ОДРЖАН ОКРУГЛИ СТО “ЕКОНОМСКО ОСНАЖИВАЊЕ ЖЕНА У МОРАВИЧКОМ ОКРУГУ”
У организацији УН Њомен и УПЖ “Надежда Петровић” јуче је у Стартап центру одржана конференција о женском и социјалном предузетништву, односно, округли сто на тему “Економско оснаживање жена у Моравичком округу”, у присуству представника Координационог тела за родну равноправност, Министарства привреде, Министарства рада, Привредне коморе и Града Чачка.
Удружење пословних жена “Надежда Петровић” у сарадњи са Агенцијом Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена организовало је конференцију о женском и социјалном предузетништву. Округли сто је пратила изложба производа предузетница, чланица неколико удружења жена из Моравичког, Рашког и Расинског округа. На конференцији је било речи о стању на тржишту рада и економском оснаживању из угла цивилног сектора, а представљене су и иницијативе за економско оснаживање жена и унапређење родне равноправности. Такође, говорило се и оулози женских организација, факторима успеха за женско предузетништо, као и о доступним програмима подршке оснаживању и запошљавању жена у Моравичком округу.
Стана Божовић, државна секретарка у Министарству за бригу о породици и демографију, нагласила је да су жене препознате као рањиве групе, посебно оне које трпе насиље, Ромкиње, жене примаоци социјалне помоћи, као и да је важно да оне имају приоритет при запошљавању.
– Важно је да је држава у протеклом периоду издвојила огромна средства кроз разна министарства за женско предузетништво, јер сектор привреде директно утиче на развој наше земље. Са друге стране, Координационом телу и свима који се баве женским правима, подршка женама је изузетно важна, јер само економски независна жена, може бити слободна жена. Хоћемо да пружимо подршку како би свака жена могла да ради и да убира плодове свога рада. Веома је битно и то што је држава у протеклом периоду створила законски основ за оснаживање жена, пре свега, Законом о родној равноправности који је усвојен 2021. године и Стратегијом родне равноправности која је усвојена 2021. до 2030. године. Такође, Влада је усвојила и Стратегију запошљавања 2021. до 2026. године и управо она ставља жене у фокус, које смо препознали као рањиву групу – рекла је, поред осталог, Стана Божовић.
Поред анализе тренутног стања женског предузетништва, Горана Тансковић, руководилац РПК Моравичког и Рашког управног округа ОЈ Чачак, нагласила је и важност социјалног предузетништва:
– Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена велики акценат ставља на социјално предузетништво, односно, на рањиве групе, па је веома битно да видимо како им најбоље можемо помоћи. Дакле, поред економског развоја, и социјално предузетништво мора да се развија у сваком граду.
Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена спроводи перојекат “Кључни кораци ка родној равноправности”, у сарадњи са Владом Републике Србије и делегацијом Европске уније.
– Кроз овај пројекат ми смо подржали организације цивилног друштва које се баве темом родне равноправности на територији Србије и кјоје се највише фокусирају на економско оснаживање жена. Женско предузетништво је много важна тема, јер су жене у лошијем положају када говоримо о полазним основама за организовање, удруживање и економско оснаживање. Положај жена на селу је, наравно, још тежи. Жене брину и о породици и о кући, оне “носе већи терет” и због тога желимо да се више фокусирамо на женско предузетништво. Имамо и нови Закон о социјалном предузетништву који је корак више када је реч о удруживању и када говоримо да треба да се фокусирамо на унапређење положаја жена – истакла је Јелена Секулић Недељковић, из Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена.
Она је подсетила да се овај пројекат у Србији реализује три године. До сада је подршку добило 16 организација цивилног друштва, чије су чланице прошле различите обуке за удруживање, женско предузетништво, економско оснаживање, помоћ у кући, геронтодомаћице, производњу, израду бизнис плана, онлајн продају…
Заменик градоначелника Владан Милић је подсетио да локална самоуправа подржава женско предузетништво, јер је веома важно за стабилност чачанске привреде:
– Држава, такође, ставља акценат на женско предузетништво, што потврђује и податак да је више од 30 одсто привредних субјеката у власништву жена. То су стабилна предузећа, која доприносе стабилизацији целокупне привреде у Србији, а пре свега, у Чачку. Локална самоуправа ће и даље пружати подршку преко Националне службе за запошљавање. Такође, и кроз остале видове субвенција, јер Град Чачак сваке године из буџета опредељује средства за привреду. Наравно, у оквиру тога и за женско предузетништво.
Н. Р.
ИЗЛАЗАК НА ТРЖИШТЕ, ЈЕДАН ОД ПРОБЛЕМА
На конференцији посвећеној економском оснаживању жена, присуствовале су и представнице неколико удружења из Моравичког, Рашког и Расинског округа, које су изложиле своје производе.
– У нашем удружењу имамо 21 жену. Бавимо се прерадом шумских плодова, воћа и поврћа са наших имања. Производе продајамо на разним манифестацијама у Врњачкој Бањи. Веома је важно што имамо велику подршку наше Општине – изјавила је Данијела Продановић из Удружења “Сеоске жене Општине Врњачка Бања”.
Бранка Јоксић из јежевачког Удружења “Евгенија” каже да није много тешко бити жена предузетница, посебно када нешто волите и желите и доприносите кућном буџету:
– Наше удружење има 15 активних чланица, вредних жена. Много волим ово што радим, почињем са јагодама у мају и завршавам у новембру са програмом зимнице. Али, тржиште је наш највећи проблем.
Данијела Мунитлаковић, власница бренда “Плодови Србије” и чланица УПЖ “Надежда Петровић”, наглашава да су удружења и удруживање веома важни за пласман производа:
– Бавимо се производњом меда и пчелињих производа. Радимо завршну производњу, тако да пакујемо мед у мале теглице, од 300 грама, које су тражене на тржишту. Учествујемо и на многим пројекатима, јер су, такође, веома битни за излазак на тржиште.