Društvo

Sajt o pravu na besplatnu pravnu pomoć

Sajt o pravu na besplatnu pravnu pomoć 

Ko ima pravo na besplatnu pravnu pomoć, ko je nadležan za pružanje  ove usluge, šta sve ona obuhvata, da li žrtve nasilja moraju da ispune  materijalni uslov…? Odgovori na ova i druga pitanja, kao i uputstvo kako  ostvariti pravo na besplatnu pravnu pomoć nalaze se na sajtu  www.pravneinformacijezazrtvenasilja.rs 

Iako se Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći primenjuje od oktobra 2019.  godine, mali broj građanki i građana je upoznat sa ovim pravom, a još manji broj  onih koji ispunjavaju uslove propisane zakonom, koristi to pravo. Zato je udruženje  Fenomena, koje se bori protiv rodno zasnovanog nasilja i za osnaživanje žena,  pokrenulo sajt www.pravneinformacijezazrtvenasilja.rs. Platforma se prvenstveno  obraća žrtvama nasilja u porodici, ali mnoštvo korisnih informacija mogu da nađu i  svi drugi građani/ke zainteresovani za besplatnu pravnu pomoć. 

U rubrici Najčešća pitanja nalaze se objašnjenja koja služba je nadležna za  pružanje besplatne pravne pomoći, šta obuhvata besplatna pravna pomoć, a šta je  pravna podrška, kako napisati zahtev, šta je potrebno od dokumenata. Za žrtve  nasilja u porodici važno je da znaju da prema članu 4. Zakona o besplatnoj pravnoj  pomoći imaju pravo na ovu uslugu bez obzira u kakvoj su materijalnoj situaciji, kao i  da takvo pravo ima dete o čijem se zakonskom pravu, obavezi ili interesu odlučuje  u postupku pred sudom, drugim državnim organom odnosno organom javne vlasti.  

Građani koji nisu našli odgovore na sve što ih interesuje o ostvarivanju prava  na besplatnu pravnu pomoć, na sajtu mogu da postave pitanje, anonimno i  besplatno, a odgovor će dobiti od advokata. Ovo su neki od odgovora. 

Osim pojašnjenja zakona, na sajtu se nalazi i obrazac zahteva za odobravanje  besplatne pravne pomoći, a u rubrici Pomoć po gradovima su adrese, brojevi  telefona i mejlovi oko stotinu službi za besplatnu pravnu pomoć u opštinskim i  gradskim upravama širom Srbije.  

Drugi deo rubrike Najčešća pitanja posvećen je pravu na zaštitu od porodičnog  i drugog rodno zasnovanog nasilja. Tu su odgovori na pitanja koliko dugo policija  može zadržati nasilnika, šta su hitne mere, ko ih donosi i koliko traju, šta je  individualni plan zaštite i ko ga donosi, i ostale informacije koje mogu biti korisne  žrtvama nasilja u porodici. Pokretanje ovog sajta je deo projekta „Povećanje dostupnosti besplatne  pravne pomoći za žene koje su preživele rodno zasnovano nasilje u Srbiji“, koji  sprovodi udruženje Fenomena uz podršku UN Women (agencija Ujedinjenih nacija  za rodnu ravnopravnost), a finansira Evropska unija. Saradnici na projektu su  pravni fakulteti u Kragujevcu, Beogradu (Union) i Novom Pazaru, kao i advokatske  komore u Čačku, Kragujevcu i Beogradu. Sprovedene su obuke za advokate,  studente prava i ženske NVO, a u maju predstoji onlajn seminar i za službenike  lokalnih samouprava koji pružaju besplatnu pravnu pomoć.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.