Društvo

СПРЕМНИЈИ ЗА ВАНРЕДНЕ ДОГАЂАЈЕ

ГРАД ЧАЧАК ОБЕЗБЕДИО КОРИШЋЕЊЕ АПЛИКАЦИЈЕ СИУВС

Путем апликације грађани могу сазнати податке о ризицима за сваку локалну самоуправу на територији Србије. – Сви заинтересовани могу пријавити да волонтирају у ванредним ситуацијама. – На бесплатни број – 0800 112 032, који је отворен 24 часа, свако може доставити важне информације са терена Ситуационом центру Чачка.

Да ли је тренутно Чачак или неки део територије угрожен од поплава, пожара, клизишта, снежних сметова, олујног ветра, па и земљотреса; да ли су, где и у ком временском периоду предвиђене рестрикције воде, искључење струје; које мере су уведене због корона вируса – ове и бројне друге информације важне за безбедност или несметано обављање дневних активности, могу се сазнати захваљујући апликацији СИУВС (Систем за интегрисано управљање ванредном ситуацијом и ризицима од катастрофа). Апликација, која је потпуно бесплатна, омогућава и друге сервисне информације, обавештења о комуналним и другим услугама јавних предузећа, стању на градским, магистралним и другим саобраћајницама…

Према речима Братислава Зечевића, начелника Градског штаба за ванредне ситуације, до сада је апликацију за Чачак преузело више од 300 грађана.

– Град Чачак је за своје грађане обезбедио коришћење ове апликације на мобилним телефонима. Путем ње грађани могу сазнати податке о ризицима за сваку локалну самоуправу на територији Србије и о поступању у ванредним догађајима. Било ко да прође кроз наш град, ако има инсталирану апликацију, избором опције Чачак, одмах добија информације да ли тренутно има поплава, да ли на путу има одрона, клизишта или је из других разлога застој у саобраћају, које алтернативне путеве може да користи – објашњава Зечевић само део информација које се могу сазнати преко СИУВС-а.

Подаци се свакодневно ажурирају, каже Зечевић и истиче да је у току повезивање са свим градским и републичким комуналним и јавним предузећима, како би што више информација веома брзо било доступно, и то на једном месту.

– План је да увежемо целокупан систем на територији Града Чачка и да све важне информације буду доступне благовремено – каже Зечевић.

Слике природних непогода са катастрофалним последицам стизале су ове године из многих европских земаља, поплаве у Немачкој, пожари који још трају у Грчкој, Македонији, Турској… На питање колико су те државе развиле ову или сличну апликацију и зашто оне нису биле од велике помоћи, Зечевић одговара:

– То је проблем и код наших људи. Многи сматрају да ће им ова апликација заузети доста меморије на телефону, што није тачно. Питање је и колико је користе они који је инсталирају. Од 300 оних који су преузели апликацију и чекирали Чачак, свега око 150 укључило је опцију обавештења, која добијају одмах по објављивању на апликацији. Значи, грађани ће добити обавештење пре него што могу да га сазнају из медија. Циљ нам је да што пре повећамо број корисника апликације, јер се могу остварити добри резултати. У неким ситуацијама много зависи од тога како грађани реагују. Време ће показати колико је ова апликација корисна, јер доприноси безбедности људи, заштити имовине… – каже Зечевић и додаје да се преко апликације сви заинтересовани могу пријавити да волонтирају у ванредним ситуацијама, као и да на бесплатни број – 0800 112 032, који је отворен 24 часа, свако може доставити информације са терена Ситуационом центру Чачка.

Они који већ користе апликацију дају углавном позитивне коментаре. Има и оних који кажу да апликација није практична, да је „превазиђена“. Зечевић наглашава да сви могу упутити примедбе и сугестије, које се прослеђују Развојном иновационом систему д.о.о. који је власник ауторских права на софтверској апликацији, како би је унапредили и апликација била што практичнија.

Апликација се може преузети преко App и Google Play продавнице.

В. Т.

ПРОЦЕНА РИЗИКА: ЗЕМЉОТРЕСИ, ПОПЛАВЕ, ПОЖАРИ…

Посебан део апликације односи се на процену ризика за највероватнији нежељени догађај и за оне са најтежим могућим последицама. На пример, за земљотрес који би, на основу сеизмичког хазарда, могао да се догоди 20. септембра 2025, био би јачине 8 степени по Меркалијевој скали, са епицентром у Трнави. Процењени су ток, трајање, припремљеност становништва за евакуацију, утицај, а дати су и референтни инциденти у последњих 10 година, као и предлог активности како би се отклониле или ублажиле катастрофалне последице…

– Ова апликација могла нам је много помоћи приликом експлозије у „Слободи“, јер би грађани на време добили обавешење да се евакуишу, упуство како да се склоне из опасних зона, где да се јаве – наводи пример Зечевић.

СИУВС је настао кроз пројекат имплементације Националног програма за управљање ризиком од елементарних непогода који је водила Канцеларија за управљање јавним улагањима Владе Републике Србије, из донације Швајцарске конфедерације и Јапана, уз подршку Светске банке.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.