Društvo

СОЦИОЛОГ ГОРАН ЈАВОРАЦ О ЗАПОШЉАВАЊУ МЛАДИХ У МОРАВИЧКОМ ОКРУГУ

НИЖА СТОПА НЕЗАПОСЛЕНОСТИ НЕГО У РЕПУБЛИЦИ

Све три општине на подручју Моравичког округа, Лучани, Горњи Милановац и Ивањица, укључујући и Град Чачак, у прошлој години су забележиле пад незапослености и повећање броја запослених, што је присутно и код категорије младих. Забележена је и тенденција пада броја становника на подручју све четири локалне самоуправе, односно, смањења удела радно способног становништва на тржишту рада, што ће у наредном периоду, сасавим сигурно, изазвати недостатак радне снаге, наводи за „Чачански глас“ сиоциолог Горан Јаворац на основу анализе расположивих статистичких података везано за тржиште рада у прошлој години.

Сиоциолог Горан Јаворац

Како објашњава социолог Горан Јаворац, промене на тржишту рада током 2020. године, биле су јако изражене и под великим утицајем кризе изазване пандемијом Ковида – 19. У складу са тим Влада Републике Србије је у циљу одржања економске стабилности донела низ мера које су се, пре свега, односиле на очување радних места. У 2020. години, повећан је проценат запослених који су одсуствовали са посла или су радили од куће. Новонастала економска криза довела је до повећања неактивности појединаца који због примене противпандемијских мера нису могли да траже посао или нису били у могућности да почну да раде. Дошло је до застоја на тржишту рада, који је износио 19,6 одсто. Највећи застој је био у првом кварталу године, када су уведене најригорозније епидемиолошке мере (20,9 посто). У другом кварталу је износио 19,9 процената, док је у трећем био најмањи 18,7 посто, да би се у четвртом повећао на 19 посто. Такви трендови су се рефлектовали и на запошљавање младих, без обзира што је истраживање рађено за целу популацију.

Моравички округ спада у групу региона, где је мања незапосленост у односу на просек Републике, а већа активност становништва. Посматрано са становишта целокупне популације, а у склопу тога и младих, у МО забележена је стопа незапослености испод девет одсто, али, са друге стране, генерално узев, већа је и запосленост и она износи преко 49,1 посто, истиче Јаворац.

ПАНДЕМИЈА ЗАУСТАВИЛА МИГРАЦИЈЕ

Моравички округ већ дужи низ година има негативан природни прираштај и негативан миграциони салдо, што значи да се да се већи број људи одсели него што се досели на његову територију. И на територији Града Чачка је до 2019. године био присутан негативан миграциони салдо, али сасвим је сигурно да ће се наш град, после дужег низа година, сврстати међу ретке локалне самуправе у Србији које ће забележити позитиван миграциони салдо, јер су миграције младих заустављене због пандемије. Остале општине на територији МО ће задржати негативан миграциони салдо. Рецимо, Горњи Милановац последњих година бележи константно већи одлив него прилив становника, као и Општина Лучани, где је то изражено још драстичније, а слично је и код Ивањице. Такав тренд ће се задржати и у наредном периоду, каже наш саговорник:

-Ако знамо да је просечна старост мигранта који одлази из Србије 28,7 година, то значи да земљу напуштају радно способни и млађи становници, тако да је та заустављена миграција због пандемије околност која ће се сигурно рефлектовати и на запошљавање младих. Међутим, заустављена миграција на неки начин није утицала на тржиште рада, јер смо имали низак проценат рађања. Стопа наталитета је изузетно ниска, имамо знатно мањи број рођених и разлика између броја рођених и умрлих је знатно већа, поготову за време пандемије Ковида – 10. У 2020. години смо имали слабији прилив контигента младог становништва на читавој територији Републике у односу на претходни период.

УВЕК ИМА МЛАДИХ КОЈИ ЖЕЛЕ ДА ОДУ У СВЕТ


Пандемија је тренутно зауставила радне, али и миграције због образовања, али је то дефинитивно процес који не може бити стопиран у потпуности, истиче Јаворац.

Евидентно је да ће млади у наредном периоду на овом подручју проналазити лакше запослење него у ранијем периоду, посебно код оних занимања која су тражена и код образованијег кадра, али је и чињеница да ће одређени број њих желети да настави школовање и у другим земљама. Осим тога, наше зараде су још увог испод просека који важи за земље ЕУ, па ће увек бити младих људи који желе да зарађују више него што могу да остваре у својој земљи, што ће посебно бити изражено код високообразованих кадрова или у групи посебно тражених занимања. Чињеница је да ће се убудуће на нашем тржишту осећати све више недостатак квалификоване радне снаге, а управо ту се крије шанса за запошљавање младих. Моравички округ доста боље стоји у односу на друге регионе.

У Локалном акционом плану за младе Града Чачка апострофиран је одељак који се односи на активне мере политике запошљавања и то даје посебан печат овом документу. Осим тога, у спрези са државом, локална самоуправа, привреда и образовне установе покушавају да обезбеде одговарајуће кадрове који ће одговорити на захтеве данашњег тржишта рада. Јаворац сматра да Град Чачак и општине Горњи Милановац, Лучани и Ивањица посебно треба да воде рачуна о повећању шанси за запошљавање младих из маргинализованих група којима је неопходна подршка од стране локалних заједница и државе, како би се укључили на тржиште рада и дошли до запослења.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.