Након скоро 30 година подстанарског стажа данас су званично Шаховски клуб „Борац“ и Удружење пчелара града Чачка добили свој кров над главом. Он се налази у Улици цара Лазара 33, у згради у којој су својевремено биле канцеларије ЈКП „Комуналац“. Подсећамо да су до 1997. године шахисти и пчелари имали свој кутак преко пута Хотела „Београд“, до пивнице „Зеленгора“. Тада су исељени због преуређења тог дела града уз обећање тадашње општинске власти да ће њихов проблем бити решен у најкраћем могућем року.
Традиционалним пресецањем траке Градоначелник Милун Тодоровић и супруга Бојана Јањића Биљана предали су на употребу овај лепо осмишљен и функционалан простор.
– Највише захваљујући несебичном залагању Бојана Јањића, дугогодишњег председника Шаховског клуба „Борац“, овај поприлично руиниран објекат је поново у функцији. Град Чачак је у његово преуређење и опремање током претходне две године уложио седам милиона динара и сада су његови корисници добили одличне услове за рад – рекао је градоначелник Милун Тодоровић.
Биљана Јањић није могла да сакрије емоције.
– Бојан је много волео шах и сво своје слободно време је посвећивао овој древној игри. Много енергије је уложио како би „Борац“ добио своје просторије и овим путем се захваљујем Шаховском клубу и локалној самоуправи који су успели да његову жељу претворе у стварност. Сигурно би био поносан на ово што је урађено – изјавила је Бојанова супруга Биљана.
– Око 150 деце обухваћено је школом шаха у нашем граду. Они најбољи долазе у клуб како би још више напредовали и у овам простору то ће им бити омогућено, јер спада међу најбоље у Србији. Биће отворен сваког радног дана од осам до 22 сата и њега ће моћи да користе не само такмичари, већ и љубитељи ове игре – казао је шаховски тренер Иван Димитријевић.
Задовољство није могао да сакрије ни председник Удружења пчелара „Чачак“ проф. др Светомир Стаменковић.
– Шахисти и пчелари су поново окупљени под једним кровом. Зато шахистима желим још боље резултате и надам се да ће се у будућности више младих окренути пчеларству. Постоји идеја да подстакнемо незапослене да се посвете производњи меда тако што би локална самоуправа обезбедила кошнице, а старији пчелари дали ројеве – изнео је надања Стаменковић.
Шири извештај, уз краће подсећање на чачанску шаховску историју, биће објављени у наредном броју „Чачанског гласа“.
В. Д.