Веома значајно и свеобухватно је све што се данас могло чути на Симпозијуму „Школа меланома – Моравички округ“. Не само за стручњаке – лекаре и медицинске техичаре, већ и за ширу јавност, будући да је меланом (злоћудни тумор коже), све чешће малигно обољење, а да се може успешно лечити, посебно ако је откривен на време. Уз то, веома важне су и мере превенције, а то је, пре свега адекватна заштита од сунца, и редовне контроле младежа код дерматовенеролога. Ово су и најзначајније теме о којима се говорило на Симпозијуму, који су у Великој сали Градске библиотеке, организовали Интерсекцијски одбор за меланом Српског лекарског друштва и њихове колеге из Подружнице Чачак. Симпозијум је акредитовао Здравствени савет Србије за лекаре и медицинске техничаре, а циљ је унапређење знања свих здравствених радника о превенцији, дијагностици и најсавременијим терапијама у лечењу меланома.

Проф. др Лидија Кандолф, проф. др Жељко Мијушковић, проф. др Димитрије Брашанац, доц. др Татајана Радевић, асс. др Милица Рајовић, др Биљана Шеха, др Снежана Живковић Перишић, др Ивана Јоцић, само су неки од 27 еминентних предавача са Медицинског факултета у Београду, Универзитетског клиничког центра Ниш, Војномедицинске академије, Института за онкологију и радиологију Србије, Клиничког центра Крагујевац и Института за јавно здравље „Батут“. Такође, на Симпозијуму су о својим искуствима говорили и лекари из регионалних здравствених центара.
У име организатора, на почетку Симпозијума присутне су поздравили др Иван Костић и професор др Лидија Кандолф, председница Интерсекцијског одбора за меланом СЛД. Она је најавила да ће кроз Симпозијум бити приказане најновије препоруке из Националног водича, подаци о меланому, уз активно укључивање медицинских радника примарне и секундарне здравствене заштите који су „прва линија одбране“.

Др Иван Костић Др Лидија Кандолф

У Србији се годишње открије преко 700 новооболелих од меланома. Према речима асистента др Иване Јоцић, дерматовенеролога са Војномедицинске академије и чланице Интерсекцијског одбора за меланом СЛД, број оболелих од меланома је у сталном порасту, не само у Србији, већ свуда у свету. За разлику од других тумора коже, ово обољење није везано само за оне старије, јер погађа и особе средње животне доби.

– Наш најмлађи пацијент, што јесте био екстрем, је имао свега шест месеци, а најмлађи пацијент из Моравичког округа имао је осам година. Савремена терапија меланома је значајно напредовала. Данас за терапију узнапредовалог меланома, у трећем или у четвртом стадијуму, користимо најсавременију терапију. То је циљна и имуно-онколошка терапија за чије откриће је 2018. године додељена Нобелова награда. Ти терапијски модалитети су доступни о трошку Републичког фонда здравственог осигурања. За разлику од хемиотерапије, ова терапија делује само на ћелије меланома или буди наш систем да делује само на туморску ћелију. Дакле, не уништава наше здраве ћелије – рекла је др Јоцић и истакла да на настанак свих облика тумора коже, укључујући и меланом, поред генетике која јесте најзначајнији фактор и на коју се не може утицати, највише утиче сунчево зрачење.
– Неопходна је адекватна заштита од сунца, не само фотопротективним кремовима 50+, већ и одећом са дугим рукавима и шеширима са великим ободима. Такође, забрањена је употреба соларијума и коларијума! Сумњива је свака новонастала промена на кожи, као и она која мења облик, величину, боју или димензије. Неопходно је да свака особа једном годишње оде код дерматолога, на дермоскопски преглед, који кратко траје и потпуно је безболан. А може спасити живот! – саветује др Ивана Јоцић.



Лекар Дерматолошке службе Опште болнице Чачак др Јелена Станић навела је да је и у Моравичком округу све више оболелих од меланома, да је међу њима све више релативно младих људи, због чега су значајне овакве кампање.
– На сву срећу меланом јесте најређи малигни тумор коже, али има највећи малигни потенцијал. Јавља се код релативно младих људи. Због тога стално апелујемо да се води рачуна, да се пацијенти самопрегледају и да се не излажу сунцу – указала је др Јелена Станић на основне мере превенције.

На превенцију као најзначајнију заштиту указала је и научни сарадник, примаријус др Сузана Матковић са Института за онкологију и радиологију Србије, која је шеф Одсека за меланоме у Клиници за интернистичку онкологију.

– Превасходно, људи треба да брину о свом здрављу, да обраћају пажњу на своју кожу. Кад виде неку промену или да се мења постојећи младеж, треба да се јаве лекару, пре свега, дерматологу. Што се раније открије, меланом је излечив – истакла је др Сузана Матковић.

Ово је први пут да се оваква манифестација организује ван Београда, на којој велики број професора са еминентних факултета и институција говори о својим искуствима и сазнањима, истакао је председник СЛД Подружнице Чачак др Иван Костић:
– Они нам пружају прилику да нешто научимо од њих, како бисмо на бољи начин лечили наше пацијенте, пружили им бољу негу, терапију, да покажемо да ова болест може бити излечива – рекао је др Иван Костић, захваливши свима који су Чачку указали овакву част и привилегију.
Весна Тртовић
БУДУЋНОСТ ДЕРМАТОЛОГИЈЕ
Међу стручњацима који су излагали био је велики број „Чачана“, по пореклу, родбинским, брачним, пријатељским или неким другим индиректним везама. Један од најмлађих учесника био је студент-продекан Медицинског факултета у Београду, Чачанин Александар Обућина, који ће се, највероватније, определити за дерматологију као ужу специјалност. На питање колико је Чачана на тој угледној установи Александар је рекао да их је приличан број:

– Чачани су познати у Београду по медицини. Увек се окупљамо заједно, држимо се, локал-патриоте смо и „гурамо“ једни друге, због чега нам Београђани замерају. Тако да смо тренутно ми и Црногорци у „свађи“ ко је битнији у Београду – рекао је уз осмех Александар и потврдио да је за успех на Медицинском факултету најважније учење.
– Али, има се времена и за дружење са колегама. Дружења као што су симпозијуми и конгреси нас уводе у професионалну будућност. Овакве школе су веома значајне за саме студенте медицине, који имају афинитета према дерматологији. Наравно, важно је и то што ћемо се, када завршимо факултет и постанемо лекари опште праксе, сусретати са меланомима у својим ординацијама, да знамо пацијента да усмеримо на праву адресу – рекао је Александар, сада пета година на Медицинском факултету, а иначе, некадашњи ђак генерације чачанске Гимназије.