УСПЕШНО РЕАЛИЗОВАНА РАДИОНИЦА “АСЕМБЛИРАЊЕ, ОПТИМИЗАЦИЈА И ТЕСТИРАЊЕ РАЧУНАРА”
Фирма “Успон”, у сарадњи са Студентским парламентом Факултета техничких наука, у уторак 23. новембра, организовала је радионицу “Асемблирање, оптимизација и тестирање рачунара”. Циљ радионице је био да студенти ФТН-а, али и ђаци четвртог разреда Техничке и Машинско-саобраћајне школе стекну нова знања и искуства, кроз активну интеракцију са демонстраторима, са вишегодишњим искуством. Радионица је реализована кроз три сегмента, почев од асемблирања Basic рачунара, преко Mid-Rangde, до асемблирања рачунара из High-end домена.
Овакав вид радионице се први пут организује у нашем граду и сигурни смо да ће допринети успостављању добре сарадње привреде, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Факултета техничких наука, студената, као и будућих бруцоша, рекао је Владимир Крстић, директор “Успон-а”, на конференцији за новинаре, одржане поводом радионице, под називом “Асемблирање, оптимизација и тестирање рачунара”:
– Организовали смо радионицу са циљем да студентима и ученицима средњих школа покажемо која су најновија технолошка достигнућа у свету рачунарских технологија. Радионица, пре свега, представља симбиозу науке и праксе и мислимо да је то прави пут да генеришемо потенцијалне раднике. Истакао бих да је “Успон”, као организатор, заједно са Факултетом техничких наука, реализовао радионицу, на којој смо демонстрирали, кроз три радне тачке, који су то оптимални начини склапања рачунара, које су битне карактеристике, асемблирање, тестирање и пуштање у рад, као квалитетног производа. Захвалио бих партнерима на пројекту, компанијама “Патриот” и “Асус”, чије су компоненте у свету ИТ препознатљиве као најквалитетније, а посебну захвалност дугујемо Министарству просвете, науке и технолошког развоја.
Иначе, “Успон” је у категорији другог највећег асемблера на територији бивших југослевенских република и препознат је као поуздан и квалитетан партнер, како са становишта приватних фирми, тако и становишта државне управе.
Анамарија Вичек, државна секретарка у Министарству просвете, науке и технолошког развоја, радионицу је окарактерисала као веома импозантну, с обзиром на број присутних и заинтересованих студената и средњошколских ученика.
– Такође, импозантна је и по компанијама које излажу и дају прилику ученицима да у пракси користе оно што им је приказано. Наше Министарство од 2018. године спроводи реформу образовања и управо је информатика и рачунарство један од предмета који је добио велику важност. Уколико будуће генерације буду овако наставиле и ако буду добиле овакву подршку од факултета технолошких наука, али и приватних компанија, остварићемо нешто сјајно. Мислим да је данашњи догађај лепа прилика за јавно-приватно партнерство, када приватне компаније показују велику подршку образовању, просвети генерално. Веома ме радује што видим како се ова радионица успешно реализује – нагласила је Анамарија Вичек, честитавши организаторима и захваливши свима који су помогли њену организацију.
Урош Глишић, председник Студентског парламента Факултета техничких наука, сматра да су овакве манифестације јако битне, јер мотивишу студенте да напредују:
– Није поента кад упишеш студије да стагнираш, већ да паралелно са студијама долазиш до нових сазнања, учиш нове ствари. Поред ове манифестације, планирамо и друге акције које ћемо у току ове године реализовати. Наш циљ је да што образованији кадар остане у Чачку и Србији. Веома је важно што Факултет техничких наука пружа подршку свим манифестацијама које организује Студентски парламент.
Н. Р.