изузетно био важан фикус, који их је водио кроз поставку изложбе.   

– Изложен је део наше заједничке сарадње, а желели смо да у ваш простор природног блага поставимо нешто интерактивно. Ово је наша шеста изложба. Путујемо по Србији и излажемо уметност, коју управо у неком међупростору успевамо да ухватимо, мало душе, ствари које нас оплемењују. Успут, доживимо интеракцију са публиком, понудимо им нека наша егзистенцијална питања и одговоре – каже Мира Одић.

Наша саговорница је овога пута изложила три рада, која су на различите начине повезана са природом, односно, са природом човека, природом окружења и човековим односом према природи.   

– Први рад је “30 секунди живе природе”, где сам правила аналогије са три позната уметника и њиховим делима. Читањем QR кода можете отићи на мој Инстаграм профил и посматрати те радове. Други рад је “Угрожена зона”, с којим сам и докторирала, а реч је о истраживању угрожених врста.  Говори, не смао о угроженом биљном и животињском свету, већ и осталим угроженим вредностима, попут језика и свега што нестаје из нашег живота. Трећи рад позива на интеракцију са публиком, то је нека врста квиза у слици и речи, зове се “Који тип си кад се сломиш”? Комбиновала сам фотографије стакла, које фотографишем из еколошких мотива, јер се много нервирам кад стакло затекнем у природи. Поетски текстови који прате фотографије су настали у неком периоду “ломљења” и током короне. Изложена су 22 типа “слома”, а посетиоци изложбе могу да одаберу један или више својих типова – представила је Мира Одић своју уметничку игру.    

Сензибилни слом… Можда си само крхко биће које се ломи онако суптилно са пажњом, уметнички, желећи да говори јасно о својој ломљивости…

Искрено сломљен… ипак пукнеш од великог притиска у парампарчад, делује да нема даље и да ништа не може да се повеже осим онога што остаје, срце чисто саздај у мени…

Прихватање… деси се слом, али и прође, сабереш и средиш мисли, пригрлиш своје крхотине у себе, нека буду део целог, удахнеш и издахнеш и насмејеш се како је све испало добро!

Уколико погледате изложбу можете открити све типове “слома” и пронаћи свој, али и остале занимљиве радове четири уметнице. 

Н. Р.

У МЕЂУПРОСТОРУ И МЕЂУВРЕМЕНУ

– Коначно да вишегодишње дружење крунишемо заједничким наступом. Али, то и није баш тако случајно, с обзиром на то да су нам се у неком међупростору и међувремену, интересовања у пољу уметничког, превасходно, ликовног изражавања, подударила и у великој мери постала компатибилна. Сви радимо на, факултативно речено, зеленој агенди, екологији, природи генерално и њеном очувању – изјавио је гостујући уметник Горан Делић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.