U toku su završni radovi druge faze na rekultivaciji nesanitarne deponije Prelići, koji, prema rečima Gordane Perović, inženjera tehnologije i savetnika na projektu, podrazumevaju uizvlačenje gasa iz deponije.
-Najbitnije je izvući sav gas iz deponije, da ne bi došlo do požara, a zatim ga spaliti na baklji. Spaljivanjem metana i ugljen dioksida eliminišemo mogućnost eksplozije deponije, ali i rešavamo problem da štetni gasovi ne odlaze u atmosferu – objašnjava Perović.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović danas je izjavio da će se rad u protekle dve i po godine uskoro isplatiti i na mestu deponije biće 12 hektara prelepog parka, sa svim pratećim sadržajima.
-Ono što smo danas videli za mene je facinantno. Tu je 20 biotrnova koji sakupljaju i metan i ugljendioksid u postrojenje, gde se meri dotok i protok i metana i ugljendioksida, a onda dolazi do baklje, gde sagorava opasan gas. Kroz prvu baklju u Srbiji, a možda i u regionu, sa nesanirtarne deponije baš u Čačku – rekao je Todorović.
Baklja će biti u funkciji sve dok bude pokazivala da opasnih materija ima u telu deponije, u proseku na oko osam metar dubine.
-Treća faza, koja sledi nakon izvlačenja gasa, kada doćemo dotle da ga nema, je zatvaranje deponije. To podrazumeva postavljanje folije, koja ne propušta atmosferske vode i ne dozvoljava da nova količina ulazi u telo deponije i stvara procednu vodu i gas. Nakon toga se stavlja pola metra zemlje da bi se folija zaštitila, a na to 20 santimetara humusa i travna smeša, čime se završava kompetna rekultivacija – rekla je Gordana Perović.
Nakon revitalizacije zemljišta, više neće biti procednih voda, gasa i na ovom prostoru može biti bilo šta. takođe, dopdatnim sredsdstvima je obezbeđen protivpođarni put, kao i protok električne energije.
I. M.