Grad Region

СТАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА ГРАДОВА И ОПШТИНА ПОЗИВA ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ ДА СЕ ПРИЈАВЕ ЗА ПАКЕТЕ ПОДРШКЕ

  • Пакет подршке за решавање проблема управљања отпадом или циркуларне економије добиће четири локалне самоуправе

Пакете подршке кроз које ће се спроводити активности прилагођене потребама за решавања проблема из области управљања отпадом и циркуларне економије добиће четири локалне самоуправе у Србији. Реч је о пројекту „Одрживе и инклузивне услуге на локалном нивоу“ који финансира Влада Шведске, а његову реализацију водиће Стална конференција градова и општина (СКГО) од ове до 2025. године. Директна подршка градовима и општинама пружа могућност превазилажења изазова са којима се они суочавају, а управо с тим циљем настао је и овај пројекат.

Шта подразумевају пакети подршке пројекта и зашто су они потребни, објаснио је Миодраг Глушчевић, програмски директор СКГО за урбани развој, животну средину и комуналне делатности.

„Здрава животна средина представља јавни интерес.Трендови у погледу квалитета ваздуха, третмана отпадних вода, рециклаже отпада, квалитета воде за пиће, климатских промена и ширења урбаних насеља, указују на то да изазови у овој области захтевају пуну пажњу.Пакети подршке подразумевају ангажман стручњака, директан рад са запосленима у јавној управи и јавно комуналним предузећима кроз организовање и одржавање тренинга и радионица, укључивање заинтересоване јавности упроцес израде Локалног плана управљања отпадом (ЛПУО), а све ради јачања капацитета локалних службеника у процесу израде плана који одговара потребама локалне средине. Наш циљ јесте да помогнемо локалним властима у подизању нивоа ефикасности рада, унапређењу капацитета и пружању услуга, и то на иновативан, ефикасан и одржив начин, у складу са стандардима Европске уније“, изјавио је Глушчевић.

Три локалне самоуправе ће кроз пакет подршке бити потпомогнуте у припреми Локалног плана управљања отпадом (ЛПУО) који ће бити усклађен са релевантним стратешким и законодавним оквиром. Замишљен је тако да одговара потребама грађана и привреде, биће једноставан, лак за коришћење и разумљив за најширу популацију. Припрема ЛПУО подразумева увођење или унапређење примарнеселекције отпада на локалном нивоу и омогућује корисницима да оцене колико су задовољни пруженим комуналним услугама.

За четврту локалну самоуправу биће обезбеђена подршка у области једне од главних тема европских креатора политике, посебно кад је реч о заштити животне средине – циркуларна економија. Кроз овај пакет израдиће се Анализа протока материјала (MFA – Material Flow Analysis) која укључује мапирање потрошње сировина привреде, врсту отпада, количине штетних емисија, оптимално управљање земљиштем, коришћење енергије, постојање индустријске зоне, и то на локалном нивоу.

Анализа ће садржати препоруке и акциони план за локалну самоуправу о томе на који начин и за које потребе је најбоље искористити идентификоване вишкове сировина у локалној заједници. Циљ циркуларне економије је да сачува максималну употребљивост, корисност и новчану вредност производа, материјала и енергије.

Заинтересовани градови и општине ће моћи да се пријаве за подршку у областима управљања отпадом и циркуларне економије током октобра и новембра месеца ове године. Све локалне самоуправе су о позиву за пријављивање за пакете подршке благовремено обавештене, а информација о томе се налази и на сајту СКГО.

Према речима Глушчевића, ни остали градови и општине у Србији неће бити занемарени, јер ће њима бити обезбеђена подршка кроз изградњу капацитета запослених на пословима заштите животне средине.

„Изградња капацитета запослених обухватиће обуке на различите теме, као што су израда локалних програма заштите животне средине, примена закона о комуналним делатностима, успостављање зелених савета као институционалног механизма за унапређење на нивоу локалне самоуправе, и друге“, рекао је Глушчевић.

Најава новог инвестиционог циклуса у еколошку инфраструктуру, кроз Зелени договор Европске уније за Западни Балкан, ставља додатни притисак на локалне самоуправе да повећају свој учинак у планирању и спровођењу великих инфраструктурних пројеката. Захваљујући пројектима као што је „Одрживе и инклузивне услуге на локалном нивоу“, градовима и општинама ће читав процес бити представљен, олакшан и убрзан.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.