Grad

СЕНЗОРСКИ МЕРАЧИ КВАЛИТЕТА ВАЗДУХА НА 11 ЛОКАЦИЈА

ПРЕДСТАВЉЕН ПРОГРАМ „ИНТЕГРИСАНО ПРАЋЕЊЕ КВАЛИТЕТА ВАЗДУХА У ЧАЧКУ“

Путем сензорских чворишта квалитет ваздуха у Чачку сада се прати на 11 мерних места. Овај пројекат заједно су радили професори чачанског Факултета техничких наука (ФТН) и Електротехничког факултета (ЕТФ), Универзитета Источно Сарајево, у оквиру програма прекограничне сарадње. Начин рада и значај пројекта биле су теме конференције за новинаре, која је јуче одржана. Најављене су идеје да се овај програм примени на цео Моравички округ, као и да се на исти начин прати квалитет вода у нашем граду.

Мирјана Ђоковић, помоћница градоначелника задужена за ресор екологије, рекла је да је за овај пројекат, чији је носилац ФТН, одвојен милион динара из „зеленог“ буџета .

– Овим пројектом смо покрили више од 90 одсто урбаног дела Чачка – рекла је Ђоковић и навела да су сензорски мерачи постављени на Машинско-саобраћајној и Прехрамбено-угоститељској школи, ФТН-у, обдаништима „Мајски цвет“ и „Бошко Буха“, основним школама „Танаско Рајић“ и „Др Драгиша Мишовић“, Градском парку, „Градском Зеленилу“, Зеленој пијаци и Медицини рада. Ускоро ће у програм бити укључена и ОШ „Свети Сава“.

– Можда би сензори могли да се поставе и на нека излетишта, како би се промовисао туризам. На сличан начин и у Источном Сарајеву урадили смо сензоре, које смо поставили и на наше олимпијске планине – рекао је проф. др Божидар Поповић, декан ЕТФ из Источног Сарајева, захваливши својим колегама, као и руководству Града Чачка на, како је истакао, великом разумевању и поверењу.

Декан Факултета техничких наука проф. др Данијела Милошевић рекла да се реализацијом овог пројекта отварају друге могућности.

– Подаци који се сада прикупљају су добра основа за нека решења која ће допринети квалитету живота, здравља и рада  – рекла је проф. др Милошевић и нагласила да је сарадња са колегама са ЕТФ веома плодоносна, а да су у многе пројекте укључени млади истраживачи и студенти.

О самом пројекту интегрисаног праћења квалитета ваздуха, његовој имплементацији и значају, говорили су проф. др Слободан Лубура са Електотехничког факултета и проф. др Срећко Ћурчић са Факултета техничких наука, који је и инцијатор сарадње са колегама из Источног Сарајева.

Професор др Лубура рекао је да постоји идеја да се пројекат прошири на Моравички округ, као и да се на сличан начин ради мониторинг отпадних и изворских вода.

В. Т.

Више у штампаном издању „Чачанског гласа“

РЕЗУЛТАТИ НА 20 МИНУТА

Све информације о резултатима мерења квалитета ваздуха (суспендоване честице PM 10 и PM 2,5), укључујући и препоруке, грађани могу да добију преко мобилне апликације или линка (vazduh.net – kvalitet vazduha cacak). Резултати се раде на 20 минута. Завод за јавно здравље Чачак и даље ради мерења на две локације –предузеће „Путеви“ (саобраћајна зона – магистрални пут) и Установа „Коста Новаковић“ (центар града).

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.