Društvo

САБРАНЕ И СЛОГОМ СПОЈЕНЕ У ДОБРОЧИНСТВУ

НА ЗЛАТИБОРУ ОДРЖАН ЧЕТВРТИ САБОР КОЛА СРПСКИХ СЕСТАРА СРБИЈЕ, РЕГИОНА И ДИЈАСПОРЕ

Мисија доброчинства Кола српских сестара Србије, започета пре 120 година, и данас плени и задивљује. Хране и одевају, охрабрују, помажу сестре свима којима је то потребно. Сабране баш и као што су биле оне давне 1903, када су их окупиле сликарка Надежда Петровић и Делфа Иванић. То су показале и на 4. Сабору кола српских сестара Србије, региона и дијаспоре, који је одржан протеклог викенда, 14. и 15. октобра, на Златибору. Све је бројније Коло. Сада је 67 огранака, а на овогодишњи Сабор дошле су представнице из 37 удружења – из Србије, Северне Македоније, Републике Српске, Хрватске, Француске, Енглеске… На Сабору је учествовала и Бојана Јакшић, председница чачанског Кола српских сестара „Надежда Петровић“. Сабор су организовале чланице Кола српских сестара Ужице, које су, истовремено, монографијом и Свечаном академијом обележиле свој 102. рођендан.

ХУМАНИТАРНИ И КУЛТУРНО-ПРОСВЕТИТЕЉСКИ РАД

Неготин, Суботица, Нови Сад, Ниш, Крагујевац, Чачак, Крушевац, Пожаревац, Краљево, Пријепоље, Бијељина, Добој, Никшић, Куманово, Париз, Лондон… Свака са жутом ружом у руци, које им је поклонила Момира Јоцић, родом из Пећи, а у знак сећања на свог братанца и све друге који су убијени или нестали на Косову и Метохији. Више од 120 чланица учествовало је на Радној седници која је првог дана Сабора, на велики хришћански празник Покров Пресвете Богородице, одржана у Културном центру на Златибору. У име епископа жичког Господина Јустина, присутне је поздравио и 4. Сабор благословио свештеник Дејан Војисављевић, старешина Цркве Преображења Господњег на Златибору.

Добродошлицу им је пожелела председница Кола српских сестара Ужице Слободанка Мира Станковић Ћирковић, која је дужност председавајуће Сабора примила од Сенке Дурутовић из Никшића. Она је захвалила на указаном поверењу за организацију сабора после Крагујевца, Ниша и Подгорице.

– Једне без других не бисмо могле много. Надежда Петровић нам је завештала – „да ћемо друштво одржати са патриотском сврхом, док и једна Српкиња траје“. То је наша заклетва! Уз хуманитарну помоћ коју пружамо људима свих ових година, важан је и наш културно-просветитељски рад. Сабране, загрљене и слогом спојене, нас ће Бог и наш српски род благословити. Срећна сам што имам оволику породицу… – рекла је Слободанка Мира Станковић Ћирковић, која је у ужичком колу од 1992. када је обновљен Месни одбор, а председница је од 2000. године.

Присећајући се како је било тих деведесетих година, када је помоћ била потребна многима због ратова, санкција, сиромаштва, она је рекла да су то била тешка времена, али да и данас мисија хуманости остаје непромењена:

– И поред свих тешкоћа, све бих опет поновила, као и моје сестре, сигурна сам. Помоћи другом, макар лепом речју, велико је богатство, јер смо богати само онолико колико дајемо – поручила је Слободанка Мира, која је на овом скупу саопштила да је породичну кућу у Ужицу завештала као легат Колу српских сестара Ужице.

Присутнима се обратио и њен син Станко Станковић Ћирковић, који живи и ради у Немачкој, а који је велики добротвор Кола српских сестара целе Србије. Он је захвалио свим сестрама на хуманости коју показују:

– Није лако бавити се било којим хуманитарним радом, али је још теже одржати вашу саборност, заједништво, љубав, поштовање. Поносан сам на све вас. Желим вам још пуно успеха… Нека вас драги Бог за добро које чините још бољим награди – рекао је он.

Сабор Кола српских сестара постао је богатији за још осам удружења. Повеље о пријему су потписале представнице Кола из Крушевца, Бајмока, Бијељине, Пећинаца, Александровца, Пријепоља, Краљева и Париза.

СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ 102 ГОДИНЕ ПОСТОЈАЊА УЖИЧКОГ КОЛА

Другог дана Сабора одржана је Свечана академија поводом 102 године постојања ужичког Кола, које је објавило монографију “Мисија доброте“. Присутне су поздравили градоначелница Ужица др Јелена Раковић Радивојевић, заменик председника Општине Чајетина Милоје Рајовић, а свештеник Војисављевић је благословио и овај скуп:

– На Светој литургији у нашим храмовима и јутрос смо чули Христове речи: “Ако чините добро онима који вама чине добра, каква вам је хвала? И ако дајете онима од којих се надате да ћете добити, каква вам је хвала? Него чините добро и дајте у зајам, не надајући се ничему и плата ће вам бити велика. Будите дакле милостиви као што је и Отац ваш милостив”. Ви драге у Христу сестре, на најбољи начин сте схватиле ове речи и непрестано и несебично се трудите да их испуните, чините добро и дајете онима који вам не могу вратити, јер и сами оскудевају. Зато ће и ваша награда од Бога бити велика.

У Културном центру отворена је изложба посвећена годинама хуманости и доброчинства Ужичанки, које су, као и други који су учествовали у организацији догађаја, домаћини из Чајетине и са Златибора, допринели да сви са Сабора оду са надом која испуњава срце – да се у коло доброте може само са руком у руци.

Весна Тртовић

Фото: Коло српских сестара Ужице и В. Т.

ЧАЧАК ДОМАЋИН САБОРА 2026.

Бојана Јакшић, председница чачанског Кола, пренела је поздраве градоначелника Милуна Тодоровића и свих чланица из нашег града. Говорећи о великом  доприносу и помоћи за време ратних разарања, земљотреса, поплава, она је нагласила да је Коло свуда стигло где је било потребно. Она је захвалила Станку Станковићу Ћирковићу на сталној подршци и уручила му поклон Монографију Овчарско-кабларски манастири.

На Сабору, у коме су учествовале и чланице Управног одбора чачанског Кола – Милица Баковић и Лидија Јакшић, усвојен је предлог да следећи, 5. Сабор КСС буде у Добоју, 2025. године домаћин ће бити новосадско, а 2026. чачанско Коло српских сестара… Претходни домаћини били су Крагујевац, Ниш и Подгорица.

ПОСЕТА СРПСКИМ СВЕТИЊАМА

На радној седници усвојен је извештај о активностима током протеклих годину дана, који је поднела Сенка Дурутовић из Никшића, председавајућа од прошлог, 3. Сабора одржаног у Подгорици. Реализовано је пет заједничких акција… Била су планирана и поклоничка путовања у манастире Косова и Метохије, али због ситуације, на Косово је отишао мањи број сестара из Црне Горе и Србије. У Грачаници су предале владици Теодосију око 12,5 хиљада евра, које су сакупиле сестре из бројних огранака. На Сабору, поред осталог, усвојено је да постане традиција посета српским манастирима на Косову и Метохији, Јасеновцу, Прибиловцима, Скеланима, Кајмакчалану и Зебњаку у Куманову, као и другим српским споменицима у Северној Македонији, о којима, како су рекле чланице из Куманова, нема ко да брине… Једногласно је усвојено да буде организована заједничка хуманитарна акција за Манастир Света Петка Изворска код Параћина, у коме је смештено око 90 лица ометених у развоју, а о којима брине тринаест монахиња, као и да се,  као дар Сабора КСС, подигне спомен-обележје на месту „Плаве гробнице“ на Крфу, за све оне који су животе оставили током Албанске голготе…

КОЛО У ЧАЧКУ ОД 1906.

Коло српских сестара основано је на Велику Госпојину, 15/28. августа 1903. године у Београду, са циљем да морално и материјално помаже Србима у Јужној Србији и Македонији изложеним турском и арнаутском терору, као и да развија духовно јединство српства. Прва председница била је Савка Суботић (1834-1914). Оснивачи удружења биле су српска сликарка, рођена Чачанка Надежда Петровић (1873-1915), уједно и први секретар Кола, и Делфа Иванић (1881-1972), наставница из Скопља, дугогодишња потпредседница и последња председница Кола (1940-1942). Име Удружењу дао је Бранислав Нушић (1864-1938), велики српски комедиограф, који је са Иваном Иванићем (Делфиним супругом), дипломатом у Турској, написао Правила (Статут) друштва. У време Другог светског рата, 1942, немачке власти су забраниле рад Кола, а касније, од 1945, исто су учиниле и партизанске власти. Након педесетогодишњег прекида, Коло је обновљено 15. маја 1990. у Београду. Председница Главног одбора обновљеног Кола српских сестара била је др Љиљана Милојевић Шуловић, која је са др Будимиром Павловићем аутор монографије „Коло српских сестара и краљица Марија“. Књига је објављена 2000. године као ауторско издање (извор: Коло српских сестара – Снага доброте, мр Маријана Матовић).

Према подацима „Вардара“, званичног листа Кола, чачански одбор је формиран 1906. Коло српских сестара „Надежда Петровић“ обновљено је у Чачку 30. септембра 2007, од када га води председница Бојана Јакшић, уз велику помоћ и подршку многих чланица. Данас чачанско удружење има око 500 чланица.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.