ЈОШ ЈЕДНА МЕРА ЗА ЕНЕРГЕТСКУ ЕФИКАСНОСТ
Стамбене и стамбено-пословне зграде ускоро могу добити много боље енергетске услове, пре свега у погледу спољне термоизолације, санације кровова, замене заједничких машинских инсталација… Наравно, ова улагања би власницима станова и пословних простора могла знатно смањити рачуне – зими за грејање, а лети за струју због клима уређаја. Самим тим, повећала би се тржишна вредност њихових некретнина. Део финансија за енергетску санацију, па и више од половине потребних улагања, станари и власници могу добити као бесповратна средства. Судећи по првим реаговањима, биће велико интересовање за ову, у Србији прву значајнију, „енергетску инјекцију“ за старије зграде и солитере.
Недавно, 18. јануара, Град Чачак је расписао јавни позив за енергетску санацију ових зграда, а услов свих услова је да су прикључене на систем даљинског грејања. Рок за предају документације је до 18. фебруара, након чега ће пријаве разматрати надлежна Комисија и бодовати их на основу утврђених критеријума. Ранг листа требало би да буде објављена 30 дана од истека рока за пријаве.
Све ово предвиђено је Пројектом „Енергетска санација стамбених, више-породичних зграда прикључених на систем даљинског грејања – Јавни ESCO пројекат“, који заједнички реализују Министарство рударства и енергетике, Град Чачак, ЈКП за грејање и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД). Још се не зна колико ће Чачак добити новца од овог „колача“, који ће, по свему судећи, бити велики, будући да је, стоји у јавном позиву, у републичком буџету за прошлу годину предвиђено 50 милиона евра за обезбеђивање кредита за реализацију Пројекта. Бесповратна средства за даљи развој Пројекта планира ЕБРД, кроз припрему елабората енергетске ефикасности и одговарајућих студија, надзор извођача, помоћ при имплементацији и инвестиционих грантова у висини до 20 одсто. И Република Србија, преко Министарства рударства и енергетике, планира да обезбеди инвестициони грант и то од 30 одсто потребних средстава. Значи, укупан износ бесповратних средстава за крајње кориснике може бити најмање 50 одсто. У Пројекат су укључени сви градови и веће општине у Србији.
Светлана Милошевић, члан Комисије за праћење и реализацију Пројекта, која је шеф производње у ЈКП за грејање „Чачак“ и в.д. енергетског менаџера Чачка, каже да ће се висина средстава намењених за Чачак знати када у свим градовима буду у потпуности завршени конкурси. Када Комисија заврши бодовање, листе се прослеђују Министарству рударства и енергетике, које ће радити студије о томе шта на свакој згради треба урадити, колико ће то да кошта и за које време ће ова инвестиција да се исплати. На крају понуде разматра Скупштина станара, која одлучује да ли њихова зграда улази у инвестицију.
За сада је потребно прикупити документацију. Употребна дозвола или решење о озакоњењу, да је на систем даљинског грејања прикључено најмање 80 одсто од укупног броја станова и локала, да зграда није под заштитом као споменик културе, неки су од неопходних ставки приликом конкурисања.
– Сразмерно броју пријављених зграда и величини градова биће опредељена средства. Уколико у овом кругу не буде довољно средстава, зграде за које су поднете пријаве, могу учествовати у јавном позиву и наредне године, будући да се говори о томе да ће се Пројекат наставити – појашњава Светлана Милошевић.
Према њеним речима, велико интересовање за овај јавни позив показали су на недавном састанку управници зграда, који очекују добар одзив станара. Управницима је сугерисано да посебно обрате пажњу на зграде које имају велику потрошњу грејања.
Град Чачак би, након свега, требало да издвоји средства за уградњу делитеља и термостатских вентила, како би се спровеле уштеде у становима. Поред тога, наставиће се субвенционисање замене столарије за породичне куће и станове.
В. Т.
О детаљима јавног позива, потребној документацији, критеријумима, роковима, начину подношења пријава, заинтересовани могу прочитати на сајту Града Чачка (Јавни позив за избор стамбених заједница – кандидата за енергетску санацију стамбених и стамбено пословних зграда прикључених на систем даљинског грејања).