ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ И ИЗЛОЖБА ПОВОДОМ ОБЕЛЕЖАВАЊА 185 ГОДИНА СРПСКО-РУСКИХ ДИПЛОМАТСКИХ ОДНОСА
Доказ да се српско-руске везе учвршћују жељом да се ови словенски језици, културе и традиције прожимају су изложба и предавање у част јубиларних 185 година српско-руских дипломатских односа. Скуп је одржан у уторак, 26. децембра, у Научно-технолошком парку у Чачку. Организатор активности и реализатор пројекта је Удружење „Ксенија – руски језик”, учесници и реализатори су проф. др Ирина Антанасијевић са Руског научног института и Ксенија Радојичић, проф. руског језика и председник Удружења „Ксенија – руски језик”. Свечани тон уприличен је посредством мелодија патриотских руских и српских песама у извођењу хора чачанске Гимназије под вођством проф. Мирјане Јаневске.

Изложба која је пут кроз време и дипломатске везе између знаменитих Руса и старе Србије састоји се од тринаест паноа и презентација које прате живот и рад двадесет руских конзула који су деловали на територији Балкана у периоду друге половине 19. века и негде до двадесетих година 20. века, заправо, све док је постојала Руска империја. То су били први конзули у старој Србији, дакле акценат је на територији Косова и Метохије и Македоније, чак и Солуна и Албаније. Удружење је члан Савеза за српско-руски друштвени дијалог „КОС”, у оквиру којег су пројектне активности „Буковски” пројекта који се бави сектором дипломатије.

‒У наредној години ми имамо доста пројеката који се тичу дипломатских односа земаља и Србије, тако да су обухваћене и друге земље, а акценат је на Балкану, словенским земљама. На основу претходног смо и кренули са Руском федерацијом јер су наше везе, дакле, српског и руског народа дубоке и јаке. Ти корени су такви да када говоримо о Русији и Србији имамо негде ту изреку: „Једна боја, једна крв, једна вера.”. Ослањајући се на тај постулат и на те вредности Савез „КОС” спроводи све активности – навела је Катарина Петковић, председник Савеза за српско-руски друштвени дијалог „КОС”.


Гости изложбе били су генерал мајор Андреј Кудријајев, војни изасланик у Руској амбасади и његов заменик потпуковник Јевгениј Пољаков. У уводном делу представљања изложбених експоната присутнима се обратио господин Андреј Кудријајев истичући значај оваквих српско-руских веза које су овенчане јубилејима и подвизима.

‒ Сматрам да ова активност која је организована овде да је веома битна нза развој наших билатералних односа између Србије и Русије. Што се тиче наше дугогодишње сарадње и заједничких историјских активности, ми смо били увек раме уз раме као два братска народа, а овај догађај то још једном наглашава, додатни акценат ставља у том правцу. Ми смо у овим односима званично заједно 185 година, а било је пуно наших дипломата који су били посвећени развоју нашег заједничког живота и продубљивања наших културних, историјских и хуманитарних веза ‒ пуковник Јевгениј Пољаков, заменик војног изасланика Руске федерације у Београду.

О савременим везама Србије и Русије пуковник Пољаков истиче потребу да се млади нараштаји освешћују у погледу очувања традиције и везама култура двају земаља:

‒ Моје лично мишљење је да би најбоље било радити на развоју личног контакта и различитих веза на нивоу младих генерација које морају да сачувају ту успомену на подвиг, на заједничке херојске послове које смо спроводили заједно током скоро 200 година. Што више те младе генерације буду посвећене кроз неке заједничке пројекте културе или чина хуманости, то би било много боље – поручио је пуковник Пољаков.

Похвалну реч о раду Удружења „Ксенија – руски језик” и сарадњу која је сублимирала и овом активношћу, али и наградама за председника Удружења , Пољаков истиче:
‒ Хтео бих да истакнем да је Ксенија заиста посебна, о томе сведочи и уручена захвалница од заменика Министарства спољних послова Руске федерације, што јој је данас и званично било уручено у згради Градске управе. То још једном показује колико је важан тај посао који она ради у Србији, а значајно утиче на развој и продубљивање наших дугогодишњих веза.

Представљајући руске дипломате који су се у оквиру два непуна века затицали да буду хероји и помоћници српском народу, Ксенија Радојичић истиче:
‒ Већ неколико година Град Чачак и Удружење „Ксенија – руски језик” имају одличну сарадњу са руском страном, са различитим руским удружењима и институцијама, између осталог, највећа сарадња је остварена при изради инфо-табли које су обележиле на симболичан начин поједине чачанске улице и када су сарађивали са Кубанским државним универзитетом у Краснодару. Сарадња са руским институцијама не само да се развила, да се до данас одржава, већ се из тога изродило једно велико и лепо пријатељство. У смислу одржавања тих културолошких веза, дошла је и ова изложба код нас која је јако важна јер је то 185 година од успостављања првих дипломатских односа. Чачак је ове године први и једини град који је то приказао. Са друге стране, имамо велику подршку Руског дома и Руске амбасаде, којима је веома стало до тога да се сама њихова култура ту и промовише. Међутим, оно што је за Удружење важно, то је да ми не промовишемо само руску културу, већ промовишемо и увезујемо је са српском кулутуром, традицијом, језиком…
О реализацији пројекта који се тиче промовисања руског језика и културе, али и јубиларних 185 година одржавања српско-руских односа Ксенија Радојичић, председник Удружења „Ксенија – руски језик” истиче:
‒ Ове године је Удружење, не само у Чачку, већ у девет градова у Србији и десети је Бањалука, под покровитељством фонда „Горчакова” организовало бесплатне курсеве руског језика. То се показало и као одлична идеја и као могућност да сви који су иоле поклоници руског језика, културе и традиције, науче тај језик. У децембру се завршавају ти курсеви и ова изложба је као врхунац свега јер је сваки град припремио нешто своје да се опрости на том курсу. Ми смо одабрали да то буде ова изложба која је јако значајна јер су је својим присуством увеличали и војни аташе и његов заменик који су нам уручили захвалницу Министарства спољних послова за допринос српско-руским везама и тако допринели развоју сарадње између наше две културе!

Рад Удружења „Ксенија – руски језик” потврђује и признањима да је значајан допринос култури како српској, тако и руској, управо расветљивање односа двају земаља и освешћивању историјских датости које су имале значај за ове братске народе!
Милица Матовић