ДР МАРКО ЈОВАШЕВИЋ, ПСИХОТЕРАПЕУТ, ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ “ЕМОЦИЈЕ – КАКО РАЗУМЕТИ И ПРИХВАТИТИ ЕМОЦИЈЕ”?
Проблеми са којима се најчешће бави, кроз системски приступ, др Марко Јовашевић, психотерапеут из Београда, повезани су са емоцијама, попут брачних, породичних и љубавних, као и са проблемима који се испољавају кроз симптоме као што су анксиозност, депресивне епизоде и фобије. У организацији Културно–образовног програма, у Клубу Културног центра, прошлог петка, 13. септембра, др Марко Јовашевић је одржао предавање под називом “Емоције – како разумети и прихватити емоције”? У чему се огледа мудрост прихватања емоција, зашто је важно прихватити свако осећање које доживљавамо, шта значи разумети и прихватити емоцију, да ли је корисно да анализирамо своја осећања у моменту када их осетимо…, говоро је др Јовашевић, а предавање је завршио са низом техника, које се могу користити за ублажавање симптома које непријатне емоције изазивају.
ШАРЕНОЛИКИ СВЕТ ОСЕЋАЊА
У школама и на факултетима уче нас пуно тога и одређена теоријска и практична знања која тамо добијамо важна су за одржавање и развијање друштва и цивилизације какву данас познајемо. Али, јасно је да постоје и одређене животне лекције које нас тамо нису учили и за које врло брзо, након што из тих система изађемо, увиђамо да су од есенцијалне важности за ниво и квалитет живота коме стремимо. Доктор Марко Јовашевић, психотерапеут интегративне психотерапије и системске породичне психотерапије, који је говорио на ову тему, је неко ко кроз своју дугогодишњу психотерапијску праксу врло добро препознаје и јасно скреће пажњу на важност ових животних лекција, чије савладавање може да оствари драстичну разлику у перцепцији и квалитету живота, где год се налазили.
– Наравно, саставни део сваке личности су осећања. Она нам и помажу, али често и одмажу у нашој свакодневици. Ипак, без њих наш свет не би био тако богат и разноврстан, јер емоције су боје које га чине шареноликим. Наш свакодневни живот би био незамислив без емоција и оне су неодвојиви део нас. Оне су сигнали наше душе. Поручују нам да је дошло до неке важне промене у нашем окружењу, да се лакше оријентишемо у животу. Важно је да имамо сазнања о њима, јер пратећи те сигнале ми се лакше сналазимо у свету. И када човек као појединац савлада себе, успостави контролу над својим емоцијама, њему је отворен пут да буде задовољан и успешан, да живи у радости, да оствари шта год пожели – увела је у предавање Верица Ковачевић, уредник Културно-образовног програма Културног центра Чачак.
ПРИХВАТАЊЕ И АНАЛИЗИРАЊЕ ЕМОЦИЈА
Марко Јовашевић се највише бави, жаргонски речено, негативним емоцијама. Али, увек наглашава да то нису негативне емоције и да их можемо поделити на непријатне и пријатне.
– Оне су саставни део нас, део прастарог, анималног мозга, који је опстао код човека добијајући неку нову структуру мозга, чувени неокортекс који се развија само код наше врсте. Зато смо ми у бунилу са емоцијама, зато не знамо да их користимо, зато смо увек збуњени. Свака емоција има своју поенту, поготову непријатне емоције, као што су: анксиозност, страх, туга, бес…, које углавном карактеришемо као нешто лоше. А у ствари свака емоција шаље неку поруку. Међутим, у њеним екстремним дозама, а углавном је ми дозирамо, одлазимо у варијанте које су заиста нека врста обољења и проблема. На пример, потискивањем туге настаје депресија… Али, проблем је што ми не “читамо” поруке емоција. Најважније је да их “читамо”, односно да научимо да одржавамо баланс између екстремних емоција. Некада је човеку потребно да осети оба екстрема да би знао где је баланс – каже др Јовашевић.
Према речима психотерапеута, када говоримо о прихватању емоција наш народ углавном схвати да морамо да се помиримо са судбином.
– А то уопште не мора да значи мирење са судбином, ми у ствари треба да дозволимо емоцији да постоји. Узрок готово свих аутоимуних болести, па и неких других, је потиснутост или хронична накупљеност одређених осећања. Када се емоције потисну, постоји ефекат пуног балона који ће да експлодира у неком тренутку и у неком облику. Прихватање осећања је дозвољавање емоцијама да постоје. На пример, Конфучије је за страх говорио: “Дођи мој страху, седи поред мене, да те помазим по глави”. Другим речима, не игноришем те, не потискујем те, него ти дозвољавам да постојиш и да урадиш своје. Када човек има неки вирус, чека да прође, али када је тужан, анксиозан, углавном ће чути савете, попут смеј се, смири се, итд. – наводи др Јовашевић.
Дата нам је моћ да видимо себе из трећег угла и да можемо да анализирамо. Али, не знају то сви, или не умеју на прави начин, каже наш саговорник и додаје:
– Унутрашња анализа или претерано размишљање може постати проблем, јер људи некада оду далеко. То је пут који је доста турбулентан и који може да доведе и до пада. Увек се саветује да при анализирању треба да постоји нека врста “водича”, на пример, читати књигу која ће вас инспирисати, или ићи на психотерапију и проблем процесуирати уз стручно лице. Пре психотерапије и психијатрије постојале су књиге, бајке, представе које су служиле да се поистоветимо са неким ликовима. Углавном, имамо више опција, па на крају изаберемо ону која нам највише одговара.
ОБЈЕДИНИТИ ЕМОЦИЈЕ И УВЕРЕЊА
Психотерапеут наглашава да је најважније да објединимо емоције са уверењима што је, можда, на први поглед неспојиво, јер су уверења одређене поруке, гласови, све што нас је обликовало у раном детињству, што је у нашој подсвести, што је ван нашег рационалног нивоа.
– Имамо 22 најчешћа уверења људи, а међу њима су: етикетирање, генерализација, доживљавање ствари лично, предрасуде вођене трачевима, претпоставке, да живот има правила, а нема… Важно је да разумемо емоције на прави начин, да схватимо да оне нису баук, да нису болест, осим када у неким ситуацијама постану екстртемно јаке. Али, то не значи да човек не може да врати баланс сваке емоције коју осети у тренутку. Сасвим је у реду када вас преплаве две, три емоције у исто време – рекао је за наш лист др Марко Јовашевић.
Нела Радичевић
МЕДИЦИНА, МЕНАЏМЕНТ, СПОРТ
Марко Јовашевић је рођен 1985. године у Чачку, а основну школу и Гимназију завршио је у Бајиној Башти. Дипломирао је на Медицинском факултету у Београду, 2011. године. Будући да су га занимале и тајне менаџмента, следеће године је завршио и специјалистичке академске студије и добио звање магистра – специјалисте менаџмента на Факултету организационих наука. Захваљујући великој љубави према спорту, 2020. године је стекао неопходно знање из спортске психологије, у области рада са спортским тимовима групно и спортистима индивидуално, при Универзитету ФК Барселона – Barca Innovation Hub Universitas. Тренутно живи у Београду.