Kњига „Положај радника у Србији“, објављена у априлу ове године, сведочи о тешком материјалном положају радника и сиромаштву грађана у нашој земљи. Њен издавач је Савез самосталних синдиката Србије, а аутори доктори Сања Пауновић и Рајко Kосановић.
Kњига је документ о времену у коме живимо и може бити опомена и добар путоказ новој Републичкој влади да предузме одговарајуће мере за побољшање статуса запослених. За наредну годину се најављује усвајање новог Закона о раду, па би то могла бити прилика да се бројне одредбе постојеће регулативе измене и побољшају, сматрају аутори књиге др Сања Пауновић и др Рајко Kосановић, који се, иначе, годинама баве правним, економским и социјаланим питањима запослених у Републици Србији.
Аутори књиге су имали идеју да реално прикажу стање и положај радника у Србији, јер, како сами истичу, оцене које се о тој теми веома често чују у јавности и појединим медијима не одговарају правом стању. Просечна и минимална зарада у Србији заостају у значајној мери за растом потрошачких цена, односно, реално су за 10 одсто ниже. У протекле три године минимална зарада није пратила раст цена хране, што потврђују званични подаци. Просечна минимална зарада је у периоду од 2021. до 2023. увећана за 33,3 одсто, а реално само за 2,1 одсто. Минимална потрошачка корпа у децембру прошле године износила је 52. 527 динара , док је минимална зарада у том периоду била 40.020 динара. Просечна потрошачка корпа је у децембру прошле године износила 101.654 динара.
– Књига говори о широко распрострањеном сиромаштву од око 28 одсто у Републици Србији, које је међу највећима је у Европи. Такође, веома је висока и стопа тзв. субјективног сиромаштва, која показује да око 90 процената испитаника тешко састављају крај са крајем, а ту је и податак да око 500.000 људи живи у апсолутном сиромаштву. Свему томе треба додати и неповољна демографска кретања. У последњих 12 година, број умрлих је већи за око 450.000 од броја рођених, што представља величину једног града који је изгубљен у том периоду – рекао је за „Чачански глас“ др Рајко Kосановић, руководац Сектора за правна, социјална и економска питања Савеза самосталних синдиката Србије.
Објављени подаци показују да је у 2023. у Србији рођено 60.813 деце, што је најмањи број рођених беба од 1900. године. Више се беба рађало током свих ратова у прошлом веку, НАТО агресије и пандемије ковида. Према подацима Еуростата, 69.000 грађана Србије добило је у 2022. боравишну дозволу у некој од земљама ЕУ, а истовремено се повећава и број странаца који долазе да раде у нашој земљи. Са 23.000, колико их је регистровано 2021, број страних радника се у прошлој години повећао на 52.000. Профити привредних друштава у 2021. порасли су за 81,1 одсто, у 2022. за 26,3 одсто, уз истовремени реални пад плата и пензија.
ТЕШКО ЖИВЕ И ПЕНЗИОНЕРИ
Књига „Положај радника у Србији“ сведочи и о тешком положају пензионера, чије су пензије од 2013. до 2022. релано биле ниже него 2012. године, што практично значи да сва повећања нису била довољна да ова примања достигну ниво из 2012. године . Како оцењује др Kосановић, у Србији је изражена и корупција и поред јавног залагања да се смањи њена стопа. Поред тога, у великој мери се крше радна права запослених када је реч о висини зараде и начину њеног обрачуна. Присутна је и пракса да се не плаћају доприноси за обавезно социјално осигурање, па тако радници тек када стекну услов за пензију виде да им послодавац годинама није уплаћивао доприносе за пензијско и здравствено осигурање.
Аутори књиге су се осврнули и на долазак страних инвеститора у Србију.
– У економској историји не постоји пример да се нека земља развила из страних инвестиција попут ових које долазе у Србију. То су инвестиције које ангажују радну снагу нижег степена кавалификација, не значе трансфер нових технологија и подразумевају велике субвенције од стране државе, да послодавци буду ослобођени плаћања пореза и других обавеза. Оне су нужне, јер су повећале број запослених, али дугорочно посматрано – нису инвестиције које ће довести о значајног бољитка у Републици Србији – наводи др Kосановић.
ЗАКЉУЧЦИ САВЕЗА САМОСТАЛНИХ СИНДИКАТА СРБИЈЕ
У књизи су објављени и закључци СССС о положају радника у нашој земљи, где се посебно истиче: да је социјални дијалог само формалан, а да се одлуке доносе без консултација синдиката и стварног уважавања социјалних партнера, да су зараде ниске и недовољне за достојанствен живот радника, да су законска решења све рестриктивнија, а права радника све мања, затим, да и даље више од 50 радника смртно страда годишње упркос законским прописима, да у појединим делатностима, због природе посла и неадекватних услова рада, запослени оболевају од професионалних болести које закон не познаје, да све више младих, квалификованих и образованих, али и старијих радника напушта Србију у потрази за боље плаћеним пословима због чега наша земља губи квалификовану радну снагу, да су пензије и поред досадашњих повећања за велики број пензионера недовољне за достојанствен живот (110. страна књиге) .
В. С.