Društvo Selo

СИЛИРАЊЕ ВЛАЖНОГ КЛИПА И ЗРНА КУКУРУЗА

САВЕТ ИЗ ПОЉОПРИВРЕДНЕ САВЕТОДАВНЕ И СТРУЧНЕ СЛУЖБЕ ЧАЧАК

Повећани проценат влаге се неповољно одражава на могућност чувања и складиштења клипа и зрна кукуруза. Високовлажни кукуруз се због тога мора одмах користити, сушити или силирати. Плесниви кукуруз, уколико га има, мора се одвојити, јер може довести до тровања домаћих животиња, наглашава за наш лист Мирослав Јаћимовић, саветодавац за сточарство.

Силирање влажног клипа и зрна кукуруза је значајно за наше подручје када већи део рода кукуруза карактерише велики проценат влаге у клипу и у зрну. Повећани проценат влаге се неповољно одражава на могућност чувања и складиштења клипа и зрна кукуруза. Повећана влага и неповољне временске прилике, влажно време и изостанак ветрова, погодују развоју трулежи и плесни на кукурузу, каже за наш лист саветодавац за сточарство Мирослав Јаћимовић, из Пољопривредне саветодавне и стручне службе Чачак.

– Високовлажни кукуруз се због тога мора одмах користити, сушити или силирати. Плесниви кукуруз, уколико га има, мора се одвојити, јер може довеwсти до тровања домаћих животиња. На плесниви кукуруз су нарочито осетљива бременита грла, свиње, коњи и млађе категорије домаћих животиња – наглашава Јаћимовић.

Према његовим речима, за успешно силирање високовлажног кукуруза најважнији услов је влажност зрна и целог клипа, која се мора кретати у границама од 28 до 35 процената.  

– Такође, потребно је обезбедити неопходну опрему, прикладан силос, велике пластичне бачве или сличне посуде. Кукуруз се меље са кочанком са великим млиновима чекићарима прилагођеним за ту намену. Ако млевени клип или зрно не садрже довољно влаге за правилан процес силирања, може им се додати вода. Влажност прекрупе проверава се тако што се у руци направи кугла од масе, па ако се на отвореној шаци задржи облик приближан кугли, може се сматрати да је повољна за силирање. Уколико се оформљена кугла распадне, сматра се да у тој маси нема довољно влаге и да се без додавања воде не би могла силирати. При силирању, масу у силосима или другим погодним судовима треба добро сабијати, ради истискивања ваздуха. Након завршеног сабијања, силирану масу треба покрити и притиснути тешким теретом – објашњава саветодавац за сточарство Мирослав Јаћимовић.

Н. Р.

Фото: Архива М. Ј.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.