САВЕТ СТРУЧЊАКА
СТРИЖА ОВАЦА
Поред меса и млека, и вуна је један од значајних производа оваца. Kвалитет саме вуне зависи од наследних фактора и од утицаја спољне средине (неге и исхране). Са стрижом оваца се почиње најчешће у мају, када је време довољно топло.
Шишањем руна се олакшава чишћење коже оваца и смањује могућност задржавања кожних паразита, а уједно се и олакшава одавање телесне топлоте, убрзава метаболизам материја, побољшава апетит, поправља кондиција и продукција. Ошишане животиње се мање зноје и брже суше. Ипак, непосредно после шишања, животиње су осетљиве на нагле временске промене, те их је потребно чувати од назеба због велике разлике у одавању толпоте.
Овце треба припремити за сружу, морају бити што чистије, а руно што мање запрљано. Добро је да се овце пре стриже овцама подшишају они делови који су најпрљавији (реп и трбух). Пожељно је да се пре обављања овог посла 10 до 12 сати овце не хране.
У недостатку одговарајућег стола висине 40 до 50 цм, стрижа се може обавити и на поду или земљи покривеној неком церадом – платном. Најпримитивнији начин и најмукотрпнији за овцу је ручна стрижа. Вешти и добро обучени радници маказама за стружу могу да ошишају до 100, док се машински може ошишати и до 150 оваца оваца дневно. Руно треба сећи пажљиво да се кожа не оштети или посече. Свака озледа може постати погодно место за улазак разних микроорганизама у кожу, што може проузроковати инфекцију.
Машинска стрижа је много боља и бржа, омогућује једнолично, равномерно шишање, руно се не распада и лакше се сортира. Онемогућује се оштећење коже и стварање рана. Без обзира на технику, шишање почиње од главе ка репу. Ошишано руно се простре тако да испадну све нечистоће и друге примесе. Оставља се на промајном месту неко време да се просуши.
Овце после шишања захтевају топао смештај и заштиту од кише, ветра и других непогода, све док кожа не промени своје реактивне и одбрамбене способности против штетног утицаја спољашњих фактора.
Инжењер сточарства Љиљана Ћурчић, ПССС Чачак