Kultura

СОЊИН СЕПТЕМБАР: ИЗЛОЖБА ,,ALONE OUT THERE“ ГЛОРИЕ ГАМЕР

СОЊИН СЕПТЕМБАР: ИЗЛОЖБА ,,ALONE OUT THERE“  ГЛОРИЕ ГАМЕР

Након отварања изложбе ауторке Марjам Тефакори, пројекат ,,Соњин септембар“се наставља  још једном изложбом – аустријске ауторке Глорие Гамер, добитнице награде ,,Соња Савић“ из 2022. године. Глориа Гамер се чачанској публици и стручној јавности представила самосталном изложбом – мултимедијалном просторном инсталацијом ,, ALONE OUT THERE“ у изложбеном простору Галерије ,,Рисим“. Изложбу су отворили кустос пројекта ,,Соњин септембар“ – Предраг Живковић, ауторка изложбе – Глориа Гамер и филмски критичар и извршни уредник часописа Југословенске кинотеке – Јован Марковић. 

Кустос пројекта ,,Соњин септембар“ Предраг Живковић је истакао: –Задовољство ми је да у овој нашој малој средини уметници могу да реализују неке своје идеје и замисли које нису можда увек могуће у неким другим галеријама. Желимо да им пружимо управо оно што Соња није имала када се бавила оном уметношћу каквом се бавила после своје сјајне филмске каријере. Ми пружамо младим уметницима услове да раде, подржавамо и афирмишемо тај  уметнички  ангажман који је врло битан и чини суштину бављења уметношћу. Дакле, да уметници уоче и издвоје оне ствари које су  горуће, које су врло битне за тренутак у којем се налази човечансто и да о томе причамо. Теме су универзалне, прошли пут смо причали са Марјам Тефакори о положају жена у друштву у Ирану који  јесте далеко али положај жена у овом друштву није тако далеко у односу на Иран. Постоји простор да се о томе прича, да се о томе размишља и постави питање а да се сви ми трудимо да дамо неки одговор.

Глориа  ће вечерас говорити о великој дилеми која је јако актуелна а то је разлика између дигиталног и аналогног света. Док смо ми још у неком међу стању између та два, дигитална ера је већ наступила –  само што се можда ми опиремо томе. Поставља се питање како ће се човек сналазити у дигиталном свету и како ће уопште функционисати овај свет у коме се налазимо, реални и тај дигитални који је можда и стварнији него овај наш у коме живимо. 

Захваљујем се уметници што је ту, што је провела драгоцених месец дана у нашем граду да нам омогући овакву изложбу. Надам се да ће ово наше новопокренуто мало бијенале својим квалитетом ако не својим обимом ускоро достићи велико које се одржава сваког другог септембра – Меморијал Надежде Петровић.

Ауторка изложбе Глориа Гамер се у свом обраћању захвалила свима који су дошли на отварање изложбе а затим и на гостопримству,  боравку и организацији изложбе и целој Уметничкој галерији ,,Надежда Петровић“. Захвалила се и на уметничкој слободи да реализује изложбу потпуно по својој замисли. Она је нагласила да јој је велика част што се налази у установи која баштини дела  и традицију Соње Савић и Надежде Петровић и  што је у прилици да на неки начин буде повезана са њима. Затим је уметница позвала присутне да погледају изложбу и учествују на разговору који је одржан након отварања.

Након отварања изложбе уследио је разговор са ауторком и публиком који је водио Јован Марковић, филмски критичар из Југословенске кинотеке, чији ће се текст такође наћи у каталогу манифестације  а који се такође обратио приликом отварања изложбе:

-Ја нисам први пут овде и заиста мислим да је ово једна од значајнијих  манифестација овог типа, барем за мене лично, јер мислим да је бављење експерименталним или алтернативним филмом који нема велику видљивост и подршку али ништа мање није уметнички релевантан драгоцено и да  то треба стално истицати.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.