Grad

„СОЦИЈАЛНИ“ СТАНОВИ ЗА ОКО СТО ПОРОДИЦА

ИЗ ГРАДСКЕ СТАМБЕНЕ АГЕНЦИЈЕ НАЈАВЉУЈУ НОВЕ ПРОЈЕКТЕ НА ЉУБИЋ КЕЈУ, ОБРЕЖУ…

На Љубић кеју, поред градске топлане, почиње изградња објекта са 25 станова намењених избеглим лицима. – Први пут ће моћи и да откупе станове по веома повољним условима. – Планирана изградња зграде на Обрежу за социјално становање, као и откуп сеоских и приградских домаћинстава за стамбено решење људи који живе у нелегалним кућама, пре свега Рома.

Бранкица Јелић, директорка Градксе стамбене агенције

Недавно је завршен тендер који је “Јединица за управљање пројектима у јавном сектору“ крајем новембра расписала за изградњу стамбеног објекта у Чачку, на локацији Љубић кеј. Ускоро ће бити изабранa најповољнија понуда. Сви радови требало би да буду завршени до краја 2022. године. Укупно 25 породица избеглих из Босне и Херцеговине и Хрватске, после скоро три деценије, добиће најзад могућност да имају свој кров над главом. Станови су различите величине, од гарсоњера до двособних станова.

ЗА ИЗБЕГЛЕ ИЗ БИХ И ХРВАТСКЕ 25 СТАНОВА

Како подсећа Бранкица Јелић, директорка Градске стамбене агенције, тај објекат у Чачку је донација Комесаријата за избеглице и миграције Србије. Укупна вредност донације је око 820.000 евра. У складу са важећим законским прописима, инвеститор и власник стамбеног објекта биће Град Чачак, на чије име ће гласити употребна и друге дозволе. Поред инфраструктурно опремљене локације, пројекта који су урадили запослени у Градској стамбеној агенцији и свих потребних дозвола, Град Чачак улаже додатних 15 процената од укупне вредности пројекта.

– Стигле су четири понуде, од којих једна није била исправна. Тренутно се врши оцена техничких капацитета понуђача и ускоро ће бити објављена одлука о најповољнијем понуђачу. Рок за изградњу је годину и по дана. У том периоду биће расписан јавни позив за кориснике овог програма, а све процедуре спроводи “Јединица за управљање пројектима у јавном сектору“ – каже Јелић за „Чачански глас“. 

Јелић објашњава да ће корисници имати две могућности – да закупе стан за првих шест месеци и то по Закону о избеглицама, што значи веома повољну станарину или да се, после тог периода, определе да ли ће и даље бити закупци или ће откупити стан. И за откуп ће се, такође, примењивати Закон о избеглицама, односно цена квадрата биће 50 одсто испод тржишне. Уз то, стан могу отплатити на 20 година, а за одређене категорије (самохрани родитељи, особе са инвалидитетом) цена откупа се додатно умањује. Новац од станарине, као и од откупа сливаће се у градски буџет и користити за будуће сличне инвестиције.

– За ове станове могу да конкуришу сви који су некада били избегла и прогнана лица, чак и они који су били у програму СИРП, уколико су измирили све своје обавезе према Граду и јавним предузећима. Сада се остварује управо оно што су протеклих година многи корисници сугерисали Граду и донаторима – да им се омогући откуп, а што није било могуће када су закључивали уговор – каже Бранкица Јелић.    

По новом Закону о избеглицама и 61 породица из Босне и Херцеговине и Хрватске и 15 породица из категорије локалног становништва, које су биле закупци станова у десет објеката у насељу Кошутњак, могу најзад да откупе станове изграђене средствима Владе Италије у оквиру програма СИРП (Програм становања и интеграције избеглица). Ово је веома значајно, јер су многи веома дуго тражили могућност да буду власници станова у којима живе већ годинама.

Станови на Кошутњаку, фото архива ГСА

– Представници свих градова организовали су многе састанке са надлежнима у држави како би се решило ово питање. У плану је измена и допуна Закона о становању, а вероватно већ у наредних месец дана донеће се Уредба, чиме ће се стећи правни основ да се овај проблем најзад реши у свим локалним самоуправама – најављује Јелић.

Право откупа станова моћи ће да остваре и породице из категорије локалног становништва, на чему су посебно инсистирали представници Чачка.   

ПРОЈЕКАТ ЗА КОНКУРС УН

Од градње још једне стамбене зграде у Кошутњаку, о којој се дуго полемисало у јавности, се одустало. Уместо овог пројекта Град Чачак планира изградњу објекта са 12 станова на Обрежу, у коме је раније изграђено шест кућа са укупно 24 стамбене јединице за локално становништво из посебних социјалних категорија.

Обреж, фото архива ГСА

Према речима директорке Јелић, при крају је процедура за добијање грађевинске дозволе за две нове парцеле на Обрежу. Са овим пројектом Чачак ће конкурисати код Уједињених нација, за донаторска средства за изградњу стамбених објеката за жртве породичног насиља, лица која излазе из система социјалног старања (деца из хранитељских породица) и за особе са инвалидитетом. У пројекту се позитивно оцењује и то што објекат има два пословна простора, која ће заправо бити заједнички, односно, у њему ће неко од станара моћи да отвори своју радионицу или радњу за самосталну делатност.

– Рок за подношење пројекта је 1. фебруар и надамо се да ћемо ући у овај програм УН. У сваком случају, важно је да имамо спремну грађевинску дозволу за овај објекат, који ће се сигурно градити, било из ове, неке друге донације или из сопствених средстава – истиче Јелић.

У оквиру истог пројекта, онима који сада живе у нелегалним објектима биће понуђено пресељење у куће на сеоском и приградском подручју, које ће Град откупити. Овај програм намењен је, пре свега Ромима, али и другом локалном становништву. Како наводи Јелић, вредност једног домаћинства које ће се откупљивати је око 19.000 евра, плус донација грађевинског материјала за адаптацију или реновирање објеката, у вредности око шест хиљада евра (по домаћинству). За ове намене Град Чачак планира откуп двадесет домаћинстава и десет пакета грађевинског материјала.

В. Тртовић

ОТКУПЉЕНО ПЕТ КУЋА ЗА РАСЕЉЕНЕ СА КОСОВА

За породице са Косова (интерно расељена лица) донације за решење стамбеног питања обезбедио је републички Комесаријат за избеглице и миграције, уз учешће Града од пет одсто. За ова лица до сада су на територији Чачка откупљене три куће на сеоском подручју (Остри, Доњој Трепчи и Кулиновцима). Породице су саме одабрале куће за откуп, чија вредност није могла бити већа од 1,2 милиона динара. По 200.000 динара додатно им је одобрено за адаптацију објеката. 

Прошле године откупљене су и две куће за избегле из БиХ и Хрватске, а ове године у плану је откуп још три. Бранкица Јелић, директорка Градске стамбене агенције, каже да ове породице постају власници откупљених кућа.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.