Društvo

СЕЋАЊЕ НА „ЦЕР“

У сећању на снажни привредни потенцијал Чачка, значајно место заузима Фабрика термотехничких уређаја и монтажа „Цер“. Основана је 3. фебруара 1953. године,издвајањем из Војно-техничког предузећа „Боба Милетић“ које је формирано 1. јануара 1948. године.

За време полувековног рада и развоја, „Цер“ је значајно допринео развоју града Чачка и изградњи земље у целини.

Производни програм у оснивачкој фази базиран је на ремонту опреме увезене из Немачке у оквиру одштете нациста за ратна разарања у Југославији. Начин на који је „Цер“ растао и развијао се у организационом, програмском и кадровском смислу пример је за уџбенике. Рад фабрике био је заснован на коришћењу постојећег знања и стварања новог, кроз истраживања и иновације. Сваки нови производ уносио је климу оптимизма у Фабрику. Током 70-тих и 80-тих година стално је унапређиван статус радника у материјалном и духовном смислу. Појам „другови“ био је на врху свих вредности. Била је привилегија радити у таквој фабрици.

Пратећи инвестиционе активности у индустријализацији земље, „Цер“ је развојем својих програма омогућио брзо опремање домаћих фабрика машинама, уређајима и технолошким линијама у машиноградњи, електроиндустрији, грађевинарству, пољопривреди, прехрамбеној индустрији, рударству… Снажан програмски развој омогућен је планским школовањем кадрова свих категорија, уз сарадњу са бројним школама, факултетима и институтима.

Такав кадровски потенцијал „Цер“-а постао је расадник кадрова за наше факултете, институте као и за бројне домаће приватне радионице.

Својим производним програмом „Цер“ је омогућио реализацију неких државних планских потреба нарочито у војној индустрији, пољопривреди и прехрамбеној индустрији.

Високи технички ниво машина, уређаја и технолошких линија из свог производног програма и своју организациону и кадровску снагу показао је организујући симпозијум о процесима сушења пољопривредних производа у Пољској – Варшави 1977. године. На симпозијуму су учествовали поред „Цер“-ових стручњака и неколико института из СФРЈ и Пољске. Тих година добија послове у европској конкуренцији, а нека техничка решења улазе у светску литературу.

У организационом смислу „Цер“ је пратио законске прописе, а у техничкој организацији уведен је систем ефикасног праћења свих производних фаза – од начина обележавања, архивирања и дистрибуције документације до производних погона и финансијске реализације. Систем је био претеча европског система квалитета ISO-9000.

За исхрану својих радника изграђена је менза са модерном опремом за спремање хране.

„Цер“ је имао своје Културно-уметничко друштво са фолклорним ансамблом, Фудбалски и Шаховски клуб, слао је своје раднике на летовања у земљи и иностранству, давао велики број стипендија ђацима у средњим школама и на факултетима.

У полувековном постојању „Цер“-а највећи резултат је изграђена клима другарства, пријатељства и међусобног поштовања радника свих нивоа образовања.

И на крају у животном веку фабрике није био ниједан случај злоупотребе службеног положаја одговорних руководилаца.

Нестанак „Цер“-а са привредне сцене узрокован је распадом СФРЈ, санкцијама међународне заједнице, дивљачким НАТО бомбардовањем 1999. године и друштвеним променама 2000-тих година.

Милош Урошевић

Бројни „Цер“-ови пензионери и њихови наследници у стамбеним комплексима „Цер“-а сетиће се да им је те станове доделила њихова фабрика.

У  оквиру  групације фабрика  машиноградње  Србије  и  СФРЈ,  „Цер“  је  својом  техничком  организацијом  и  програмским  развојем  са  низом  иновација  на  свим  техничким  нивоима  идеалан  пример  за  савремена  истраживања  пожељне  структуре  привреде  и  модела  реиндустријализације  земље  сопственим  кадровским  потенцијалима.

Текст: Милош Урошевић

Фото: Монографија „Цер – 1953 – Чачак 2009“, архива Слободана Ивановића, некадашњег директора Сектора за контролу и иновације „Цера“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.