УТИЦАЈ НА ПРИВРЕДУ СРБИЈЕ, СА ФОКУСОМ НА ЛОКАЛНИ НИВО
Фондација BFPE за одговорно друштво, уз подршку Center for International Private Enterprise (CIPE) и Удружење пословних жена “Надежда Петровић”, у уторак, 27. септембра, у Стартап центру Научно технолошког парка Чачак, организовала је округли сто “Стране инвестиције – Шанса или изазов за локалну бизнис заједницу”? Фондација BFPE спроводи пројекат који за циљ има преиспитивање утицаја страних директних инвестиција и страних компанија на бизнис заједницу у Србији, са посебним фокусом на локални ниво. На округлом столу су учествовали представници пословне заједнице у Чачку, локалне самоуправе, Привредне коморе Србије, Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа.
ЧАЧАК, ГРАД СА РАЗВИЈЕНИМ ПОСЛОВНИМ ДУХОМ
У сарадњи са америчким Center for International Private Enterprise (CIPE), другу годину за редом, Фондација BFPE спроводи пројекат са циљем да се, кроз мапирање потреба и изазова, испита и дефинише утицај који стране директе инвестиције имају на привреду Србије у ширем смислу, али и на специфичне привредне субјекте, попут малих и средњих предузећа, као и велике привредне системе.
– До сада смо урадили прву фазу пројекта, у којој смо се бавили директним инвестицијама у ширем контексту. У другој фази, која је тренутно у току, у четири локалне самоуправе организоваћемо дебате, пре свега, са представницима пословних заједница, о томе како стране директне инвестиције утичу на предузећа, али и на целу заједницу. Ово је друга од четири дебате које организујемо, били смо у Зрењанину и драго нам је што смо у Чачку, у граду који има развијен пословни дух и који баштини сарадњу између, не само домаћих привредних предузећа, већ и са иностраним привредним компанијама – нагласио је програмски координатор Стефан Владисављев, из Фондације БФПЕ за одговорно друштво.
ПОКРЕТАЧ РАЗВОЈА СРПСКЕ ЕКОНОМИЈЕ
Циљ округлог стола је да се кроз разговор са представницима бизнис окружења дође до закључака на који начин стране директне инвестиције утичу на локалну бизнис заједницу (позитивно или негативно), које су потребе домаћих привредних субјеката које морају бити испуњене како би се њихова позиција наспрам страних компанија присутних на локалу учинила таквом да буде корисна за домаће предузетнике и на који начин се могу превазићи изазови настали услед пословања страних компанија на локалном нивоу. Фондација BFPE за одговорно друштво ће заједно са CIPE-ом на основу закључака и препорука са локалних дебата креирати свеобухватан документ са сетом препорука, који ће бити искомуницирани на националном и међународном нивоу, рекао је Владисављев и додао:
– Сви закључци и све препоруке које буду проистекле из ове четири локалне дебате биће представљене на међународној конференцији, која би крајем ове године требало да буде одржана у Београду и која ће, поред доносиоца одлука на националном нивоу, укључити и представнике пословних заједница са локала, као и међународне заједнице.
Према његовим речима, у овом тренутку, стране директне инвестиције су покретач развоја економије Републике Србије.
– Наравно да ћемо се бавити и изазовима, који свакако јесу негативни фактор у целокупном контексту страних директних инвестиција. Али, желимо да подстакнемо разговор о томе који механизми се могу употребити како би се корист, коју страна предузећа остварују у Србији, прелила и на локалне заједнице. Позитивни примери су када се кроз сарадњу са домаћим предузетницима, на нивоу коопераната, а то су предузећа која обављају одређене врсте делатности за стране директне инвестиције, директно утиче на локалну пословну заједницу. Такође, одговорно друштвено пословање, дакле, начини на који локална предузећа, кроз сарадњу са културним институцијама, јавним установама, попут болница или вртића, или сарадњу са неким спортским тимовима, доприносе развоју заједнице, или побољшању положаја појединца у заједници. Идеја нам је да направимо разлику између конструктивних и корозивних утицаја, и да се фокусирамо на конструктивне, како бисмо учинили ситуацију бољом, како би страна предузећа, поред свог интереса, допринела и интересу, односно, целокупном развоју заједнице, а самим тим и развоју Републике Србије – нагласио је Стефан Владисављев.
ВАЖНО ЈЕ ДА САГЛЕДАМО НАШЕ ШАНСЕ
Руководилац Организационе јединице Чачак Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа Горана Танасковић, изразила је задовољство што се округли сто са овом темом организује управо у Чачку, у граду у коме имамо утицај страних инвестиција на економски развој, што је, пре свега, захваљујући добром развоју домаће привреде:
– Јер, и домаћа привреда са својом инфраструктуром и својим пословањем привлачи стране инвестиције. Имамо неколико земаља из којих долазе стране инвестиције, по нашој процени инострана предузећа запошљавају око 1.000 радника на територији Града Чачка. Јако је битно да сагледамо позитивне, али и негативне компоненте страних инвестиција. Поред директног уноса капитала, који долази са страним инвестицијама, добијамо и трансфер технологија, менаxерства, пословне културе других земаља, које примењујемо када треба да пласирамо производе на инострано тржиште. Важно је да сагледамо наше шансе. Сигурно да има и изазова када је реч о страним инвестицијама и доласку иностраних компанија, нарочито већих. Да ли су и колико су зависна, или независна наша мања предузећа? Али, најбитније је да нам се са доласком страних партнера, отвара и страно тржиште.
Према речима Горане Танасковић, чачанска привредна заједница има различита искуства, и позитивна, и негативна. Као позитиван пример, наводи умрежавање и подизање нивоа сарадње између иностраних компанија и домаћих малих предузећа.
– Оно што привредници истичу као негативно је да држава посматра привилеговано иностране компаније, и када је реч о запошљавању, али и додели одређених субвенционисаних средстава. Дакле, имамо аргументе и за и против страних инвестиција, али у сваком случају иностране компаније увек доносе и добро заједници – нагласила је Танасковић.
Н. Р.