МУЗИЧКА ШКОЛА “ДР ВОЈИСЛАВ ВУЧКОВИЋ” ПРОСЛАВЉА 70 ГОДИНА ПОСТОЈАЊА
У оквиру обележавања 70 година постојања, а у склопу манифестације “Чачанска родна”, под покровитељством Града Чачка, у среду, 18. октобра, у великој сали Културног центра, Музичка школа “Др Војислав Вучковић“ приредила је концерт ученика основне и средње школе. Данас, матичну школу у Чачку и издвојена одељења у Горњем Милановцу, Лучанима, Гучи и Мрчајевцима похађа укупно 725 ученика који, поред редовне наставе, наступају на бројним јавним и културним манифестацијама у граду и шире. Од свог оснивања Музичка школа “Др Војислав Вучковић” је незаменљив део културног и образовног живота нашег града. Порука концерта је била да “музика не познаје границе, већ да она лечи и оплемењује”. Жеља колектива је да још дуго образују младе уметнике, који ће на радост и понос свих нас наставити да шире ову племениту мисију.
– Поред концерта ученика из основне и средње Музичке школе “Др Војислав Вучковић”, који је одржан у среду, у Културном центру, а поводом Дана школе и 70 година постојања, до краја године ћемо одржати још неколико концерата, али у великој сали наше школе. Следећи концерт, већ 25. октобра, је ученика Основне музичке школе, а потом, 1. новембра, наступ ученика Средње музичке школе. У децембру ћемо организовати наступ некадашњих ученика, 13. децембра концерт професора Музичке школе и 27. децембра, традиционални Новогодишњи концерт ученика. Планирамо да у блиској будућности отворимо Музичко забавиште, набавимо нове инструменте, отворимо нове одсеке, као и нови смер у Средњој музичкој школи. Такође, желимо да поново будемо организатори “Фестивала музичких и балетских школа Србије”, најзначајнијег такмичења ученика основних музичких школа – рекао је директор Музичке школе “Др Војислав Вучковић” Јован Тошић.
Народни одбор градске општине у Чачку, на седници одржаној 28. августа 1953. године, а на предлог Савета за просвету и културу градске општине, донео је решење да се у Чачку оснује Нижа музичка школа. Тако је из Културно-уметничког друштва “Абрашевић”, које је до тада окупљало музички талентовану децу, настала Музичка школа која је добила име по др Војиславу Вучковићу, композитору, музикологу и диригенту, једном од најангажованијих стваралаца у историји српске музике. Њену делатност почео је да финансира градски Народни одбор, а за директора је постављен Божидар Божо Циврић. Школа је у наредним годинама, уз велики труд и залагање тадашњих професора, стицала углед и будила интересовање предавача и из других музичких установа. Њени ученици су наступали на свим јавним и културним манифестацијама у граду, а до сада је Музичка школа три пута била организатор и домаћин једног од престижнијих такмичења у нашој земљи “Фестивала музичких и балетских школа Србије”, 1961, 1993. и 2003. године. Према подацима из 2000. школу је похађало 400 ученика и у њој радило 39 наставника. Дугогодишњи директор школе био је Димитрије Дико Илић, који је те године отишао у пензију. Захваљујући великом залагању наредног директора Славољуба Николића Цига, 2006. године, отворена је и Средња музичка школа, а 2013. започета је изградња нове школске зграде. Матична зграда Музичке школе налази се у делу града који се популарно назива “академским језгром”, будући да је у непосредној близини Агрономског факултета, Факултета техничких наука, ОШ “Вук Караџић”, Техничке школе, Центра за стручно усавршавање и Школске управе. На Савиндан, 2015. године, тадашњи директор школе Бранко Бајић свечано је отворио нову, модерну зграду школе. Кратак историјат школе пратио је филм, који је припремио професор Предраг Радисављевић.
Настављен је развој и унапређење квалитета рада школе, о чему сведочи више од 1.500 награда, које су ученици од тада освојили на бројним домаћим и међународним такмичењима и фестивалима. Музичка школа своју делатност обавља и у издвојеним одељењима у Горњем Милановцу, Гучи, Лучанима и Мрчајевцима, на чије је успехе, ангажовање и преданост ученика и професора, руководство, такође, веома поносно.
Од свог оснивања до данас Музичка школа “Др Војислав Вучковић“ је незамењив део културног и образовног живота града и место које је изнедрило бројне музичке таленте. Запослени школе захваљују свима који су у претходних 70 година у њу уткали своје знање, вештине и љубав према музици. Такође, захваљују и локалној самоуправи која препознаје значај Музичке школе и континуирано улаже средства неопходна за даљи напредак, као и Министарству просвете на подршци отварању нових одсека и издвојених одељења.
Н. Р.
Фото: Бус Плус
ЗАХВАЛНОСТ МИРОСЛАВУ ПЕТКОВИЋУ И СЛАВОЉУБУ НИКОЛИЋУ ЗА СРЕДЊУ МУЗИЧКУ ШКОЛУ
– Видели смо кратак филм у који, наравно, не може да стане седам деценија великог и успешног рада, стотине професора, хиљаде ученика, хиљаде концерата, хиљаде посетилаца, хиљаде награда. Али, ово је прилика да се подсетимо неких дивних људи, педагога, који су тих 70 година радили у нашој Музичкој школи и да наставимо њиховим путем. Захвалио бих Музичкој школи која се укључила у пројекат “Чачак – Престоница културе Србије”, на фантастичном концерту у коме смо уживали на Градском тргу, као и за предстојеће наступе које припремају – рекао је Мирослав Петковић, помоћник градоначелника за друштвене делатности, пожелевши још много деценија успешног рада, на понос свих грађана, и пред пуном салом Културног центра обећао да ће зграда Музичке школе следеће године добити климатизацију, као и остало што буде потребно.
Директор Музичке школе Јован Тошић захвалио је свима који су допринели успешном раду школе, а посебно Граду и Мирославу Петковићу, који је својим ангажовањем, заједно са тадашњим директором Славољубом Николићем, помогао да се 2006. године у Чачку отвори Средња музичка школа.